Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umbria: tajemná odrůda pro náročné

  9:24aktualizováno  9:24
Krása srovnatelná s Toskánskem a přitom polovina turistů, spousta zajímavých, byť s výjimkou Orvieta jen málo známých vín.. Takový je kraj Umbria ve střední Itálii. Ale do světové vinařské pokladnice se zapsal vínem s pověstí téměř kultovní: Sagrantino di Montefalco.

Ještě před pár lety naplňovalo Sagrantino tuto pověst opravdu doslova. Vedle slavných, ale běžně prodávaných italských vín, jakými jsou Barolo či Brunello di Montalcino, hrálo roli vína neméně drahého, avšak na pultech obchodů prakticky nedostupného.

Všichni o něm slyšeli, mnozí o něm zasvěceně hovořili, ale málokdo ho opravdu znal.

Prastará, tajemná odrůda Sagrantino se po staletí pěstovala prakticky jen v zahradách městečka Montefalco a dávala sytá, mimořádně bohatá červená vína.

Jejich výjimečná pověst však vedla k tomu, že se v posledním desetiletí plocha vinic u Montefalka přece jen rozšířila, a tak dnes už podstatně dostupnější Sagrantino trochu ztratilo na své vzácnosti a v některých případech i na kvalitě.

Přesto i nadále většina vín z této apelace uspokojí i ty největší nároky vinařských znalců. Povinné zrání v délce 30 měsíců jej navíc činí mimořádně dlouhověkým.

Kopcovitý terén Umbrie nabízí návštěvníkům mnohé zajímavosti. Kamenná opevněná města, rozložité jezero Lago di Trasimeno či 160 metrů vysoké vodopády Termi patří k těm nejvyhledávanějším. Všude v krajině jsou roztroušeny jednotlivé vinice, na nichž lze nalézt jak mnohé mezinárodní odrůdy (Cabernet, Merlot, Chardonnay), tak typické italské zástupce (Trebbiano, Sangiovese, Malvasia).

Z řady těžko zapamatovatelných jmen vín, pocházejících z Umbrie (Colli dei Trasimeno, Torgiano, Colli Martani, Lago di Cirbara) se jedno přece jen zapíše do paměti poměrně snadno: Assisi. V tomto městečku se roku 1182 v rodině bohatého obchodníka narodil jistý Francesco Bernardone.

V mládí byl pověstným a náruživým propagátorem hesla "víno, ženy, zpěv". Neúspěšné vojenské tažení, věznění a nemoc ho však přivedly na docela jiné myšlenky.

Víno bylo zapomenuto, milovaná Klára se proměnila na řeholnici a jen nesporné hudební nadání zůstalo. Francesco se stal vyznavačem přísného, čistého, příkladného života, v němž je člověk vědomou součástí okolní přírody. Mnozí jej následovali a světlo světa tak spatřil řád františkánů (a obdobný je řád klarisek).

Svatý František z Assisi je dodnes respektovaným patronem ekologů a ochránců přírody. Jeho jméno se nám připomíná na mnoha místech světa (San Francisco) a malou vzpomínku na něj mají všichni, kdož jako on staví na Vánoce betlémy či jesličky.

Milovat přírodu může opravdu každý a vůbec přitom nemusí být asketa. Také by to byla škoda - už jen kvůli znamenitým vínům z Umbrie.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz