Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unionisté mají vlastní plán na nižší daně

  1:00aktualizováno  1:00
Vládní unionisté dokončili vlastní návrh daňové reformy, který je se záměry ČSSD neslučitelný. Plán premiéra Stanislava Grosse, že jeho vláda sníží daně, ale jen lidem s nižšími příjmy, tak narazí u koaličního partnera. Podle unionistů by všechny sazby daně z příjmu měly klesnout na polovinu.

"Budeme trvat na tom, že když se sníží daně z příjmu fyzických osob, musí se to týkat všech," uvedl včera Ivo Hartmann, hlavní poradce šéfa US-DEU Pavla Němce.

Například lidem s ročním příjmem do 109 200 korun, což je hranice nejnižšího daňového pásma, by se místo patnácti procent sráželo ze mzdy jen 7,5 procenta. A nejvyšší sazba by klesla ze 32 na 16 procent.

Výpadek? 36 miliard korun
Unionisté spočítali, že kdyby jejich plán prošel, znamenalo by to, že na dani z příjmu občanů by stát vybral o 56 miliard korun méně než dosud. Částečně by byl výpadek pokryt vyšším výběrem DPH a spotřebních daní, a to díky tomu, že by lidem zůstalo v peněžence více peněz a více by utráceli.

Výsledný výpadek příjmů rozpočtu - podle výpočtu unionistů celkem 36 miliard - by měla kompenzovat některá úsporná opatření. Strana navrhuje sloučit ministerstva průmyslu a pro místní rozvoj či zrušit Generální ředitelství státní služby, které má podle služebního zákona dohlížet na úředníky. Dále chce zvýšit spotřební daně u alkoholu a tabákových výrobků a zavést ekologické daně.

Šance unie, že své plány plně prosadí, nejsou vzhledem k její politické síle vysoké. Hartmann však upozornil, že na daňových změnách se musí domluvit celá vládní koalice.

Lidovecký šéf Miroslav Kalousek je skeptický jak k plánům unionistů, tak sociálních demokratů. "Je to jen přehled mediálních výkřiků," tvrdí. Podle něj by bylo žádoucí snížit především odvody, které platí firmy za zaměstnance. "Pokud Unie svobody spoléhá na sílu sociálních demokratů, že se s nimi dokáže dohodnout na nižších daních, tak je to její víra," říká předseda KDU-ČSL.

Koaliční jednání o daních se naplno rozběhnou po víkendové programové konferenci ČSSD. Ministr financí Bohuslav Sobotka zatím počítá s tím, že by se nově o částku 38 040 korun ročně nesnižoval základ daně, ale nahradila by ji sleva na dani. Na této slevě by přitom vydělali především lidé s nižšími příjmy. Jinou variantou je rozšíření současných daňových pásem.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz