Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unie zahájila řízení s Českem kvůli emisím CO2

  12:59aktualizováno  12:59
Česko si svým přístupem k emisím CO2 vykoledovalo napomenutí od Evropské komise. Brusel zahájil s Českou republikou proceduru pro porušení práva - stát totiž dosud neodeslal plán emisí kysličníku uhličitého na léta 2008 až 2012. Plán měl být hotov do 30. června.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle pravidel EU má Česko ještě čas na to, aby zjednalo nápravu. V opačném případě hrozí řízení před Evropským soudem, který může udělit vysoké sankce.

Spolu s Českem plán zatím neodevzdaly Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Podle dostupných informací by se měl český plán dostat do Bruselu nejdříve před Vánocemi.

„K návrhu se vyjadřují ostatní ministerstva i veřejnost, materiál by na začátku prosince měla projednat vláda a poté poputuje do Bruselu,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Kateřina Šůlová.

Komise také dala najevo snahu zpřísnit dohled nad dodržováním Kjótského protokolu. Při projednávání množství emisních povolenek pro CO2 pro prvních deset státuů EU postupovala přísně.

V prvním kole se jednalo o emise ve Velké Británii, Lotyšsku, Německu, Řecku, Irsku, Litvě, Lucembursku, Maltě, Slovensku a Švédsku. KOmise snížila výši povolenek CO2 pro tyto země o sedm procent pod úroveň požadovanou samotnými státy.

„Dnešní rozhodnutí vyslalo silný signál, že Evropa maximálně usiluje o splnění cílů z Kjóta,“ řekl komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Pomocí povolenek chce EU regulovat objem emisí, až dosud ale povolenky vypouštění emisí zřejmě zásadně neovlivnily. Dosavadní praxe ukázala, že když velcí průmysloví znečišťovatelé, hlavně výrobní závody a elektrárny, nemají dost práv znečišťování, jednoduše si na trhu koupí povolenky od toho, kdo jich má dostatek. Vyšší počet povolenek jim dává právo více znečišťovat.

Pokud továrny vypouštějí více emisí, než na kolik mají povolenky, hrozí jim vysoké pokuty.

Data za loňský rok ukázala, že vlády jednotlivých zemí svým podnikům vydaly více povolenek, než kolik jich podniky skutečně využijí. V důsledku toho se cena povolenek krátce po zavedení sytému v lednu 2005 snížila na pouhých šest eur za tunu emisí. Ceny povolenek na rok 2008 a dále jsou ale mnohem vyšší, protože trh počítá s jejich přísnějším vydáváním.

Autoři: ,Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Zákon o omezení hazardu je bezzubý, gambleři hrají dál téměř bez omezení

(Ilustrační snímek)

Nový zákon o regulaci hazardu ukládá od ledna spousty povinností. Jenže je bezzubý. Pololegální herny ho obcházejí...

Česká ekonomika na konci roku dál rostla, HDP loni stoupl o 4,5 procenta

(Ilustrační snímek)

Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z pěti procent v předchozím...

Trh se zájezdy pro starší cestovatele roste, objevují i exotické destinace

Ilustrační snímek

Klienti starší 55 let bývali pro cestovní kanceláře z nouze ctnost. Vykrývali méně lukrativní části sezony, zájezdy pro...

Najdete na iDNES.cz