Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie zahájila řízení s Českem kvůli emisím CO2

  12:59aktualizováno  12:59
Česko si svým přístupem k emisím CO2 vykoledovalo napomenutí od Evropské komise. Brusel zahájil s Českou republikou proceduru pro porušení práva - stát totiž dosud neodeslal plán emisí kysličníku uhličitého na léta 2008 až 2012. Plán měl být hotov do 30. června.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle pravidel EU má Česko ještě čas na to, aby zjednalo nápravu. V opačném případě hrozí řízení před Evropským soudem, který může udělit vysoké sankce.

Spolu s Českem plán zatím neodevzdaly Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Podle dostupných informací by se měl český plán dostat do Bruselu nejdříve před Vánocemi.

„K návrhu se vyjadřují ostatní ministerstva i veřejnost, materiál by na začátku prosince měla projednat vláda a poté poputuje do Bruselu,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Kateřina Šůlová.

Komise také dala najevo snahu zpřísnit dohled nad dodržováním Kjótského protokolu. Při projednávání množství emisních povolenek pro CO2 pro prvních deset státuů EU postupovala přísně.

V prvním kole se jednalo o emise ve Velké Británii, Lotyšsku, Německu, Řecku, Irsku, Litvě, Lucembursku, Maltě, Slovensku a Švédsku. KOmise snížila výši povolenek CO2 pro tyto země o sedm procent pod úroveň požadovanou samotnými státy.

„Dnešní rozhodnutí vyslalo silný signál, že Evropa maximálně usiluje o splnění cílů z Kjóta,“ řekl komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Pomocí povolenek chce EU regulovat objem emisí, až dosud ale povolenky vypouštění emisí zřejmě zásadně neovlivnily. Dosavadní praxe ukázala, že když velcí průmysloví znečišťovatelé, hlavně výrobní závody a elektrárny, nemají dost práv znečišťování, jednoduše si na trhu koupí povolenky od toho, kdo jich má dostatek. Vyšší počet povolenek jim dává právo více znečišťovat.

Pokud továrny vypouštějí více emisí, než na kolik mají povolenky, hrozí jim vysoké pokuty.

Data za loňský rok ukázala, že vlády jednotlivých zemí svým podnikům vydaly více povolenek, než kolik jich podniky skutečně využijí. V důsledku toho se cena povolenek krátce po zavedení sytému v lednu 2005 snížila na pouhých šest eur za tunu emisí. Ceny povolenek na rok 2008 a dále jsou ale mnohem vyšší, protože trh počítá s jejich přísnějším vydáváním.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz