Unipetrol Litvínov

Unipetrol Litvínov | foto: MF DNES

Unipetrol se sloučí s Polymer Institute. Opravy po explozi provedou Němci

  • 2
Petrochemický gigant Unipetrol pohltí brněnskou firmu Polymer Institute. Česká společnost tak bude spadat pod polské vedení, které už deset let drží 62,99 procenta Unipetrolu. Ten zároveň oznámil velké investice do rekonstrukce etylénové jednotky v Záluží u Litvínova, kterou poškodil srpnový výbuch. Hlavní práce provede německé firma Linde Engineering.

Fúze Polymer Institute Brno se společností Unipetrol RPA je podle firmy součástí optimalizace kapitálové struktury. „Sloučení Polymer Institutu Brno se společností Unipetrol RPA je součástí větších změn interní skupiny Unipetrol, jejichž cílem je zjednodušit organizační řízení a zvýšit jeho efektivitu,“ řekl MF DNES tiskový mluvčí skupiny Unipetrol Mikuláš Duda.

Kdo vlastní Unipetrol

Fúze společností Polymer Insitute Brno a Unipetrol RPA navazuje na dříve oznámenou fúzi společnosti Benzina. Od roku 2005 drží 62,99 procenta Unipetrolu polská PKN Orlen. Dalších 23,7 procenta má J&T Group a ostatní akcionáři ovládají 13,31 procenta akcií.

Firma, která představuje mozek vývoje celého Unipetrolu, podle generálního ředitele společnosti Marka Świtajewského plánuje rozšíření výroby.

Na výzkumné a výrobní zaměření aktivit Polymer Institutu Brno tato změna nebude mít dopad. „Co se týká investice do nové výrobní linky, tak tento projekt je zatím ve fázi interního plánování, zatím k němu nelze poskytovat větší detaily,“ uvádí Mikuláš Duda. Nový závod má dle neoficiálních informací zvýšit objem výroby koncentrátů, UV stabilizátorů a barev.

V roce 2014 Polymer Institute Brno vyrobil 1 121 tun koncentrátů aditiv, což je nejvíce v historii firmy. Firma letos zvýšila výrobu o dalších osm procent

Výroba etylénu se po explozi obnoví v polovině roku 2016

Unipetrol ve čtvrtek zároveň oznámil, že zahajuje rekonstrukci etylénové jednotky v Záluží u Litvínova. Hlavní práce svěřil německé společnosti Linde Engineering. Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží 13. srpna. Opětovně by ji firma chtěla uvést do plného provozu příští rok v říjnu.

Německá firma bude mít na starosti inženýrské práce nebo stavební řízení. Společnost Technip pak bude podle Dudy zodpovědná za dodávání některých technologických komponent, jako jsou čtyři nové pyrolýzní pece.

„Děláme maximum pro to, aby mohla být etylénová jednotka uvedena do provozu v co nejkratším možném termínu. Zapojení mezinárodně uznávaných a zkušených společností Linde a Technip je garancí kvality opravných prací a mělo by maximálně přispět k dodržení stanoveného harmonogramu,“ řekl ředitel Unipetrolu Świtajewski.

S obnovením částečného provozu etylénové jednotky, včetně související petrochemické výroby, společnost počítá v červenci 2016. Standardní provoz etylénové jednotky při maximálním využití kapacity je odhadován na říjen roku 2016.

Na likvidaci srpnové mimořádné události se podílelo 43 hasičských jednotek, tedy skoro 500 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Vyšetřování příčin požáru potrvá podle kriminalistů několik měsíců. Škody na majetku Unipetrol vyčíslil na 597 milionů korun. Dalších 44 milionů činily náklady shořelých zásob a náklady na čištění.

Unipetrol nedávno oznámil podpis smlouvy s italskou společností Technip o výstavbě nové jednotky na výrobu polyetylenů. „Ta bude konzumovat etylen vyrobený v jednotce, kterou zasáhl požár,“ řekl už dříve ředitel vývoje a výzkumu Unipetrolu Tomáš Herink. „Paralelně tak bude stavěna nová jednotka a obnovována současná,“ doplnil. Celkové investiční náklady činí 8,5 miliardy korun. Zprovoznění nové jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018 (více čtěte zde).