Chce být prezidentem USA. Ochráním vás před stroji, slibuje svým voličům - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chce být prezidentem USA. Ochráním vás před stroji, slibuje svým voličům

  14:04
Kampaně pro prezidentské volby v roce 2020 se pomalu rozjíždějí. Jedním z nekonvenčních kandidátů je i newyorský podnikatel Andrew Yang. Jeho předvolebním slibem je ochrana amerických občanů před stroji, respektive před následky neustále rostoucí automatizace.

Americký byznysmen Andrew Yang | foto: Asa Mathat / Techonomy CC-BY-SACreative Commons

Andrew Yang se chce do Bílého domu dostat díky svému nápadu, jak všem Američanům ve věku od 18 do 64 let zajistit základní nepodmíněný příjem ve výši 1000 dolarů měsíčně. 

Základní nepodmíněný příjem je varianta systému sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoliv podmínek. Systém by měl zjednodušit administrativu, snížit byrokracii a poskytnout základní živobytí bez výjimky každému, kdo pracuje, pracovat nemůže nebo pracovat nechce. 

Systém testuje celá řada zemí, nikde ho však státy plně nezavedly. Koncept se dostává do popředí kvůli obavám, že digitální technologický pokrok nahradí většinu lidské práce stroji.

Třiačtyřicetiletý Yang se pokládá za protipól Donalda Trumpa, který podle něj nepochopil smysl své funkce, což je známkou masivního ústavního selhání na obou stranách. Hlavní politikou Yanga je univerzální příjem, který nazývá „dividendou za svobodu“. 

„Nejpřímějším způsobem, jakým může vláda zlepšit váš život, je poslat vám každý měsíc šek na 1000 dolarů a nechat vás ho utratit jakýmkoliv způsobem,“ píše Yang v kampani na své internetové stránce.

Yang je přesvědčen, že základní nepodmíněný příjem zlepší duševní pohodu Američanů, což podpoří podnikání v zemi. „Jsem kapitalista a věřím, že nepodmíněný základní příjem je podmínkou pokračování kapitalismu,“ řekl Yang pro deník The New York Times.

Lidé se díky trvalému příjmu nebudou muset neustále trápit myšlenkami na nedostatek nebo přežití. „Univerzální základní příjem by byl největším katalyzátorem umění, podnikání a tvořivosti, jaké jsme kdy viděli,“ věří Yang.

Proč 1000 dolarů za měsíc?

Yang vybral 1000 dolarů měsíčně z několika důvodů. Tisíc dolarů měsíčně doporučil bývalý prezident Service International Staff Union Andy Stern ve své knize „Raising the Floor: How a Universal Basic Income Can Renew Our Economy and Rebuild the American Dream.“ 

Dvanáct tisíc dolarů ročně na osobu je velmi blízko k americké hranici pro chudobu. Měsíční dávka ve výši 1000 dolarů by mohla podnítit růst ekonomiky. Částka je zároveň dostatečně nízká na to, aby lidi neodradila od práce. „Po celé zemi je prakticky nemožné dovolit si za 1000 dolarů měsíčně více, než jen přežít,“ řekl Yang CNBC Make It.

Automatizace vede k naléhavé potřebě hotovosti

Nepodmíněný základní příjem je podle Yanga nezbytný, protože automatizace nahrazuje lidské pracovníky ve výrobě a ohrožuje pracovní místa v oblasti maloobchodu, stravování a přípravy, zákaznického servisu, dopravy, pojištění, účetnictví, lékařství a práva.

Potvrzují to i některé studie. Podle studie McKinsey Global Institute z prosince 2017 bude muset kvůli automatizaci změnit obor až 75 milionů pracovníků po celém světě. Přibližně 400 milionů pracovních míst by mohlo být zrušeno. Tyto odhady jsou založeny na analýze 46 zemí, které zahrnují 90 procent globálního hrubého produktu a střední tempo přijetí automatizace.

Zpráva zveřejněna Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v březnu předpovídá, že během 15 až 20 let bude zautomatizováno 70 procent z 66 milionů pracovních míst ve 32 sledovaných zemích.

Kdo to bude platit?

Podle plánů Yanga bude nepodmíněný základní příjem financován novou daňovou sazbou pro společnosti, které mají největší prospěch z automatizace. Tato daň, jak vysvětluje Yang, by představovala daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 10 procent na zboží a služby, které tyto společnost vyrábí. Evropa již daň z přidané hodnoty vybírá. Pohybuje se od 17 procent v Lucembursku po 27 procent v Maďarsku.

Myšlenka DPH bude podle Yangovy kampaně stále důležitější, protože nelze vybírat daň z příjmů od robotů nebo softwaru. „Vzhledem k tomu, že je naše ekonomika tak rozsáhlá, získáme mezi 700 až 800 miliardami příjmů,“ vysvětlil Yang na platformě Reddit.

Yang poukazuje na odhad z roku 2012 zveřejněný agenturou Bloomberg, podle kterého by 10 procent DPH přineslo 750 miliard dolarů. Odhady Erica Todera a Josepha Rosenberga z Centra pro daňovou politiku ve Washingtonu z roku 2010 předpovídaly, že Spojené státy by mohly v roce 2012 navýšit příjmy o 356 miliard dolarů zvýšením DPH o 5 procent. V té době se 356 miliard dolarů v DPH rovnalo 2,3 procentům HDP. Yang zdvojnásobil DPH v tomto odhadu na 10 procent, čímž došel k 712 miliardám dolarů. Eric Toder řekl CNBC, že DPH ve Spojených státech by se mohlo zvýšit z 500 miliard dolarů na 1 bilion dolarů.

Jak uvedl The New York Times, kritici nepodmíněného základního příjmu však poukazují na to, že roční výdaje 12 tisíc dolarů na dospělého Američana by stály přibližně 2 biliony dolarů, což odpovídá zhruba polovině současného federálního rozpočtu a peníze zadarmo by mohly podnítit lidi k tomu, že by přestali pracovat. I z těchto důvodů od konceptu ustoupila Hlllary Clintonová, která zvažovala přidání univerzálního základní příjmu do své platformy v roce 2016.

„V naší politické kultuře existují pro nepodmíněný základní příjem obrovské politické překážky a je nepravděpodobné, že by se je podařilo překonat,“ řekl předseda Střediska pro rozpočtové a politické priority Robert Greenstein.

Yang je ale přesvědčen, že to dokáže a je si jistý i politickou podporou.„Kdybych se stal prezidentem, pravděpodobně přijde modrá vlna, díky které bychom měli většinový demokratický kongres.“ Podle Yanga se navíc objevují důkazy toho, že jeho myšlenku podporují i republikáni na severu. „Jediný stát, který má nyní ekvivalent nepodmíněného základního příjmu, je Aljaška a ta je plná republikánů,“ vysvětluje Yang.

Ve státě Aljaška funguje systém, který přiděluje každému občanovi díl ze státních zisků z ropy, již od roku 1972. Výše tohoto příspěvku však ani zdaleka nestačí na živobytí. Aljašský základní příjem navíc podléhá zdanění na federální úrovni.

Nepodmíněný příjem ve světě

Myšlenkou základního nepodmíněného příjmu se zabývali filozofové a ekonomové již od roku 1918. Ani v současné době není Yang jediným, kdo se touto možností zabývá.

Generální ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg ji zmínil ve svém zahajovacím květnovém projevu na Harvardu. „Přišel čas definovat novou společenskou smlouvu pro naši generaci. Měli bychom prozkoumat myšlenky jako univerzální základní příjem, abychom každému poskytli zázemí, aby mohl zkoušet nové věci,“ uvedl miliardář.

V březnu letošního roku myšlenku přijala jako součást své platformy Kalifornská demokratická strana. Start-up Y Combinator ze Silicon Valley už provedl jednoletou studii realizovatelnosti v Oaklandu a Kalifornii, aby se připravil na rozsáhlejší studium problematiky. V říjnu letošního roku ohlásil 27letý starosta kalifornského města Stockton zavedení univerzálního základního příjmu ve městě, které v roce 2013 vyhlásilo bankrot.

Yang to nebude mít jednoduché

Před svou snahou kandidovat na prezidenta, Yang spustil organizaci Venture for America, která trénuje podnikatelé v dvouletém stipendijním programu. V roce 2012 získal za svou činnost od Obamova Bílého domu ocenění Champion of Change a zároveň se stal prezidentským velvyslancem pro globální podnikání v roce 2015.Předtím byl Yang generálním ředitelem vzdělávací společnosti Manhattan GMAT, která v roce 2009 koupila společnost Kaplan.

Yang nemá žádné politické zkušenosti a nedisponuje ani velkým kapitálem. Aby se dostal do užšího výběru, musí ještě ujít dalekou cestu. Svým voličům však vzkazuje, že chce být prezidentem, protože vidí problém, který je třeba vyřešit a on jako podnikatel se o to chce pokusit. „Existuje velmi omezený počet možností, jak automatizaci milionů pracovních míst vyřešit a já vím jak na to, proto chci kandidovat na prezidenta,“ vzkazuje všem.

Autor:
Rozstřel: Pavel Peterka - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Stejně jako před 25 lety? Hrozba prasknutí akciové bubliny je opět aktuální

Investoři v posledních týdnech s nervozitou sledují vývoj na světových trzích. Ceny akcií mnoha firem po více než dvouletém růstu narážejí na strop. V centru dění je umělá inteligence, kterou někteří...

Akcie Volva se za rok propadly o polovinu. Značku má spasit staronový šéf

Poslední týdny a měsíce jsou pro většinu evropských automobilek velmi složité. Nelehké období momentálně prožívá i původně švédská značka Volvo, která patří pod křídla čínské společnosti Geely....

31. března 2025  15:08

Česká národní banka hlásí rekordní zisk. Pomohlo jí oslabení koruny

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní zisk ve výši 151,4 miliardy korun. Ve srovnání s loňskem je tak o 96,3 miliardy korun vyšší. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření centrální banky,...

31. března 2025  12:53

„Výhru jsem nečekala, pojedu do lázní.“ Známe první výherkyni týdenní Megahry

Nová Megahra na portálu iDNES.cz a Lidovky.cz má svou první týdenní výherkyni. Díky sbírání bodů ve článcích si prémii 10 tisíc korun odnáší čtenářka Iveta Balouchová. Co s penězi udělá, má jasno....

31. března 2025  10:26

Výdejní boxy: Zašlete nám fotografie a příběhy těch nejhůře umístěných

V České republice vyrostly tisíce výdejních boxů. Usnadňují život obchodníkům i zákazníkům. Ne vždy se ale podaří je umístit ideálně. Na jednom místě jich tak někde najdeme i několik najednou, občas...

31. března 2025  9:43

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

31. března 2025

Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny

Solární panely nad sady a vinicemi zatím příliš nerostou. Před rokem odhadoval distributor solárních panelů Raylyst, že pokud se stihne schválit legislativa, mohly jenom loni vzniknout instalace...

31. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Levnější pojištění díky lepším reakcím. Na příchod autonomních aut se chystá i Česko

Premium

Přesnější reakce a méně nehod. Očekávání pojišťoven, které se připravují na zahájení provozu prvních autonomních aut, jsou spíše pozitivní. Dá se tak očekávat, že proti vozům, za které po celou dobu...

31. března 2025

Trumpova automobilová cla v Evropě odnese Porsche, nevyhne se propouštění

Ve středu oznámená cla na import motorových vozidel do USA trápí mnohé evropské automobilky. Problém to je především pro německou značku Porsche, která je na americkém trhu do značné míry závislá....

30. března 2025

Zneužíváte maorskou kulturu, obvinil Nový Zéland značku sportovní obuvi

Stále oblíbenější značku Hoka vyrábějící sportovní oblečení a obuv obvinili novozélandští odborníci na duševní vlastnictví z toho, že svým názvem zneužívá maorskou kulturu, ze které název pochází....

30. března 2025

Airbus chystá letadlo na vodíkový pohon, na trh by mohlo přijít po roce 2035

Během Airbus Summit 2025 společnost Airbus představila své plány na budoucnost komerční letecké dopravy. Hlavním cílem je uvedení nové generace jednouličkového letadla do provozu po roce 2035 let a...

30. března 2025  16:13

Těžaři kryptoměn mění mapu Afriky. Levná elektřina za to stojí, říkají

Těžba kryptoměn dává v roce 2025 smysl zejména v případě levné a dostupné energie. Těžaři se i proto stále častěji zaměřují na místa, o kterých se ještě před pár lety skoro ani nevědělo. Mezi ně se...

30. března 2025

Lufthansa modernizuje sedadla v letadlech. Zvolit to správné může být výzva

Letecká společnost Lufthansa modernizuje sedadla v rámci projektu Allegris. Nová nabídka přinášejí revoluci v pohodlí, ale také větší komplikace při výběru. Jen v byznys třídě mají totiž cestující na...

30. března 2025