Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unipetrol: Smlouvy s Agrofertem jsou jako z tržnice

  9:53aktualizováno  9:53
Petrochemická skupina Unipetrol, kterou koupil od státu polský PKN Orlen a jež nyní čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, zatím nevydá podnikateli Andreji Babišovi a jeho Agrofertu podíly ve firmách Agrobohemie a Aliachem. Unipetrol za ně měl od Babiše získat přes půl miliardy korun.
Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Smlouvy ohledně předkupního práva Agrofertu na Agrobohemii nejsou po formální stránce v pořádku. Snažíme se právní situaci objasnit s majitelem polovičního podílu Agrobohemie, společností Deza, ve dvoustranných jednáních. Pokud to nebude možné, obrátíme se na soud," uvedl v rozhovoru pro MF DNES místopředseda představenstva a pověřený generální ředitel Unipetrolu Marek Mroczkowski.

Stoprocentním vlastníkem Dezy je právě Babišův Agrofert.

Od výsledků jednání o Agrobohemii se podle Mroczkowského bude odvíjet i předání Aliachemu. "Protože právě Agrobohemie je poloviční vlastník Aliachemu," upozornil Mroczkowski.

Babiš pochybnosti o platnosti opčních smluv na akcie Agrobohemie a Aliachemu z roku 2000 odmítá a je rozhodnutý se soudit. "Smlouvy považujeme za platné a své stanovisko jsme opakovaně Unipetrolu sdělili," uvedl právník Dezy Karel Jiříček, na něhož se Babiš odkázal.

Člen nejvyššího vedení PKN a člen dozorčí rady Unipetrolu Cezary Smorszczewski řekl, že už během tohoto měsíce chce Unipetrol představit důležitým investorům, aby podpořili jejich zájem o akcie podniku. Na tomto turné už podle něj má být jasněji, jak obchody s Agrofertem dopadnou.

Cena za další podíly neodpovídá tržní hodnotě
Babiš má od Unipetrolu kromě Agrobohemie a Aliachemu získat další podíly či celé firmy, a to Chemopetrol, Paramo a Kaučuk. Smlouvy o jejich prodeji podepsal před privatizací Unipetrolu s PKN Orlen s tím, že když polská firma vyhraje, přenechá mu je za tři miliardy korun.

Navíc se ukázalo, že cena, za niž má Babiš získat podle smlouvy s PKN podíly, je třikrát nižší, než je současná tržní hodnota. Jednání jsou tak na mrtvém bodě.

Kauzu privatizace Unipetrolu by měla v Česku vyšetřovat parlamentní komise. Ministr financí Bohuslav Sobotka oznámil, že se bude zabývat také samotným Aliachemem: za jakých okolností vznikl, jak ho ovládl Agrofert a jak začala spolupráce této firmy s Unipetrolem.

Nedostatky smluv mohou hýbat s cenou
Podle Mroczkowského je problém předkupní smlouvy Agrofertu na koupi Agrobohemie v tom, že formální nedostatky mohou ovlivnit "cenu a tím i hodnotu akcií", jež má Unipetrol získat.

"Pochybnosti jsou hlavně v tom, kdo komu co prodává a jak se stanoví cena. Nedostatky jsou natolik velké, že podle dostupných právních posudků mohou způsobit neplatnost této smlouvy," řekl s tím, že je právní úrovní smluv, které byly navíc utajené, překvapený.

"Myslím, že by se v tomto případě možná měla vyžadovat o hodně větší důkladnost a pečlivost nutná při uzavírání takové smlouvy. Tak důležitá smlouva nemůže být neúplná jako například smlouvy uzavírané v holešovické tržnici," dodal. Aby podle něj transakce mohla proběhnout, smlouvy musí být "právně detailně propracované".

Kolem Aliachemu bylo rušno už od jeho vzniku v roce 1998, kdy ho založilo uskupení Chemapol Group Václava Junka, když sloučilo pět českých chemiček. Jeho první šéf se zastřelil a v roce 2000, kdy jeho polovinu konkurzní správce Chemapolu nabídl k prodeji, začal o jeho ovládnutí bojovat stát a Babišova Agrobohemie, jež nakonec zvítězila.

Co má Agrofert získat od Unipetrolu

Firma Podíl (v %) Cena (mil. eur)
Agrobohemie 50,0 12,1
Aliachem 38,8 6,1
Kaučuk 100 57,9
Paramo 60,0 3,6
Chemopetrol 40,0 23,3
Pramen: AgrofertNejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...Najdete na iDNES.cz