Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie platí kurz pro lidi bez práce

  10:15aktualizováno  10:15
To, co se naučili před třiceti lety ve škole, se dnes jeví jako nepoužitelné. Čelí konkurenci mladých, kteří již vyrůstali s počítačem a domluví se světovými jazyky. Lidé středního věku, kteří se ocitli bez zaměstnání, hrají na trhu práce roli outsiderů.
Účastníci se naučí pracovat na počítači, budou studovat účetnictví i daňové předpisy. Ilustrační foto

Účastníci se naučí pracovat na počítači, budou studovat účetnictví i daňové předpisy. Ilustrační foto | foto: (c) profimedia.cz/corbisProfimedia.cz

Na Rychnovsku jim má pomoci projekt podporovaný Evropskou unií. Pošle je zpátky do školy, aby se zbavili pocitu, že jim ve světě nových technologií ujel vlak. Díky nabytým vědomostem by někteří z nich měli znovu najít práci.

Firmy dávají přednost mladším
Na nezaměstnané, kteří překročili padesátku, úřady práce v celé České republice zaměřují svou aktivní politiku zaměstnanosti přednostně. "Pokud lidé v tomto věku ztratí zaměstnání, těžko hledají nové. Najít uplatnění je pro ně velký problém. Zaměstnavatelé sice vůči nim nemohou postupovat nijak diskriminačně, ale přesto dávají přednost mladším lidem," vysvětluje Hana Kasperová z rychnovského úřadu práce.

U dělnických profesí zaměstnavatelé upřednostňují dobrý zdravotní stav a nasazení, které jsou mladí lidé schopni vynaložit. V administrativě znevýhodňuje nezaměstnané středního věku neznalost jazyků a práce s počítačem.

Hendikep těchto lidí, kteří dosud v administrativě pracovali, má pomoci odstranit projekt Firemní administrativa, který v září zahájil Úřad práce v Rychnově nad Kněžnou ve spolupráci se Vzdělávacím institutem Pardubice společnosti CC System.

Budou znovu chodit do školy a na praxi
Projekt pomůže třiceti lidem z Rychnovska, které úřad práce a vzdělávací institut v těchto dnech vybírají. Účastníci projdou osmnáctiměsíčním vzdělávacím programem.

"Nejprve je čeká teoretická část kurzu, po ní bude následovat několikaměsíční praxe u případných zaměstnavatelů. Ty nám pomáhá shánět Regionální hospodářská komora severovýchodních Čech v Rychnově nad Kněžnou," říká manažerka projektu Kateřina Machačová z firmy CC System.

Firmy, v nichž budou absolventi kurzu na praxi, by se později měly stát zaměstnavateli alespoň části z nich. "To je hlavní výhoda projektu. Jako jeden z mála vzdělávacích programů pro tuto skupinu uchazečů o zaměstnání totiž nabízí, že polovině účastníků opravdu zajistí pracovní místo. Praxi přitom získají všichni, kteří projdou projektem, a už to jim dá šanci se uchytit," tvrdí Machačová.

Podniky dostanou podporu
Díky finanční podpoře totiž zaměstnavatelé budou mít důvod praktikanty do firmy přijmout.

"Případní zaměstnavatelé budou totiž po dobu až devíti měsíců dostávat příspěvek na mzdu člověka, pro kterého vytvoří nové pracovní místo," vysvětluje Machačová. Finanční podpora podnikům umožní zaučit nové zaměstnance s minimálními náklady.

"Zaměstnavatelé nechtějí starší pracovníky často přijmout proto, že se jim nevyplatí je zaučovat, když za několik let odejdou do důchodu. Projekt Firemní administrativa proto počítá i se zaučením pracovníků," říká Machačová.

Naučí se i základy účetnictví
V listopadu nastoupí účastníci kurzu do prvního bloku vzdělávání věnovaného zvyšování osobní efektivity. Ten by v nich měl posílit jejich aktivní postoj k řešení životní reality a motivovat je k dalšímu vzdělávání. Následovat bude kurz obsluhy osobních počítačů, psaní všemi deseti a řada disciplín, které lidé uplatní v ekonomice malých a středních firem.

Měli by se naučit základní znalosti z účetnictví, daňových předpisů či vedení ekonomických agend v počítači. Po absolvování jednotlivých disciplín účastníci kurzu dostanou akreditované certifikáty, kterými budou moci své nové dovednosti doložit.

Nezaměstnaní budou do kurzu v Rychnově dojíždět či docházet takřka denně, jen s několikatýdenními přestávkami mezi jednotlivými bloky. "Do kurzu zřejmě vstoupí z velké části lidé, kteří do Rychnova dojíždějí z okruhu dvaceti kilometrů. Ti jistě uvítají proplácení jízdného. Jako nezaměstnané by je totiž náklady na dlouhodobé dojíždění mohly odradit," soudí Machačová a dodává, že díky evropské podpoře bude úřad účastníkům kurzu proplácet i stravné.

Poptávka převyšuje nabídku
Podle manažerky projektu je zájem o program na Rychnovsku veliký. Počet těch, kteří by chtěli do kurzu vážně vstoupit, prý dvojnásobně převyšuje jeho kapacitu. Lidé starší padesáti let totiž tvoří velkou část všech nezaměstnaných. Na konci září jich v evidenci rychnovského úřadu práce bylo téměř šest set.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz