Unie vylepší mzdy, ale ne všem

  • 67
Na výplatní pásky většiny lidí vstupem do Evropské unie žádné nuly nepřibudou. Některé profese však budou mít šanci si výrazně polepšit. Větší možnosti budou mít hlavně lidé s dobrým vzděláním, kvalifikací, výbornou znalostí nejlépe dvou cizích jazyků a lidé ochotní se rychle přizpůsobit.

Odborníci z konzultantských a personálních společností vidí jako nejperspektivnější práci ve službách. Nikoli však třeba v pohostinství, ale hlavně v servisních organizacích velkých firem, jako jsou logistická či takzvaná call centra, počítačové firmy, právní služby či nejrůznější poradci, od daní přes účetnictví až po vzdělávání.

Právě po těchto profesích bude totiž největší poptávka, která s sebou nese i vyšší platy. Obzvláště je-li ze strany zahraničních firem, kde jsou výdělky výrazně větší.

Polepší si šéfové i dělníci
Na více příležitostí se po začlenění do západní Evropy mohou těšit hlavně pracovníci ve vyšších funkcích, manažeři nebo odborní specialisté v určitém oboru.

Ti také patří k těm, jejichž platy se už dnes drží v tuzemsku na špičce mzdového žebříčku. Mezi ně patří počítačoví či finanční experti či právníci.

"Počítačoví odborníci se budou možná radovat z vyšších příjmů více než třeba lidé pracující v bankách a pojišťovnách. Lidí s ekonomickým vzděláním je tady určitě více než počítačových specialistů. Ti budou mít vždy náskok před ostatními," míní obchodní ředitelka personální agentury Axios Adéla Humlová.

Některé společnosti se proto již dnes připravují na to, že o vzdělaného a kvalifikovaného Čecha bude po vstupu do unie větší boj.

Co čeká jednotlivé profese po vstupu do EU?
Čtěte ve zvláštní příloze
"Otevře se trh a nejlepší kandidáti se budou moci ucházet i o práci za hranicemi, budou unikat. Proto už dnes pracujeme na nové koncepci najímání absolventů, chceme si rozšířit spektrum kandidátů, cíleně je oslovit, nabídnout jim konkrétní práci," říká personální ředitelka konzultantské firmy Deloitte and Touche Veronika Langrová.

Zahraniční firmy zabydlující se na domácí půdě však nemají zájem zaplnit jen nejvyšší posty. Šanci získat dobře placenou práci tak mají i kvalifikovaní dělníci.

"Ale paradoxně čím více a rychleji porostou výdělky dělníků, tím rychleji se budou světoví investoři přesouvat dále na východ," říká Radek Primus z konzultantské společnosti Kienbaum.

Zatímco v Polsku a Maďarsku jsou mzdy zhruba na úrovni Česka, levnější pracovní silou zdatně konkuruje Bulharsko či Rumunsko.

Vlna odchodů za prací do ciziny nehrozí
Se vstupem do Evropské unie se Čechům také pootevřou dveře na pracovní trhy v jejích členských státech. Zpočátku alespoň v některých zemích, jako je Anglie či Irsko, které nechtějí příliv lidí na svůj trh omezit.

Řada lidí toho určitě využije, ale masový odliv odborníci nečekají. "Češi se neradi stěhují a přizpůsobují. Odejdou jen ti nejsilnější a hlavně mladí lidé," soudí šéfka Mercury Group Alice Hamidová.

Lákadlem práce v zahraničí je hlavně vyšší plat a nabídka lepší práce. Čekat lze odchody lékařů a zdravotních sester, státních úředníků, tlumočníků do Bruselu a kvalifikovaných dělníků. "Vědci jsou pryč už dnes," ukončuje výčet Primus.

V tuzemsku tak budou mít šanci čím dál více se uplatnit pracovníci z Východu. Zatím lze slyšet ruský přízvuk hlavně na stavbách a v hypermarketech, postupně ho bude možné zaslechnout třeba i v nemocnicích.