Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie zaplatí farmářům, kteří přestanou vyrábět mléko

  9:07aktualizováno  9:07
Na účtech evropských chovatelů krav přistanou další dotace za propad výkupní ceny za mléko. Ta je totiž v Evropě aktuálně nižší než v roce 1995. Na jedné straně ministři zemědělství členských zemí EU posílají farmářům další příspěvky, na druhé straně zároveň uvolnili ruce jednotlivým vládám, aby zemědělcům zaplatily za to, že mléko vyrábět přestanou.
Unie zaplatí farmám za to, že přestanou vyrábět mléko.

Unie zaplatí farmám za to, že přestanou vyrábět mléko. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V praxi by to mělo vypadat tak, že nejhlasitější zemědělci dostanou od své vlády zaplaceno za to, že už nebudou mléko vyrábět vůbec. Za tyto peníze si pak mohou cokoliv koupit, stádo prodat nebo vybít na maso.

Pro evropskou zemědělskou politiku znamená tento krok revoluci. Až dosud totiž Brusel všechny dotace platil sám – jenže nyní došly peníze i eurobyrokratům, což komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová přiznala slovy, že "vyprázdní svoje kapsy".

Farmáři demonstrující tradičně v Lucemburku nebo Bruselu tak budou moci část svého hněvu přesměrovat na své národní ministry. Kromě schválení přímé bruselské podpory ve výši 280 milionů eur (asi 7,2 miliardy korun), což při přepočtu vychází přibližně na 1 000 eur pro jednu farmu, dostaly národní vlády povolení, aby svým chovatelům pomohly podle svých možností samy. Česká vláda však podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka nic doplácet nebude.

Národní pomoc bude mít podobu výkupu takzvaných mléčných kvót. Euroúřední plán totiž farmářům určuje, kolik mléka mohou nadojit. Kdyby vyprodukovali nad stanovenou kvótu, hrozí jim pokuta. Tím chtěla Unie mimo jiné chránit všechny chovatele před pádem ceny.

Jenomže kvóty se po celosvětové cenové vlně tsunami otřásly v základech. Koncem roku 2007 cena mléka prudce rostla a ještě v březnu loňského roku stál v Česku litr od zemědělců přes deset korun, dnes za něj nedostávají ani šest korun.

"Stalo se to kvůli burzovním spekulacím. Obchodníci si spálili prsty na toxických aktivech, a tak kromě jiných komodit vyšroubovali i cenu mléka. Farmáři rozšířili své chovy a bylo zaděláno na dnešní krizi," uvedl tajemník Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Rovní a rovnější

Evropské kvóty jsou tak kvůli propadu ceny mléka v posledním roce příliš vysoké, a tak je Brusel členským státům dovolil od farmářů vykoupit, aby se tím snížilo množství mléka na trhu a tím pádem se zvýšila jeho cena.

Jenomže Brusel má už tři roky v plánu, že kvóty stejně zruší. Někteří farmáři tak dostanou peníze za nic. "Kvóty fungovaly až moc dlouho na to, aby se ukázalo, že jejich vliv na cenu je nulový. Navíc s nimi byly jen problémy," tvrdí předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec.

Zemědělský svaz se zase obává, že se rozdíly mezi Východem a Západem v EU prohloubí. "Výše dotací se přitom měla sbližovat," připomněl předseda svazu Miroslav Jirovský fakt, že země, které vstoupily do Unie v roce 2004, stále dostávají méně peněz.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Evropská unie podpoří zbrojovky, vytvoří pro ně zvláštní fond

Veletrh IDET v Brně

Evropští poslanci schválili zřízení prvního programu Evropské unie na podporu inovací v obranném průmyslu. Fond...

Uvěznění na Rhodosu: 180 českých turistů se dostalo domů o den později

Dráha 26 letiště Rhodos pře přistáním

Stovky cestujících zůstaly uvězněny na letišti na řeckém ostrově Rhodos, kde v neděli zkolaboval odbavovací systém....

KOMENTÁŘ: Za vším hledej euro. I Češi se skládají na Itálii

Euromince

Euro sice Italy uvěznilo v režimu fixního kurzu, s měnou, na kterou nemají, na druhou stranu hlavně Německo se jim a...

Najdete na iDNES.cz