Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Revoluce v sociálním systému? Garantovaný příjem testuje stále více zemí

  17:34
V posledních letech se v řadě zemí mluví stále vážněji o testování modelu garantovaném příjmu, tedy měsíčních dávek pro každého, bez ohledu na to, jestli chodí do práce nebo ne. Finsko, Kanada a Nizozemsko už chystají pilotní projekty. V budoucnosti by takové opatření znamenalo revoluci v systému sociálního zabezpečení.
Bohatá Evropa o systému dávek pro všechny uvažuje. V rozvojových zemích by to však byl přirozeně neřešitelný rozpočtový problém.

Bohatá Evropa o systému dávek pro všechny uvažuje. V rozvojových zemích by to však byl přirozeně neřešitelný rozpočtový problém. | foto: Profimedia.cz

Novozélandská strana práce v pondělí oznámila, že uvažuje o zavedení nepodmíněného garantovaného příjmu. Ostrovní země je tak zatím posledním státem, který o myšlence vážně diskutuje, uvedl britský list Independent. Mnozí odborníci čím dál častěji upozorňují na zastaralost stávajícího sociálního systému. Ten má své kořeny v dobách velké hospodářské krize v 30. letech 20. století.

„Když se bavíme o nerovnosti, obyčejně se soustředíme na zaměstnanost a výkon ekonomiky. Jenže většina světové populace má nerealistické vyhlídky na práci a už nyní produkujeme více, než je udržitelné. Základní příjem nicméně odděluje přežití od zaměstnanosti a produkce,“ uvedl Ralph Callebert z univerzity Virginia Tech ve Spojených státech.

Co je garantovaný příjem

Garantovaný univerzální příjem zjednodušeně znamená, že každý občan dané země má nárok na určitý finanční obnos, který mu stát pravidelně vyplácí. Tyto peníze dostane bez ohledu na to, jestli má příjem z práce či nikoliv. Zastánci vyzdvihují administrativní nenáročnost a transparentnost. Systém má mít i pozitivní dopad na porodnost - ženy plánující mateřskou by se totiž nemusely v takové míře potýkat s výpadky v rozpočtu v domácnosti. Základní příjem by navíc snížil rozdíly v základním ohodnocení mezi muži a ženami.

Odpůrci naopak tvrdí, že by zavedený krok nenutil některé obyvatele pracovat a zároveň by opomíjel ty, kteří sociální dávky nejvíce potřebují. Opatření by pak v neposlední řadě bylo především nákladné pro státní rozpočty.

Inovátorská myšlenka, o které se akademicky diskutuje již několik desetiletí, prošla už prvními zátěžovými testy. Například na Aljašce rozdělují svůj podíl ze státních zisků z ropy každoročně mezi své obyvatele už více než třicet let.

Od polárního kruhu po Afriku

Mezi průkopníky v testování garantovaného příjmu patřilo v sedmdesátých letech kanadské městečko Dauphin. Tamní výsledky mimo jiné potvrdily obavy kritiků - lidé pracovali o něco méně. Ekonomická aktivita ale poklesla především u matek, které se rozhodly zůstat doma déle s dětmi nebo u teenagerů, kteří se rozhodli dokončit vzdělání. Lidé byli zdravější a psychicky vyrovnanější, vyplývá z dokumentu univerzity v Manitobě.

Na africkém kontinentě byla průkopníkem nepodmíněného příjmu Namibie. V tamní malé farmářské vesnici byla každému obyvateli v roce 2008 vyplácena měsíčně částka 100 namibijských dolarů (asi 160 korun). Už po roce klesla podvýživa dětí ze 42 procent na 10 procent, vzrostla školní docházka a žáci byli pozornější. Pozitivní výsledky země zaznamenala i u dospělých. Kriminalita poklesla o 36,5 procenta a překvapivě se zvýšila i zaměstnanost. Mnozí se začali věnovat drobnému podnikání, vyplývá z dokumentu Mezinárodní sociologické asociace zveřejněném na stránkách Global Labour Journal.

Ocenili byste garantovaný příjem pro všechny namísto sociálních dávek i v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3171
Ne
Ne 665

Garantovaný příjem zkoušeli i v Brazílii, Indii nebo Spojených státech.

Experimenty, které probíhaly vždy jen v malých vesnicích nebo městech, naznačují, že garantovaný příjem krátkodobě přispívá k boji s chudobou a příjmovou nerovností. Dlouhodobě by potom mohl vést ke vzdělanější a podnikavější společnosti s menšími rozdíly mezi občany.

Nevyřešenou otázkou ovšem zůstává, kde by chudé země na štědrý sociální systém vzaly prostředky.

Bohatá Evropa o garantovaném příjmu uvažuje

O zavedení garantovaného příjmu se proto v současné době mluví spíše ve vyspělých a bohatých zemích světa. Ve Finsku se hovoří o scénáři vyplácet od roku 2017 stovky eur měsíčně. Pilotní projet mají spustit Helsinky.

V Nizozemsku myšlenku peněz pro všechny zvažují na asi dvacítce radnic. Nejdále je město Utrecht, kde letos startuje zkušební program, který se zatím vztahuje na stávající příjemce sociálních dávek. Čtyři skupiny po zhruba 50 lidech budou dostávat částku v přepočtu 24 000 korun měsíčně. Jen jedna skupina z nich ale obdrží peníze zcela nepodmíněně. V programu je skupina, která bude muset vykonávat drobné práce pro město - například nákupy pro staré a nemohoucí. Testují také příjemce, kterým peníze odeberou, když si najdou práci. Navíc je v programu ještě kontrolní skupina, které budou ponechány stávající příspěvky od státu. Řada nizozemských měst plánuje nápad následovat.

Šedesát tisíc měsíčně pro každého. Švýcaři rozhodnou o garantovaném příjmu

O garantovaném příjmu budou letos v referendu rozhodovat Švýcaři. Pokud by návrh prošel, každý Švýcar by měl nárok na v přepočtu 60 000 Kč měsíčně (více čtěte zde). Na druhé straně oceánu se rozhodla příjem otestovat letos na podzim i kanadská provincie Ontario (více čtěte zde).

Ontario je nejlidnatější provincie Kanady, a tak by mohl být kanadský experiment užitečný i pro další státy. „Způsob, jakým jsme se chtěli vypořádat s chudobou, selhal. Musíme vyzkoušet nový přístup,“ řekl kanadský senátor Art Eggleton. Diskuze na stejné téma začala letos rezonovat i ve Francii.

V Česku se zatím o garantovaném příjmu příliš nemluví. Odborníci v minulosti odhadli výši garantovaného příjmu na 6 000 korun. Mnozí ale tvrdí, že by byl takový systém příliš nákladný a populace by zlenivěla. Základní příjem v Česku kdysi prosazovala Občanská demokratická strana, kde vzal myšlenku za svou tehdejší poslanec Vlastimil Tlustý. V současnosti se však strana těmito plány už nezabývá.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Za pivo i 255 korun. Rozdíly cen jsou v Evropě obrovské, Praha patří mezi levné

17. dubna 2024

Premium Vyrazit na pivo se v Evropě nejvíc prodraží v severských zemích, kde v sobě ceny zahrnují vysoké...

Čínský vývoz do Ruska klesá pod hrozbou amerických sankcí. Moskva to zlehčuje

17. dubna 2024

Čínský vývoz do Ruska klesá. Ukázala to březnová data, podle nichž se tok zboží z z Číny meziročně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...