Union banka hledá nové vedení

Vlastníci ostravské Union banky se snaží získat do jejího vedení nové lidi, kteří ji přemění na banku specializovanou na drobnou klientelu. Mezi finančníky, oslovenými nabídkou na nejvyšší post s právem sestavit si svůj vlastní tým, je podle důvěryhodných informací současný člen představenstva Komerční banky Michal Větrovský, šéf pražské pobočky rakouské investiční společnosti Gutmann Karel Golláň a bývalý náměstek Konsolidační banky Miroslav Zámečník.

 Největší zájem se prý soustředil na Michala Větrovského. "Osloven jsem byl, ale nemá to podobu formální nabídky," reagoval. Větrovský nicméně připustil, že "obecně zvažuje svou další kariéru".

Zámečník případný příchod do Union banky odmítl komentovat a Golláň popřel, že by v tomto směru vedl jakákoliv jednání. Zamýšlené angažování Větrovského však komplikuje probíhající šetření České národní banky.

Bankovní dohled již delší dobu prověřuje, jestli pracovníci Komerční banky při investování zhruba dvaceti miliard korun do amerických cenných papírů neporušili předpisy. "Záležitost prověřujeme a s výsledky šetření v nejbližších dnech seznámíme dozorčí radu Komerční banky," uvedl šéf bankovního dohledu centrální banky Pavel Racocha.

Michal Větrovský za oblast prošetřovaných investic odpovídá a za případné pochybení mu může ČNB uzavřít dveře do vedení bank. Ostravská Union banka, jejíž bilanční suma dosahuje zhruba pětadvaceti miliard korun, je jednou z posledních komerčních bank, která hledá strategického partnera. Loni hospodařila se ztrátou 31 milionů korun.

Majoritním vlastníkem bankovního ústavu je skupina Union Group, v níž nedávno získala skupina britských investorů šestatřicetiprocentní podíl. Úspěch v hledání partnera komplikovala donedávna skutečnost, že banka se potýkala se zhruba pěti a půl miliardami špatných úvěrů.

Ztráty z nich se však měly uhradit po prodeji lukrativních společností ze skupiny Union Group, například Vojenského otevřeného penzijního fondu a z peněz, které přinesli noví akcionáři Unionu. Nejcennější na Union bance jsou z pohledu případných zájemců její klienti, a především síť zhruba stovky poboček, která je čtvrtou největší na tuzemském trhu.

Mezi vážnými zájemci o koupi bankovního ústavu jsou především italská UniCredito, GE Capital Bank a z minulosti trvá zájem ze strany rakouské Raiffeisenbank, francouzské BNP Paribas či americké Citibank