Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Univerzity posílají na studenty exekutory. Chtějí peníze za školné i knihy

  • 204
Protahujete studium na vysoké škole a přišlo vám upozornění, že máte zaplatit? Tak to raději honem udělejte. Univerzity totiž na dlužníky posílají exekutory. Zažil to bývalý student Západočeské univerzity v Plzni Jan S.

Škola od Jana S. (jeho jméno redakce na přání upravila, pravou totožnost však zná) nedostala platbu za prodloužení studia a jemu přišel časem dopis od exekutora. "V něm bylo, že když nezaplatím do čtrnácti dnů, tak mi zabaví čtvrt domu, který vlastním," popsal svůj zážitek.

"Byla to moje chyba, protože jsem platbou pověřil blízkou osobu a nezkontroloval si, zda vše proběhlo v pořádku," přiznává.

Jeho případ není ojedinělý. K exekucím sahá v Česku celkem deset ze čtyřiadvaceti veřejných vysokých škol, které už tímto způsobem postihly kolem tří stovek studentů.

Výhrůžky nepomáhají

Školy exekuci využívají v případě, že selhaly ostatní způsoby, jak získat chybějící peníze.

Vysoké školy využívající exekuci

Česká zemědělská univerzita v Praze

Masarykova univerzita v Brně

Mendelova univerzita v Brně

Ostravská univerzita v Ostravě

Technická univerzita Liberec

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Univerzita Palackého v Olomouci

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Vysoká škola ekonomická v Praze

Západočeská univerzita v Plzni

Zdroj: školy

"Předtím jsme tyto záležitosti řešili jinými nástroji, například disciplinárním řízením nebo přerušením studia. To však mělo omezenou účinnost," vysvětluje Jana Šiková, tisková mluvčí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na exekutory se nejčastěji obrací Vysoká škola ekonomická v Praze. Za poslední dva roky se tak rozhodla řešit 150 případů. Masarykova univerzita v Brně využila exekuci od roku 2008 třicetkrát, Ostravská univerzita třináctkrát.

Podle zástupců univerzit mají studenti dostatek času, aby zaplatili dříve, než přijdou o úspory nebo o majetek. Exekuce je až krajní řešení.

Předchází jí několik upomínek, někdy i přerušení studia. "Tento způsob řešení je až úplně posledním, který při vymáhání využíváme. Se studenty se v první řadě snažíme dohodnout mimosoudně," říká Ladislava Filípková z právního oddělení Vysoké školy báňské v Ostravě.

Například student Masarykovy univerzity, který nezaplatí vymezený poplatek ve stanovené lhůtě, dostane nejméně tři výzvy. "Zasíláme je jak poštou, tak prostřednictvím e-mailu, který jsou studenti podle studijního řádu povinni sledovat," říká mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Zabavují se nejenom peníze, ale i notebooky

Na studenty se při exekucích nebere žádný zvláštní ohled. Podle mluvčího exekutorského úřadu v Přerově Davida Taly probíhají stejně jako ve všech ostatních případech.

Exekutor nejdříve obstaví mzdu nebo účet, zbytek dlužné částky vymůže zabavením studentova majetku, například notebooku nebo automobilu. "Pokud student žije s rodiči, mohou exekutoři z bytu odnést vše, u čeho předpokládají, že to patří dlužníkovi," řekl iDNES. cz Tala.

Univerzity vymáhají pouze dlužnou jistinu, sankce ani částky z prodlení po studentech nechtějí.

Poplatek za semestr se na oslovených univerzitách a vysokých školách pohybuje mezi čtyřmi a půl a třiceti tisíci.

Kromě toho musí student počítat s náklady na samotného exekutora. Ty činí patnáct procent dlužné částky, nejméně však tři tisíce korun. Pokud dojde v rámci exekuce k odebrání věci, tvoří odměna exekutora 15 procent z ceny věci, nejméně však dva tisíce korun.

Pokud exekutor hodnotu věci nezná, má nárok na dva tisíce korun. Celkově si však nesmí za všechny odebrané věci v rámci jedné exekuce naúčtovat více než deset tisíc korun. Pokud ovšem musí vyklízet nemovitost, zaplatí dlužník dalších 10 tisíc korun navíc.

Kromě školného se vymáhají dluhy i za nevrácené knihy

Vybírat poplatky za prodloužené studium musí školy povinně. Nařizuje jim to totiž zákon. Pokud tak neučiní, hrozí jim sankce za porušení zákona a nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky.

Peníze vybrané za poplatky se opět vracejí mezi studenty. Ze zákona plynou do stipendijního fondu, na žádné jiné účely je škola nesmí použít.

Přecházení poplatků za studium není jediným důvodem, kvůli kterému školy posílají na studenty exekutory. Univerzita Palackého v Olomouci podala od začátku minulého roku 49 exekucí, dalších deset připravuje.

Důvod? Nezaplacené kolejné, nevrácené knihy nebo neuhrazené pokuty za pozdní vracení půjčených knih. "Využíváme převážně jednoho exekutora, který je při své činnosti velmi úspěšný," doplňuje kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.