Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Umělci a někteří živnostníci přijdou příští rok o vyšší výdajové paušály

  • 15
Výsledná podoba Janotova balíčku obsahuje dobrou zprávu pro živnostníky. Pro letošní rok jim zůstanou zachované zvýšené daňové paušály, které jim umožní výraznější snížení daňového základu. Horší zprávou ale je, že část z nich o toto zvýhodnění v příštím roce zase přijde. Jsou mezi nimi třeba umělci, právníci nebo znalci.

Prvního října nabyla účinnosti novela zákona, která živnostníkům umožňuje uplatňovat vyšší výdajové paušály, a to zpětně už za letošní rok. Ministr financí Eduard Janota původně prosazoval u takzvaných svobodných povolání zrušení této úpravy. Poslanci se ale na poslední chvíli postavili proti.

Výsledek: autoři a další takzvané svobodné profese si za letošní rok ještě mohou odečíst od příjmů paušál na náklady ve výši 60 procent. Už příští rok se ale musí znovu připravit na tvrdší podmínky - paušál se jim znovu sníží na 40 procent.

SVOBODNá povolání

jsou například právníci, soudní znalci, tlumočníci nebo lékaři

Vyšší výdajové paušály prosadil letos poslanec Michal Doktor (ODS). Pro další změny teď hlasoval s nevolí. "Podnikatelé dřou bídu s nouzí, žádné zisky mít nebudou a budou rádi, když to přežijí," řekl.

Na stupnici důležitosti prý pro něj zvítězil kompromisní Janotův balíček; také proto, že opatření, která obsahuje, jsou dočasná. To se týká pochopitelně i paušálů. V roce 2011 se tedy opět u zmíněných živností zvednou.

    Změny ve výdajových paušálech
   2008  2009  2010
 zemědělci 80 % 80 % 80 %
 řemeslníci 60 % 80 % 80 %
 ostatní živnosti 50 % 60 % 60 %
 autoři, svobodná povolání 40 % 60 % 40 %
 nájmy 30 % 30 % 30 %

Ostatních živností, které využívají paušály, například řemeslníků či zemědělců, se balíček nijak nedotkne, navýšení u nich zůstává.

Poslanec Doktor změny kritizuje i kvůli údajným administrativním nákladům spojeným se změnou paušálů na jeden rok. "Musí se upravit účetní programy, daňové programy, to všechno stojí nějaké peníze. Firmám způsobujeme náklady, které by normálně neměly, a ten zisk jim o to snížíme," uvedl Doktor.