Evropský "prezident" Herman van Rompuy na protidluhovém summitu (26. října 2011)

Evropský "prezident" Herman van Rompuy na protidluhovém summitu (26. října 2011) | foto: AP

Unijní prezident oznámil na konec ledna mimořádný eurosummit

  • 231
Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy svolal mimořádný summit EU na 30. ledna. Van Rompuy v krátkém videozáznamu podotkl, že vrcholná schůzka se bude zabývat dopady současné krize, zejména na oblast zaměstnanosti.

"Tato místnost je teď prázdná, ale obvykle v ní při našich schůzích bývá velmi rušno. Naposledy naše diskuse trvala celou noc," vzkázal na záznamu z jednacího sálu Rady Evropské unie. Další summit stanovil na 30. leden.

"Zaměříme se na pracovní místa, což je jakási výzva v kontextu očekávaných nulových růstů většiny (evropských) ekonomik," říká ve videích, které namluvil ve francouzštině, angličtině a nizozemštině.

Za absolutně klíčový úkol označil nutnost dovést eurozónu k finanční stabilitě. Upozornil i na nezaměstnanost, které se musí evropské státy věnovat. "Cesta to bude dlouhá, možná delší, než očekáváme. Ale bezpochyby je zde politická vůle posunout se vpřed jako celek, unie, s ohledem na dílčí situace v zemích."

O tom, že se vrcholná schůzka uskuteční, se unijní prezident zmínil už nedávno během summitu EU-Rusko. Tehdy však neuvedl konkrétní datum. Už nyní je navíc zřejmé, že šéfové států či vlád budou kromě zaměstnanosti v Bruselu jednat i o rodícím se paktu pro rozpočtovou disciplínu.

Na jeho vzniku se vedoucí evropští politici dohodli na posledním summitu 8. a 9. prosince. Prostřednictvím vznikající mezivládní dohody zemí eurozóny, k nimž by se mohly přidat i další nečlenské země euroklubu s výjimkou Británie, chtějí posílit rozpočtový dohled, zavést automatické sankce a zakotvit v právních řádech jednotlivých států pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů.

Pakt by měl být dokončen do března, kdy se koná další pravidelná vrcholná schůzka EU. O tom, jak detailně by měla dohoda měla vypadat, se státy shodou okolností začaly bavit právě dnes. Další jednání je plánováno na počátek ledna.

Evropská unie se nyní potýká nejen s dluhovou krizí, ale i s obavami z návratu recese. Ta by mohla mít citelný dopad na trh práce. Například ve Španělsku se nezaměstnanost už nyní pohybuje kolem 22 procent. Velkým problémem je navíc nezaměstnanost mezi mladými absolventy škol. "Musíme přijmout energická rozhodnutí ve věci zaměstnanosti," zdůraznil Van Rompuy.

,