ÚOHS utratí miliony za nové kanceláře. V centru jsou prý špatně dostupné

  • 37
Vila v Českomalínské ulici v Praze 6 bude novým sídlem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kanceláře v centru Prahy jsou totiž podle šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje špatně dopravně dostupné. Prostory v původně obytném domě v Bubenči však budou muset projít rozsáhlou rekonstrukcí.

Necelá dvacítka zaměstnanců ÚOHS v Praze se bude stěhovat do nového. Úřad se totiž chystá přebudovat vilu v Bubenči.

„Z vyřazeného majetku ministerstva obrany jsme získali budovu pro naši pražskou pobočku. Ta sídlila v nevyhovujících prostorách poskytnutých ministerstvem pro místní rozvoj, které se budou v dohledné době rekonstruovat. Úřad tedy musel najít náhradu, aby mohlo fungování pražského odboru pokračovat,“ vysvětlil stěhování předseda úřadu Petr Rafaj.

Antimonopolní úřad nyní sídlí v Praze v ulici Na Příkopě. Ministerští úředníci se stěhováním z údajně „nevyhovujících prostor“ v centru města nepočítají. Po odchodu ÚOHS chtějí prostory rekonstruovat a nově je obsadit. K rekonstrukci však dojde hlavně proto, že antimonopolní úřad odchází.

„Prostory nevyhovují zejména z hlediska dopravní obslužnosti, částečně se nacházejí na půdě, jsou ve špatném technickém stavu a z tohoto důvodu nejsou vhodné ani pro zaměstnance. Především v nich nelze konat případná jednání s účastníky řízení,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Kanceláře přitom leží přímo u stanice metra Můstek, špatnou dopravní obslužností se tedy myslí to, že k nim nemohou zaměstnanci přijet autem – budova totiž stojí na pěší zóně.

Pokud úřady chtějí nové prostory, řeší to přes vládní dislokační komisi. ÚOHS vybral několik objektů, nakonec si však našel budovu bez kanceláří – vilu ve špatném stavu v majetku armády.

Takové budovy se nedají v centrálním registru administrativních budov najít, protože nejsou vedeny jako kanceláře.

Místo výdajů za rekonstrukci přitom mohl stát získat peníze za prodej budovy. Ministerstvo obrany totiž vilu prohlásilo za nepotřebnou a mohlo ji nabídnout k prodeji.

Jenže budovu si vyhlédl Rafaj, který požádal o bezúplatný převod. „Ministerstvo obrany tedy nemohlo tento majetek nabídnout k prodeji, protože o něj projevila zájem jiná organizační složka státu, která má přednost před případnými zájemci mimo stát,“ vysvětlil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Antimonopolní úřad už vybral firmu, která projekt na rekonstrukci připravuje. Za 473 tisíc dodá projektovou dokumentaci firma Atelier AOS. Cena za rekonstrukci není zatím stanovená, vzhledem ke stavu budovy půjde o miliony korun.