Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie se českým živnostníkům neotevře

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští živnostníci mají prozatím smůlu. Postavili se proti nim francouzští, ale i němečtí kolegové, kteří v minulých týdnech vyšli v počtu desítek tisíc do ulic s hesly proti úplnému uvolnění trhu se službami.

Jejich strach z liberalizace politici vyslyšeli a během včera ukončeného dvoudenního summitu EU zmrazili novou směrnici, která měla západní trhy otevřít.

Lidé jako Jiří Šauer, spolumajitel pohřební služby v Ústí nad Labem, by pak měli snazší přístup k bohatším zákazníkům v Německu.

"Rovné podmínky určitě nejsou, když tam přijedeme, narazíme na spoustu bariér," říká Šauer, který Němcům nabízí za obřad zhruba poloviční ceny a už vyjednává o spojení s kolegy z oboru v Sasku.

Většina nových členů Unie včetně Česka proto směrnici podporovala, ale nakonec Francii ustoupila, a to s ohledem na její "vnitropolitickou situaci".

Francouzští voliči, pro které se návrh stal symbolem nechtěné konkurence, budou koncem května hlasovat v referendu o přijetí evropské ústavy.

Poslední průzkumy varují před nárůstem počtu odpůrců, a tak se prezident Jacques Chirac na summitu zapřisáhl, že nedopustí "sociální dumping". V případě zamítnutí ústavy ve Francii jako jedné z klíčových zemí by se Unie dostala do nové krize.

Česká vláda doufá, že se směrnice co nejdříve upraví a schválí. "Z liberalizace trhu služeb bude profitovat celá Evropa včetně uživatelů služeb, pro které bude na trhu větší nabídka. Je to pro nás věc principu, volný trh je také jedním z důvodů, proč jsme do Unie vstupovali," uvedl český vicepremiér Martin Jahn.

Směrnice o službách je podle něj zatím odložena, ačkoli Chirac požadoval, aby se hodila do koše a vypracovala nová. Jahn však nepředpokládá, že by mohla být v opravené verzi schválena ještě do konce letošního roku. Pravděpodobně se z ní vyčlení některé citlivé obory, například zdravotnictví. Evropská komise už navrhla vyjmout služby veřejného zájmu.

"Jsou některá citlivá odvětví, například oblast zdravotnictví. Ale je také třeba brát ohledy na potřeby resortu, a jak jsou domácí lidské zdroje schopny zaplnit poptávku," uvedl v Bruselu premiér Stanislav Gross a zároveň podotkl, že český postoj vůči směrnici není výrazně vyhraněný. Tedy není ani pro absolutní liberalizaci, ani proti ní.

"I Česko se může dostat pod konkurenční tlak poskytovatelů služeb z některých nových zemí EU, například po přistoupení Rumunska a Bulharska," připustil premiér.

Ekonomové nicméně upozorňují, že otálení by mohlo mít neblahé následky: bez liberalizace služeb, které vytvářejí přes 65 procent bohatství Unie, se výkonnost evropské ekonomiky brzy nenastartuje.

Evropská unie.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz