Úroky italských státních dluhopisů směřují ke krizové sedmiprocentní hranici. Ilustrační snímek

Úroky italských státních dluhopisů směřují ke krizové sedmiprocentní hranici. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Unie řeší, co s Itálií. Zemi hrozí řecká cesta

  • 1118
Lídři Evropské unie se v pondělí sešli v Bruselu k jednání o finanční situaci Itálie. Ta se povážlivě zhoršuje. Investoři se od minulého týdne zbavují italských státních dluhopisů v obavě z řeckého scénáře a Unie zvažuje, že kvůli tomu zdvojnásobí záchranný fond pro pomoc státům eurozóny.

Finanční trhy i politické špičky Unie se obávají, že Itálie bude po Řecku, Irsku a Portugalsku pravděpodobně dalším členem eurozóny, který bude nucen přijmout finanční pomoc. To samé začíná hrozit i Španělsku.

Finanční trhy dnes vytlačily úroky italských státních dluhopisů a jejich rizikové přirážky na další maxima od zavedení eura. Investoři prodávají italská aktiva od minulého týdne, protože se bojí zavlečení třetí největší ekonomiky eurozóny do dluhové krize. Na maximum za 11 let vzrostly i úroky dluhopisů Španělska.

Obě země budou za dnes prodané dluhopisy platit zhruba dvakrát vyšší úroky než Německo, a obě tak postupně směřují ke krizové sedmiprocentní hranici, nad níž byly nuceny požádat o finanční pomoc Řecko, Irsko a Portugalsko. U těchto tří zemí trvalo v průměru asi měsíc a půl, než výnosy vystoupily z 5,5 procenta na šest procent, další výstup nad sedm procent však trval už jen 40 dní.

Unie chce zdvojnásobit záchranný fond

Na záchranu Itálie a Španělska zatím nemá Unie peníze. Evropská centrální banka podle německého tisku chce, aby státy eurozóny zdvojnásobily objem peněz v záchranném fondu (EFSF) ze současných 750 miliard eur na 1,5 bilionu eur (zhruba 36,3 bilionu Kč). Zvýšení objemu peněz má zabránit dalšímu šíření dluhové krize.

Itálii tíží státní dluh ve výši 120 procent HDP, což je druhá nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku. Země ztrácí důvěru ratingových agentur a situaci zhoršují i vnitropolitické spory, především mezi premiérem Silviem Berlusconim a ministrem financí Giuliem Tremontim, který požaduje hluboké výdajové škrty.

"Reakce u výnosů je značná, což naznačuje, že investorů se zmocňuje panika. Španělsko a Itálie jsou pro eurozónu systémově důležité země a jejich záchrana bude obtížná," řekl agentuře Reuters Michael Leister z německé banky WestLB. Dodal, že obě země stojí z fundamentálního hlediska na pevných základech, krátkodobá dynamika trhů však pro ně může být nepříznivá.

Další peníze bude nutné nalít také do Řecka. O novém záchranném programu nyní jednají ministři financí eurozóny. Země potřebuje další peníze do poloviny září, jinak jí opět hrozí bankrot.

,