Union Group zvolila partnera

Strategickým partnerem finanční skupiny Union Group se má stát konsorcium švýcarské investiční společnosti Credit Suisse First Boston a pojišťovny Winterthur. "Konsorcium předložilo nejlepší nabídku a ještě do konce letošního roku by se mělo stát největším akcionářem naší skupiny," uvedla předsedkyně představenstva Union Group Marie Parmová.

 O získání skupiny se kromě konsorcia ucházely rakouská Raiffeisenbank a francouzská BNP Paribas. Představenstvo skupiny se však podle svého prohlášení včera rozhodlo výběrové řízení ukončit. "Nyní se připravují smlouvy s konsorciem," stojí v prohlášení.

Součástí transakce má být podle důvěryhodného zdroje blízkého vedení skupiny ozdravění banky. V ní v současné době probíhá kontrola bankovního dohledu České národní banky. Union banka má zhruba pět miliard úvěrů, které poskytla akcionářům a spřáteleným společnostem a jejichž splácení je podle auditorské firmy Deloitte & Touche ohrožené. Úvěry sloužily zejména na nákup společností, které jsou součástí skupiny.

Peníze na očištění banky by skupina měla získat kapitálovým vstupem konsorcia, které v ní hodlá získat asi dvacetiprocentní akciový podíl, a prodejem Vojenského otevřeného penzijního fondu pojišťovně Winterthur. Podle dřívějších informací nabídla švýcarská pojišťovna zhruba tři miliardy korun. Vojenský otevřený penzijní fond je se zhruba 350 tisíci klientů a sedmi miliardami korun majetku největším penzijním fondem v zemi.

Po vstupu konsorcia do Union Group by CS First Boston měla získat mandát na zorganizování prodeje Union banky strategickému partnerovi. "Investorem má být významná světová banka, která má zájem o rozvoj drobného bankovnictví na českém trhu," uvedl mluvčí Union Group Josef Řeřicha.

"Mezi zájemci je například tuzemská dcera americké Citibank, ale není vyloučené, že o koupi banky budou mít nadále zájem Raiffeisenbank a BNP Paribas," uvedl zdroj. Prodej banky se očekává počátkem příštího roku.

Parmová nedávno uvedla, že volba konsorcia byla ovlivněna i tím, že vláda nechtěla vyhovět žádostem ostatních investorů o státní pomoc při očištění skupiny. "Rozhodli jsme se neztrácet čas a jít cestou bez vládní pomoci," řekla.

Raiffeisenbank a BNP Paribas požadovaly podle zdrojů z ministerstva financí od státu zhruba 2,5 miliardy korun.

Akcionáři skupiny jednali i s rakouskou investiční společností Gutmann, která projevila zájem teprve nedávno. Podle zdroje blízkého jednáním měla společnost Gutmann sehrát pro Raiffeisenbank podobnou roli jako CS First Boston pro Winterthur.