Unie chce otevřít trh práce

B r u s e - Do roku 2005 chce Evropská unie odstranit všechny překážky pro stěhování lidí za prací. Evropští podnikatelé i politici totiž zjišťují, jak draze je přijde malá ochota lidí k cestování za novým zaměstnáním, kterou ještě oslabují velké administrativní bariéry. Evropská komise proto předložila návrh nové strategie, jež má lidi přimět k hledání práce v celé unii. Změny, jež EU chystá, se projeví na placení daní, při pobírání důchodů i ve vzdělávání.

"Chceme otevřít a zpřístupnit evropský trh práce," říká evropská komisařka pro sociální záležitosti a zaměstnanost Anna Diamantopuluová.

Pohyb lidí za prací je v Evropě velmi omezen, a to nejen mezi státy, ale i uvnitř nich. Například ve Španělsku se lidé stěhují do jiné části své země šestkrát méně než uvnitř statisticky průměrného státu USA.

Důvodů, proč se nestěhovat, je dost. Problémy začínají už při hledání ubytování v cizině. Tím však nekončí: lidé obtížně dosahují uznání své profesní kvalifikace jinde v unii a narážejí na rozdílné systémy sociální ochrany i rozdíly v platbě daní. Ty začínají už tím, že ve většině zemí EU se daně platí za kalendářní rok, ale například v Británii se platí za takzvaný fiskální rok, který se s kalendářním nekryje.

Podle generální tajemnice evropského sdružení podnikatelů (UNICE) Daniely Israelachwiliové jsou daně hlavní překážkou, která lidi odrazuje: nejde totiž jen o zdanění platů, ale i o výši daňových úlev u hypoték nebo o zdanění důchodů.

Velké firmy jako Ford či British Petroleum, které běžně posílají své lidi na práci do jiné země, navíc zjišťují, jak drahé jsou pro ně národní důchodové systémy: kdyby mohly využít případný celoevropský systém, ušetřily by jen na správních nákladech desítky milionů eur.

Unie chce tyto problémy odstranit ve dvou etapách. Navrhuje stanovit jednotné zásady pro uznání kvalifikace nabyté v zaměstnání, požaduje vytvoření plánů pro celoživotní vzdělávání. Zároveň zamýšlí odstranit překážky pro výplatu důchodů do druhé země.

Když se totiž někdo na stáří přestěhuje z Anglie třeba do jižních zemí, má nejen administrativní potíže, ale stává se také, že platí daně dvakrát, protože i způsob zdanění důchodů se liší. Patnáctka žádá, aby státy zahájily modernizaci svých sociálních systémů a aby konečně přestaly blokovat směrnice, které usnadní pohyb osob z třetích zemí do EU. To je důležité - unie chce přilákat kvalifikované síly odjinud a možnost hledat práci kdekoliv může být motivující.

Po zahájení těchto kroků, tedy v roce 2002, chce unie vytvořit odborný tým, který by navrhoval další opatření ke zvýšení pohyblivosti lidí v unii.

Plány unie, které počítají i s vytvořením celoevropské databanky volných míst, budou mít záhy dopad i na Českou republiku: v roce 2005, kdy by měla být odstraněna řada nynějších překážek pro pohyb za prací, by Češi už měli být členy EU.