Stavebním firmám hrozí rekordní pokuta, úřad je podezřívá z kartelu

  1:00aktualizováno  1:00
Desítka předních českých stavebních firem se pravděpodobně podělí o rekordní pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Finišuje totiž řízení, ve kterém úřad podle informací MF DNES navrhl uložit souhrnnou pokutu 2,5 miliardy korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Desítce stavebních firem včetně několika největších hráčů hrozí rekordní pokuta za údajné kartelové dohody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle informací MF DNES s účastníky již dokončuje řízení. „Není ještě rozhodnuto, ale mělo by jít o jednu z nejvyšších pokut v ­historii, možná i nejvyšší,“ potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj.

Firmy už dostaly takzvané sdělení výhrad, v němž antimonopolní úřad popisuje nedostatky, které zjistil. Podle informací MF DNES, které potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, se výše navržené pokuty pohybuje okolo dvou a půl miliardy korun. To by z ní opravdu dělalo bezkonkurenčně největší pokutu, kterou kdy ÚOHS udělil.

V čem údajný kartel spočíval? Firmy se měly domlouvat na účasti v­ tendrech. ÚOHS se věcí začal zabývat kvůli relativně malé zakázce na opravu chodníků v Písku, postupně však případ rozšiřoval. Kvůli šetření mimo jiné provedl ve firmách razie, při kterých zkoumal počítače zaměstnanců a písemné dokumenty.

Na začátku antimonopolní úřad podezíral společnosti Eurovia CS, Strabag, Swietelsky stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty. S postupujícím vyšetřováním se počet firem rozrostl, takže nyní je účastníkem například také Skanska.

Firmy se pokutě brání soudy

Zajímavé je, že ÚOHS začal případ prošetřovat v ­době, kdy stavební firmy bojovaly o každou zakázku kvůli nedostatku práce. Nezdálo se proto příliš pravděpodobné, že by se na postupu v soutěžích domlouvaly.

Nyní se čeká na prvoinstanční rozhodnutí úřadu. Je otázka, jak dlouho může toto čekání trvat, protože firmy se už intenzivně brání. „Využíváme všech dostupných možností vyplývajících z české legislativy na obhajobu své pozice i na ochranu legitimních práv. S výhradami nesouhlasíme a jsme přesvědčeni, že jsme se žádného pochybení nedopustili,“ prohlašuje mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

Její společnost napadla u soudu údajné procesní chyby úřadu, například způsob, jakým při prohlídkách zajistil některé důkazní materiály. S potenciálním tvrdým trestem nesouhlasí ani další podniky. „Nelíbí se nám tam hodně věcí, které jsme úřadu poslali. S jejich výhradami nesouhlasíme,“ řekl Petr Čížek, jednatel společnosti Swietelsky stavební.

Řízení se táhne už tři roky

Aktuální kauza stavebního kartelu běží už třetím rokem. Ještě loni na podzim místopředseda antimonopolního úřadu Michal Petr tvrdil, že do jara bude rozhodnuto. To se nestalo a nyní je jasné, že u ­avizovaného rozhodnutí už Petr nebude. Minulý týden totiž na svou funkci rezignoval a v čele Sekce hospodářské soutěže ho nahradil Michael Mikulík.

Podle předsedy ÚOHS Rafaje by to na řízení nemělo mít vliv. I když ještě minulý týden tvrdil, že o odchodu Petra neví, v pátek už říkal, že jeho konec byl dlouhodobě plánovaný kvůli přesunu do akademické sféry.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...Najdete na iDNES.cz