Unie zaplatí farmám za to, že přestanou vyrábět mléko.

Unie zaplatí farmám za to, že přestanou vyrábět mléko. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Unie zaplatí farmářům, kteří přestanou vyrábět mléko

  • 32
Na účtech evropských chovatelů krav přistanou další dotace za propad výkupní ceny za mléko. Ta je totiž v Evropě aktuálně nižší než v roce 1995. Na jedné straně ministři zemědělství členských zemí EU posílají farmářům další příspěvky, na druhé straně zároveň uvolnili ruce jednotlivým vládám, aby zemědělcům zaplatily za to, že mléko vyrábět přestanou.

V praxi by to mělo vypadat tak, že nejhlasitější zemědělci dostanou od své vlády zaplaceno za to, že už nebudou mléko vyrábět vůbec. Za tyto peníze si pak mohou cokoliv koupit, stádo prodat nebo vybít na maso.

Pro evropskou zemědělskou politiku znamená tento krok revoluci. Až dosud totiž Brusel všechny dotace platil sám – jenže nyní došly peníze i eurobyrokratům, což komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová přiznala slovy, že "vyprázdní svoje kapsy".

Farmáři demonstrující tradičně v Lucemburku nebo Bruselu tak budou moci část svého hněvu přesměrovat na své národní ministry. Kromě schválení přímé bruselské podpory ve výši 280 milionů eur (asi 7,2 miliardy korun), což při přepočtu vychází přibližně na 1 000 eur pro jednu farmu, dostaly národní vlády povolení, aby svým chovatelům pomohly podle svých možností samy. Česká vláda však podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka nic doplácet nebude.

Národní pomoc bude mít podobu výkupu takzvaných mléčných kvót. Euroúřední plán totiž farmářům určuje, kolik mléka mohou nadojit. Kdyby vyprodukovali nad stanovenou kvótu, hrozí jim pokuta. Tím chtěla Unie mimo jiné chránit všechny chovatele před pádem ceny.

Jenomže kvóty se po celosvětové cenové vlně tsunami otřásly v základech. Koncem roku 2007 cena mléka prudce rostla a ještě v březnu loňského roku stál v Česku litr od zemědělců přes deset korun, dnes za něj nedostávají ani šest korun.

"Stalo se to kvůli burzovním spekulacím. Obchodníci si spálili prsty na toxických aktivech, a tak kromě jiných komodit vyšroubovali i cenu mléka. Farmáři rozšířili své chovy a bylo zaděláno na dnešní krizi," uvedl tajemník Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Rovní a rovnější

Evropské kvóty jsou tak kvůli propadu ceny mléka v posledním roce příliš vysoké, a tak je Brusel členským státům dovolil od farmářů vykoupit, aby se tím snížilo množství mléka na trhu a tím pádem se zvýšila jeho cena.

Jenomže Brusel má už tři roky v plánu, že kvóty stejně zruší. Někteří farmáři tak dostanou peníze za nic. "Kvóty fungovaly až moc dlouho na to, aby se ukázalo, že jejich vliv na cenu je nulový. Navíc s nimi byly jen problémy," tvrdí předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec.

Zemědělský svaz se zase obává, že se rozdíly mezi Východem a Západem v EU prohloubí. "Výše dotací se přitom měla sbližovat," připomněl předseda svazu Miroslav Jirovský fakt, že země, které vstoupily do Unie v roce 2004, stále dostávají méně peněz.