Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie platí kurz pro lidi bez práce

  10:15aktualizováno  10:15
To, co se naučili před třiceti lety ve škole, se dnes jeví jako nepoužitelné. Čelí konkurenci mladých, kteří již vyrůstali s počítačem a domluví se světovými jazyky. Lidé středního věku, kteří se ocitli bez zaměstnání, hrají na trhu práce roli outsiderů.
Účastníci se naučí pracovat na počítači, budou studovat účetnictví i daňové předpisy. Ilustrační foto

Účastníci se naučí pracovat na počítači, budou studovat účetnictví i daňové předpisy. Ilustrační foto | foto: (c) profimedia.cz/corbisProfimedia.cz

Na Rychnovsku jim má pomoci projekt podporovaný Evropskou unií. Pošle je zpátky do školy, aby se zbavili pocitu, že jim ve světě nových technologií ujel vlak. Díky nabytým vědomostem by někteří z nich měli znovu najít práci.

Firmy dávají přednost mladším
Na nezaměstnané, kteří překročili padesátku, úřady práce v celé České republice zaměřují svou aktivní politiku zaměstnanosti přednostně. "Pokud lidé v tomto věku ztratí zaměstnání, těžko hledají nové. Najít uplatnění je pro ně velký problém. Zaměstnavatelé sice vůči nim nemohou postupovat nijak diskriminačně, ale přesto dávají přednost mladším lidem," vysvětluje Hana Kasperová z rychnovského úřadu práce.

U dělnických profesí zaměstnavatelé upřednostňují dobrý zdravotní stav a nasazení, které jsou mladí lidé schopni vynaložit. V administrativě znevýhodňuje nezaměstnané středního věku neznalost jazyků a práce s počítačem.

Hendikep těchto lidí, kteří dosud v administrativě pracovali, má pomoci odstranit projekt Firemní administrativa, který v září zahájil Úřad práce v Rychnově nad Kněžnou ve spolupráci se Vzdělávacím institutem Pardubice společnosti CC System.

Budou znovu chodit do školy a na praxi
Projekt pomůže třiceti lidem z Rychnovska, které úřad práce a vzdělávací institut v těchto dnech vybírají. Účastníci projdou osmnáctiměsíčním vzdělávacím programem.

"Nejprve je čeká teoretická část kurzu, po ní bude následovat několikaměsíční praxe u případných zaměstnavatelů. Ty nám pomáhá shánět Regionální hospodářská komora severovýchodních Čech v Rychnově nad Kněžnou," říká manažerka projektu Kateřina Machačová z firmy CC System.

Firmy, v nichž budou absolventi kurzu na praxi, by se později měly stát zaměstnavateli alespoň části z nich. "To je hlavní výhoda projektu. Jako jeden z mála vzdělávacích programů pro tuto skupinu uchazečů o zaměstnání totiž nabízí, že polovině účastníků opravdu zajistí pracovní místo. Praxi přitom získají všichni, kteří projdou projektem, a už to jim dá šanci se uchytit," tvrdí Machačová.

Podniky dostanou podporu
Díky finanční podpoře totiž zaměstnavatelé budou mít důvod praktikanty do firmy přijmout.

"Případní zaměstnavatelé budou totiž po dobu až devíti měsíců dostávat příspěvek na mzdu člověka, pro kterého vytvoří nové pracovní místo," vysvětluje Machačová. Finanční podpora podnikům umožní zaučit nové zaměstnance s minimálními náklady.

"Zaměstnavatelé nechtějí starší pracovníky často přijmout proto, že se jim nevyplatí je zaučovat, když za několik let odejdou do důchodu. Projekt Firemní administrativa proto počítá i se zaučením pracovníků," říká Machačová.

Naučí se i základy účetnictví
V listopadu nastoupí účastníci kurzu do prvního bloku vzdělávání věnovaného zvyšování osobní efektivity. Ten by v nich měl posílit jejich aktivní postoj k řešení životní reality a motivovat je k dalšímu vzdělávání. Následovat bude kurz obsluhy osobních počítačů, psaní všemi deseti a řada disciplín, které lidé uplatní v ekonomice malých a středních firem.

Měli by se naučit základní znalosti z účetnictví, daňových předpisů či vedení ekonomických agend v počítači. Po absolvování jednotlivých disciplín účastníci kurzu dostanou akreditované certifikáty, kterými budou moci své nové dovednosti doložit.

Nezaměstnaní budou do kurzu v Rychnově dojíždět či docházet takřka denně, jen s několikatýdenními přestávkami mezi jednotlivými bloky. "Do kurzu zřejmě vstoupí z velké části lidé, kteří do Rychnova dojíždějí z okruhu dvaceti kilometrů. Ti jistě uvítají proplácení jízdného. Jako nezaměstnané by je totiž náklady na dlouhodobé dojíždění mohly odradit," soudí Machačová a dodává, že díky evropské podpoře bude úřad účastníkům kurzu proplácet i stravné.

Poptávka převyšuje nabídku
Podle manažerky projektu je zájem o program na Rychnovsku veliký. Počet těch, kteří by chtěli do kurzu vážně vstoupit, prý dvojnásobně převyšuje jeho kapacitu. Lidé starší padesáti let totiž tvoří velkou část všech nezaměstnaných. Na konci září jich v evidenci rychnovského úřadu práce bylo téměř šest set.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz