UPC nově zavádí také poplatky za pronájem set top boxů.

UPC nově zavádí také poplatky za pronájem set top boxů. | foto: UPC

UPC zpoplatnilo i pronájem set top boxů. Připlatí si klienti se slevami

  • 887
Hlavní hráč v poskytování kabelové televize v České republice UPC si pohrál se svými zákazníky. Po zpoplatnění pronájmu internetového modemu nově zavedl také pravidelné poplatky 49 korun měsíčně za set top box.

Je to jen několik týdnů, co řadu zákazníků UPC nadzvedlo zavedení "nájemného" za základní modem na internet ve výši 49 korun měsíčně (více o tom čtěte zde). Nyní lidé zaplatí stejnou částku i za zařízení pro příjem digitální televize.

"Zdražili mi v květnu internet o 49 korun, teď mi o stejnou sumu zdražili i kabelovou televizi, což mě pěkně naštvalo," rozčiluje se nad vyúčtováním od UPC paní Jana z Prahy. Řada zákazníků totiž měla ještě před dvěma měsíci modem i set top box od firmy zapůjčený zcela zdarma, nyní se jim však na vyúčtování objevil nový pojem pronájem set top boxu. Firma totiž změnila nejdříve od 1. května a pak od 1. července obchodní podmínky.

UPC v Česku

Společnost UPC, která patří americké skupině Liberty Global, v Česku na trhu kabelových televizí řadu let dominuje. Hlavně ve větších městech prakticky nemá konkurenci, protože její kabely vedou do všech velkých sídlišť a bytových domů. V polovině letošního roku kabelovou televizi od UPC využívalo 584 tisíc lidí v Česku, internet 442 tisíc. Přesto je firma v posledních pěti letech ve ztrátě, čtyřikrát přes sto milionů korun. Navíc jí od roku 2009 klesají tržby, klesá i počet zákazníků televize. Kromě satelitních poskytovatelů jí je začínají ukrajovat mobilní operátoři s vlastní televizí – třeba O2 už má 138 tisíc klientů.

Podle zástupce UPC to však není zdražování, ale jen rozdělení platby na více částí. "Samotným rozdělením ceny na část za službu a část za pronájem se celková ceníková cena nemění. Navíc klienti s vlastním set top boxem, CA modulem nebo digitálním rekordérem ocení, že přestanou platit za pronájem zařízení," obhajuje změnu mluvčí UPC Juraj Gerbery.

Od smlouvy lze odstoupit

Jeho vyjádření však platí jen pro část klientů. Těm, kteří využívají slevové balíčky, se po samostatném započítávání pronájmů účet navýšil o desítky korun. Kolik takových zákazníků je, nechce Gerbery říct. Podle něj s tím má problém pouze minimum zákazníků. I kdyby se zdražení o 49 korun týkalo třeba jen každého pátého uživatele internetu či televize UPC, znamená to pro firmu, která se řadu let nachází ve ztrátě, roční navýšení tržeb o 120 milionů korun. V posledním roce přitom prodělala 149 milionů.

Firma nabídla klientům, kteří nebudou souhlasit se změnami, možnost od smlouvy odstoupit, a to i v případě smlouvy na dobu určitou, kde není výpovědní lhůta. Podle Miloše Borovičky z časopisu dTest si na změny podmínek UPC stěžovalo téměř 40 lidí, další vlnu stížností očekává tento měsíc. dTest má pochybnosti i v otázce samotné změny obchodních podmínek.

"Zákon o elektronických komunikacích dává možnost změnit smlouvu o službách elektronických komunikací, tedy pokud by pouze zdražili služby. UPC však provedla trochu něco jiného - změnila bezplatné výpůjčky zařízení v úplatné nájemní smlouvy," upozorňuje Borovička s tím, že krok UPC právníci Občanského sdružení spotřebitelů Test, které dTest vydává, stále vyhodnocují.

,