Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Roboty s čapkovským jménem chtějí expandovat do Česka. Cílí na malé firmy

  7:00aktualizováno  7:00
V Praze otevřela novou pobočku dánská firma Universal Robots. Ta dodává zejména menším firmám kolaborativní roboty a z Česka chce nyní řídit expanzi do střední a východní Evropy.

Robotické rameno od Universal Robots. | foto: Universal Robots

Měcholupská rodinná firma Attl a spol. Továrna na stroje nedávno rozšířila produkci. Získala zakázku od jednoho z dodavatelů koncernu Volkswagen na výrobu nerezových trubiček do tepelných výměníků ventilů spalovacích motorů.

Při zkušebním provozu nové linky však vyvstala otázka, jak zaoblovat hrany. Navržené mechanické řešení se neukázalo jako dobrý nápad, na monotónní práci zakládání trubiček do stroje na zaoblování hran zase firma nechtěla plýtvat časem a energií zaměstnanců. Nakonec vedení pořídilo trojici robotických ramen, která nyní polotovary trubiček do stroje zakládají.

Jedna operace trvá robotu přibližně dvě sekundy, přičemž tempo drží 20 hodin denně, šest dní v týdnu. Zaměstnanci mohou místo zakládání trubiček dělat něco jiného. Investice se firmě podle propočtů vrátí za rok.

Minipříběhem firmy pana Attla se chlubí dánská společnost Universal Robots (UR), která do Měcholup zmíněná robotická ramena dodala. Pomocníci z její produkce mají podobný cíl jako výrobky její skorojmenovkyně z dramatu Karla Čapka Rossum’s Universal Robots: usnadnit lidem práci.

Narozdíl od svých kolegů z prvorepublikového dramatu ale nevypadají jako lidé a ani podle všeho nemají v plánu ovládnout svět. Expandovat ale chtějí - momentálně si za cíl vybrali právě malé a střední české podniky. Na ně se takzvané kolaborativní roboty z produkce UR specializují.

Z Česka chtějí Dánové řídit středoevropskou expanzi

Loni podle čerstvě zveřejněných výsledků firma prodala po světě roboty za zhruba 1,5 miliardy korun, což znamenalo téměř zdvojnásobení předloňských čísel. Se stejným růstem firma počítá i letos.

„V Česku chceme růst ještě rychlejším tempem. V každé výrobní firmě, bez ohledu na velikost, je totiž prostor pro zefektivnění práce,“ říká generální ředitel Universal Robots pro středoevropský region, Slavoj Musílek.

Do Česka už Dánové takto dodali přes sto robotů. O mnohem větších plánech, ale svědčí i nedávné otevření pražské pobočky. Z ní se mají řídit operace společnosti v celé střední a východní Evropě.

Roboty a automatizace výroby jako taková jsou často uváděny jako změny, kvůli kterým přijdou lidé o práci. Podle Musílka ale v souvislosti s kolaborativními roboty - tedy takovými, které fungují na pracovišti společně s lidmi - obavy zatím nejsou na místě. „Spíš pomohou firmám, které mají nedostatek kvalifikovaných lidí, lépe zacházet s jejich časem,“ myslí si.

Čtvrtá průmyslová revoluce

Expanze dánských robotů nepřichází do Česka zčistajasna. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce je v posledních měsících na tuzemské průmyslové scéně velkým tématem, přičemž robotizace je jednou z jejích hlavních součástí. Na loňském strojírenském veletrhu v Brně představilo ministerstvo průmyslu a obchodu dokument s názvem Národní iniciativa Průmysl 4.0.

Dnes shodou okolností opět v moravské metropoli pořádá ministerstvo s agenturou CzechInvest konferenci, která má zástupcům firem ukázat možnosti, jak na vlnu změn naskočit.

Rozšíření robotů

Rozšíření robotů

Česko je navzdory své velikosti pro výrobce robotů potenciálně lukrativním odbytištěm. Průmysl tvoří nadprůměrně velkou část ekonomiky. Značná část výroby je navíc navázána na automobilový průmysl, který je v robotizaci nejdále.

Možnosti odhaluje i porovnání s Německem, s nímž je zdejší průmysl propojen: zatímco v tuzemsku připadá na deset tisíc zaměstnanců ve výrobě 82 robotů, u sousedů jsou jich téměř tři stovky.

Důležitá je návratnost investice

Otázkou, kterou se mimo jiné zabývá i ministerstvo průmyslu, ale je, zda jsou české firmy na robotizaci připraveny. Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka ano.

„V malých firmách je mnoho velmi kreativních lidí, kteří se rychle seznamují s inovacemi. Není pro ně většinou problém se s novinkami naučit pracovat,“ říká.

Zároveň ale dodává, že menší firmy jsou k významnějším investicím ostražitější. A ty pořízení kolaborativních robotů za vyšší statisíce korun jistě představuje. „Všechny investice na této úrovni se mnohem více zvažují. Musí být jednoznačně návratné a ušetřit firmě náklady,“ vysvětluje Havlíček.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Najdete na iDNES.cz