Podnikatel Martin Ulčák

Podnikatel Martin Ulčák | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Další bitva Ulčáka s Komárkem. Po Sazce se bojištěm staly Vítkovice

  • 3
Hned dvěma firmám skupiny Vítkovice strojařského magnáta Jana Světlíka hrozí úpadek. V insolvenční bitvě, která může změnit poměry na českém strojírenském trhu, se angažuje i významný pražský podnikatel Martin Ulčák.

Finančník, spolumajitel trafikantské sítě Geco, poradenské firmy Atlanta Safe, investiční firmy E-Invest a vyhledávaný lobbista Ulčák je kromě bank zřejmě největším Světlíkovým věřitelem.

Jen v krachujících Vítkovicích Power Engineering (VPE) má, jak lze vyčíst z insolvenčního rejstříku, víc než půlmiliardové angažmá. A to je VPE jen jednou z tří desítek firem Světlíkovy skupiny a do většiny Ulčákových vítkovických transakcí není vidět.

Ulčák je mocným Světlíkovým spojencem, a to i kvůli své cenné zkušenosti. Již jednou bojoval za krachující firmu, kolem níž kroužili investiční žraloci. Podobně jako Světlíkovi pomáhal Ulčák před lety tehdejšímu šéfovi Sazky Aleši Hušákovi. Také Sazce zajišťoval financování a poradenství.

Krize Vítkovic: už třetí firma míří k úpadku

Tehdy to nepomohlo. Sazka zkrachovala a majitelé - sportovní svazy - o ni přišli. I když se Ulčák nakonec spojil s jedním ze zájemců o loterijního obra, se skupinou Penta, firmu ulovili miliardáři Karel Komárek a Petr Kellner.

Ulčák však získal neocenitelné zkušenosti, které se dnes hodí v rozjíždějící se válce o Vítkovice možná i víc než finanční kapitál. Už proto, že i dnes je hlavním Světlíkovým soupeřem Komárek. Minoritní akcionář Vítkovic nijak netají snahu cenné kusy Světlíkova impéria ovládnout.

Ulčák jde ale do boje o Vítkovice nejen kvůli nevyřízeným účtům. Na Ostravsku má kromě byznysových zájmů, jak tvrdí lidé z jeho okolí, i kus srdce. „Má k severní Moravě osobní vztah, má tam rodinné vazby,“ říká šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. Část Ulčákovy rodiny pochází z Beskyd, on sám do regionu dodnes jezdí k příbuzným. S tamními průmyslovými firmami je navíc léta obchodně v kontaktu.

Kontakty z Listopadu

Ulčákovy obchodní zájmy v moravskoslezském regionu se datují už od privatizace v 90. letech. Pro vysvětlení je třeba se vrátit do dob sametové revoluce.

Ulčák patřil na sklonku socialismu k reformistickému křídlu Socialistického svazu mládeže. V prosinci 1989 byl 25letý mladík zvolen celostátním šéfem vlivné organizace a podílel se na politických jednáních po převratu. Poznal řadu lidí, kteří později získali vliv a politickou moc - včetně stratéga privatizace Václava Klause. Na těchto kontaktech stály počátky jeho lobbistické kariéry.

Sám začal brzy podnikat. S kamarádem Marcelem Belhocinem a dalšími partnery rozjeli už v roce 1991 obchod s cigaretami. Postupně vybudovali síť trafik Geco, která dnes patří k největším retailovým firmám v Česku a ročně generuje stamilionové zisky.

Ulčák s Belhocinem brzy po převratu založili i firmu Atlanta Safe, zaměřenou na investiční a finanční poradenství a lobbing. Právě ta se už ve druhé půli 90. let točila kolem velkých privatizací na Ostravsku - od Třineckých železáren po OKD.

Ulčák mimochodem asistoval také u privatizace Sokolovské uhelné v severních Čechách. Od té doby se datuje jeho partnerství s privatizátorem a dodnes šéfem Sokolovské uhelné Štěpánkem. A také s dalším uhelným magnátem Petrem Pauknerem, majitelem obchodní firmy Carbounion Bohemia. Ten vyšel z OKD, dnes spolupracuje se Štěpánkem.

Ulčák, Paukner a Štěpánek zkoušeli společnou investici do teplárenství. Letos Ulčák zvažoval i to, že se bude s Pauknerem a dalším obchodníkem s uhlím Petrem Otavou podílet na financování provozu krachujících dolů OKD (více čtěte zde). „Dnes o OKD jednáme bez Martina Ulčáka, ale co bude dál, uvidíme,“ říká Paukner, který s Otavou nabízí OKD profinancování provozu až ve výši dvou miliard korun měsíčně.

Hlavní zájem - Vítkovice

S tím, jak se vyhrocuje situace ve Vítkovicích, se ale Ulčákův zájem koncentruje hlavně na Světlíka. Také s šéfem Vítkovic ho pojí letité přátelství a spolupráce. Není náhoda, že Ulčákovy firmy sídlí v témže domě na pražském Václavském náměstí jako kanceláře Vítkovic.

Světlík Ulčákovi i leccos dluží. Třeba satisfakci za trest od soudu kvůli osm let staré transakci. V roce 2008 Světlíkovy Vítkovice od Ulčáka koupily za čtvrt miliardy korun ztrátovou firmu Spojené slévárny. Obchod napadl Komárek, podle něhož Vítkovice platily za bezcenný majetek. Soud mu dal zatím nepravomocně za pravdu, Světlík má Vítkovicím vyplatit náhradu z vlastní kapsy.

Ulčák je prostě pro Světlíka prověřený obchodní a finanční partner, spojenec, ale také vyjednavač a lobbista. A tak mu ochotně otvírá dveře do Vítkovic. Už oznámil, že na něj chce převést dvě vítkovické firmy: Hutní montáže a Gearworks. I tento prodej napadá Komárek, a tak od něj Vítkovice zatím couvly.

Jaký bude další vývoj? Jak moc Ulčák o vstup do Vítkovic stojí? Sám to nekomentuje. „Pište, co uznáte za vhodné, nevolejte mi,“ odmítá Ulčák veškeré otázky.