Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie se českým živnostníkům neotevře

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští živnostníci mají prozatím smůlu. Postavili se proti nim francouzští, ale i němečtí kolegové, kteří v minulých týdnech vyšli v počtu desítek tisíc do ulic s hesly proti úplnému uvolnění trhu se službami.

Jejich strach z liberalizace politici vyslyšeli a během včera ukončeného dvoudenního summitu EU zmrazili novou směrnici, která měla západní trhy otevřít.

Lidé jako Jiří Šauer, spolumajitel pohřební služby v Ústí nad Labem, by pak měli snazší přístup k bohatším zákazníkům v Německu.

"Rovné podmínky určitě nejsou, když tam přijedeme, narazíme na spoustu bariér," říká Šauer, který Němcům nabízí za obřad zhruba poloviční ceny a už vyjednává o spojení s kolegy z oboru v Sasku.

Většina nových členů Unie včetně Česka proto směrnici podporovala, ale nakonec Francii ustoupila, a to s ohledem na její "vnitropolitickou situaci".

Francouzští voliči, pro které se návrh stal symbolem nechtěné konkurence, budou koncem května hlasovat v referendu o přijetí evropské ústavy.

Poslední průzkumy varují před nárůstem počtu odpůrců, a tak se prezident Jacques Chirac na summitu zapřisáhl, že nedopustí "sociální dumping". V případě zamítnutí ústavy ve Francii jako jedné z klíčových zemí by se Unie dostala do nové krize.

Česká vláda doufá, že se směrnice co nejdříve upraví a schválí. "Z liberalizace trhu služeb bude profitovat celá Evropa včetně uživatelů služeb, pro které bude na trhu větší nabídka. Je to pro nás věc principu, volný trh je také jedním z důvodů, proč jsme do Unie vstupovali," uvedl český vicepremiér Martin Jahn.

Směrnice o službách je podle něj zatím odložena, ačkoli Chirac požadoval, aby se hodila do koše a vypracovala nová. Jahn však nepředpokládá, že by mohla být v opravené verzi schválena ještě do konce letošního roku. Pravděpodobně se z ní vyčlení některé citlivé obory, například zdravotnictví. Evropská komise už navrhla vyjmout služby veřejného zájmu.

"Jsou některá citlivá odvětví, například oblast zdravotnictví. Ale je také třeba brát ohledy na potřeby resortu, a jak jsou domácí lidské zdroje schopny zaplnit poptávku," uvedl v Bruselu premiér Stanislav Gross a zároveň podotkl, že český postoj vůči směrnici není výrazně vyhraněný. Tedy není ani pro absolutní liberalizaci, ani proti ní.

"I Česko se může dostat pod konkurenční tlak poskytovatelů služeb z některých nových zemí EU, například po přistoupení Rumunska a Bulharska," připustil premiér.

Ekonomové nicméně upozorňují, že otálení by mohlo mít neblahé následky: bez liberalizace služeb, které vytvářejí přes 65 procent bohatství Unie, se výkonnost evropské ekonomiky brzy nenastartuje.

Evropská unie.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz