Unie se rozšíří, její rozpočet se smrskne

  • 1
(Od zpravodaje MF DNES) – Unie zahájí rozšíření s nejnižším rozpočtem za posledních deset let. Až se k ní připojí desítka nových členů, bude smět použít jen 0,98 procenta svého HDP. Podle původních plánů z roku 1999 to mělo být 1,06 procenta hrubého domácího produktu.

Rozdíl představuje téměř 12 miliard eur, tedy téměř 400 miliard korun. Výdaje tak dosáhnou výše pouhých 99,7 miliardy eur, přestože unie počítá s s příjmy ve výši 111,3 miliardy eur.

"Je to přísný rozpočet, navzdory tomu, že jde o první rozpočet EU pro 25 členských zemí. Bere v potaz potíže, které mají členské státy ve svých národních rozpočtech," uvedl poslanec Jan Mulder. Právě on připravil "zeštíhlenou" verzi rozpočtu, který parlament podpořil.

Česká republika přispěje podle ministerstva financí do evropského rozpočtu částkou 585 milionů eur, tedy asi 19,3 miliardy korun. Získat má 24,6 miliardy korun.

I v omezeném rozpočtu má být dost peněz na 550 nových úředníků ze střední Evropy i na první projekty v nových členských zemích.

Pro příští rok se dá rozpočtová "skromnost" pochopit. Je to první rok rozšíření, kdy nováčci ještě nebudou moci ani umět využít unijních financí pro svůj rozvoj. V dalších letech bude zapotřebí více peněz, aspoň pro tyto státy.

Unie je však pod tlakem států na snižování výdajů. Uplynulo jen pár dní, co ji k tomu znovu vyzvala šestice "čistých plátců", tedy zemí, které do rozpočtu více přispívají, než z něj dostávají.

Tyto země chtějí, aby se strop pro unijní výdaje snížil na jedno procento jejího HDP – a to z nynějších možných 1,24 procenta a faktických 1,1 procenta. - více zde

Komisařka Michaela Schreyerová, odpovědná za unijní finance, proto odmítá žádost šesti zemí. Podle ní je nutné diskutovat o stropu někde mezi jedním a 1,24 procenta unijního HDP. Jde jen o čtvrt procenta – ale za tímto mizivým číslem se skrývá na 25 miliard eur, tedy téměř 800 miliard korun.

Výzva šesti je proto výzvou k boji. Zvláště když Španělé, kteří zatím získávají od unie 8,8 miliard eur ročně navíc, se asi hned tak nevzdají tohoto "krajíce". A boj začne už na konci ledna, kdy Evropská komise předloží další rozpočtový dokument.

Tentokrát to bude rámcový rozpočet na léta 2007 až 2013. Zatímco u nynějšího rozpočtu vyvolala největší spory celkem zanedbatelná výše pomoci na obnovu Iráku, od ledna 2004 to začne natvrdo: co se v rámcovém rozpočtu schválí, to nováčci dostanou. Nic více. Rozdíl oproti minulosti a také oproti nynějšímu rozpočtu EU je v tom, že to budou moci ovlivnit.