Unipetrol hlásí horší výsledky

Hospodaření firem polostátního rafinérsko-petrochemického uskupení Unipetrol se v letošním prvním pololetí v meziročním srovnání zhoršilo. Důvodem jsou zejména vysoká cena ropy, která na začátku roku podražila a začala zlevňovat až v posledních čtyřech týdnech. Naproti tomu světové ceny hlavních výrobků uskupení cenový vývoj ropy nekopírovaly.

"Nepříznivým faktorem byl i vývoj kurzu euro k dolaru. Posilování americké měny pro nás znamená vyšší výdaje, neboť nakupujeme za dolar, ale prodáváme hlavně v eurroměně," řekl mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund.

Nejvyšší zisk vykázal výrobce pohonných hmot Česká rafinérská. Zisk před zdaněním v meziročním srovnání poklesl o více než 600 milionů korun a mírně přesáhl jednu miliardu korun. Tržby se zvýšily o 300 milionů korun na 23,8 miliardy. Chemopetrol měl zisk před zdaněním 500 milionů korun, což znamená meziroční pokles o 166 milionů korun. Tržby firmy vzrostly v meziročním srovnání z 11,8 miliardy korun na 12,5 miliardy korun.

Podobný byl vývoj i v případě Kaučuku, který měl v porovnáním s loňskem poloviční zisk před zdaněním ve výši 136,4 milionu korun. Rovněž kralupské firmy vzrostly tržby, a to o deset procent na 4,4 miliardy korun.

Jedinou ztrátovou firmou uskupení byla Benzina, která zároveň jako jediná vykázala pokles tržeb. Ztrátu ve výši 12,2 milionu korun Unipetrol přičítá slabší zimní a jarní motoristické sezóně. "Poptávka po benzínu byla nižší než loni a mírné zlepšení nastalo až v posledních týdnech," doplnil Zikmund.

To potvrzuje i Česká asociace petrolejářského průmyslu. "Zatím máme výsledky za leden až květen a vychází z toho, že prodej benzinů celkem klesl oproti stejnému období loni o pět až šest procent, potvrdil generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Miloš Podrazil.

Naproti tomu rafinérie Paramo, kterou ovládl Unipetrol až v loňském roce, se dokázala vymanit ze ztrát a měla hrubý zisk přes 44 milionů korun.