Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unipetrol: Smlouvy s Agrofertem jsou jako z tržnice

  9:53aktualizováno  9:53
Petrochemická skupina Unipetrol, kterou koupil od státu polský PKN Orlen a jež nyní čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, zatím nevydá podnikateli Andreji Babišovi a jeho Agrofertu podíly ve firmách Agrobohemie a Aliachem. Unipetrol za ně měl od Babiše získat přes půl miliardy korun.
Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Smlouvy ohledně předkupního práva Agrofertu na Agrobohemii nejsou po formální stránce v pořádku. Snažíme se právní situaci objasnit s majitelem polovičního podílu Agrobohemie, společností Deza, ve dvoustranných jednáních. Pokud to nebude možné, obrátíme se na soud," uvedl v rozhovoru pro MF DNES místopředseda představenstva a pověřený generální ředitel Unipetrolu Marek Mroczkowski.

Stoprocentním vlastníkem Dezy je právě Babišův Agrofert.

Od výsledků jednání o Agrobohemii se podle Mroczkowského bude odvíjet i předání Aliachemu. "Protože právě Agrobohemie je poloviční vlastník Aliachemu," upozornil Mroczkowski.

Babiš pochybnosti o platnosti opčních smluv na akcie Agrobohemie a Aliachemu z roku 2000 odmítá a je rozhodnutý se soudit. "Smlouvy považujeme za platné a své stanovisko jsme opakovaně Unipetrolu sdělili," uvedl právník Dezy Karel Jiříček, na něhož se Babiš odkázal.

Člen nejvyššího vedení PKN a člen dozorčí rady Unipetrolu Cezary Smorszczewski řekl, že už během tohoto měsíce chce Unipetrol představit důležitým investorům, aby podpořili jejich zájem o akcie podniku. Na tomto turné už podle něj má být jasněji, jak obchody s Agrofertem dopadnou.

Cena za další podíly neodpovídá tržní hodnotě
Babiš má od Unipetrolu kromě Agrobohemie a Aliachemu získat další podíly či celé firmy, a to Chemopetrol, Paramo a Kaučuk. Smlouvy o jejich prodeji podepsal před privatizací Unipetrolu s PKN Orlen s tím, že když polská firma vyhraje, přenechá mu je za tři miliardy korun.

Navíc se ukázalo, že cena, za niž má Babiš získat podle smlouvy s PKN podíly, je třikrát nižší, než je současná tržní hodnota. Jednání jsou tak na mrtvém bodě.

Kauzu privatizace Unipetrolu by měla v Česku vyšetřovat parlamentní komise. Ministr financí Bohuslav Sobotka oznámil, že se bude zabývat také samotným Aliachemem: za jakých okolností vznikl, jak ho ovládl Agrofert a jak začala spolupráce této firmy s Unipetrolem.

Nedostatky smluv mohou hýbat s cenou
Podle Mroczkowského je problém předkupní smlouvy Agrofertu na koupi Agrobohemie v tom, že formální nedostatky mohou ovlivnit "cenu a tím i hodnotu akcií", jež má Unipetrol získat.

"Pochybnosti jsou hlavně v tom, kdo komu co prodává a jak se stanoví cena. Nedostatky jsou natolik velké, že podle dostupných právních posudků mohou způsobit neplatnost této smlouvy," řekl s tím, že je právní úrovní smluv, které byly navíc utajené, překvapený.

"Myslím, že by se v tomto případě možná měla vyžadovat o hodně větší důkladnost a pečlivost nutná při uzavírání takové smlouvy. Tak důležitá smlouva nemůže být neúplná jako například smlouvy uzavírané v holešovické tržnici," dodal. Aby podle něj transakce mohla proběhnout, smlouvy musí být "právně detailně propracované".

Kolem Aliachemu bylo rušno už od jeho vzniku v roce 1998, kdy ho založilo uskupení Chemapol Group Václava Junka, když sloučilo pět českých chemiček. Jeho první šéf se zastřelil a v roce 2000, kdy jeho polovinu konkurzní správce Chemapolu nabídl k prodeji, začal o jeho ovládnutí bojovat stát a Babišova Agrobohemie, jež nakonec zvítězila.

Co má Agrofert získat od Unipetrolu

Firma Podíl (v %) Cena (mil. eur)
Agrobohemie 50,0 12,1
Aliachem 38,8 6,1
Kaučuk 100 57,9
Paramo 60,0 3,6
Chemopetrol 40,0 23,3
Pramen: Agrofert
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Najdete na iDNES.cz