Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie vyzývá Česko, ať uvolní dovoz ojetin

  1:00aktualizováno  1:00
Evropská komise má za to, že české předpisy představují přílišnou překážku volnému pohybu ojetých aut na jednotném vnitřním trhu Unie. Ministerstvo dopravy zatím o krocích komise neví.

"Zatím nám vyjádření Evropské komise nepřišlo. Nevíme, co je podstatou stížnosti. Jakmile nám bude doručena, budeme podle jejího obsahu příslušně reagovat," řekl Karel Hanzelka z kanceláře ministra dopravy.

Dovoz ojetin loni stoupl o pět procent asi na 130 tisíc vozů a byl zhruba na stejné úrovni jako prodej nových osobních aut. Důvodem růstu byl právě vstup do Unie.

Komise na základě stížností dospěla k závěru, že podmínky registrace dovážených ojetých vozidel do Česka jsou přísnější než ty, jež se vztahují na novou registraci ojetých vozidel, která již byla v zemi přihlášena.

Komise také z českých předpisů prý nabyla dojmu, že registrace některých kategorií dovážených ojetých aut je zakázána docela.

Podle zdroje z komise je podstatou problému skutečnost, že se do Česka nesmějí dovážet ojeté nákladní vozy starší pěti let a ojeté osobní automobily starší osmi let.

Dovoz ojetin v tuzemsku upravuje zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích z roku 2001.

"Pokud má auto evropskou homologaci, pak by mělo být možné je zaregistrovat kdykoli, bez ohledu na stáří. U ostatních je to záležitostí národní legislativy," říká Antonín Šípek, předseda Sdružení automobilového průmyslu, které zastupuje výrobce nových vozů a dílů a dovoz ojetin už dnes považuje za příliš liberální.

Průměrný věk auta je 14 let, což zhoršuje bezpečnost na silnicích, uvádí Šípek. Připomíná však, že předpisy pro registraci ojetin se v praxi uplatňují dosti proměnlivě. "Stává se velmi často, že jedna obec vozidlo neschválí, tak je kupec odveze do jiné obce a té první se pak přijede vysmát," říká Šípek.

Komise se obrátila na české orgány, aby do dvou měsíců vysvětlily, jak se věci mají. Neshledá-li odpověď uspokojivou, zašle do Prahy oficiální žádost o změnu předpisů. Pokud by tato změna nenastala v předepsané lhůtě, může následovat varování a po něm žaloba k Evropskému soudnímu dvoru.

Komise v prohlášení citovala komisaře pro průmysl Güntera Verheugena, podle něhož je "komise rozhodnuta zabránit všem překážkám dovozu do České republiky, aby zajistila fungování jednotného trhu v rozšířené EU".

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz