Problémy s uprchlíky jsou delší dobu, situace se začala vyhrocovat loni v létě.

Problémy s uprchlíky jsou delší dobu, situace se začala vyhrocovat loni v létě. | foto: AP

Uprchlíci v Calais prodražují dopravu do Británie, situace se nelepší

  • 115
Čeští exportéři musí platit i přes zlevnění nafty více peněz za pozemní dopravu do Velké Británie. Důvodem jsou velké problémy dopravců s davy uprchlíků ve francouzském Calais, kteří se snaží přes kamiony do ostrovního státu dostat. Situace, která se začala vyhrocovat loni v létě, se dle zástupců dopravců nezlepšuje.

„Situace se rozhodně nezlepšuje. Nikdo to pořádně neřeší. Mám pocit, že se čeká, až se tam stane něco vážného,“ říká Vladimír Starosta, prezident sdružení autodopravců Česmad Bohemia a šéf dopravní firmy OK Trans.

Z Česka jezdí podle odhadů Česmadu kolem 200 kamionů týdně. Někteří se na loď dostanou bez větších problémů, jiní naopak čelí útokům uprchlíků. „Jsou často velmi agresivní. Stalo se například že hodí přes čelní sklo deku a řidič nic nevidí,“ podotkl Starosta. Nejhorší je podle něj situace kolem jedné hodiny ráno, kdy policie prakticky nezasahuje.

Jeho společnost má v Calais velmi nepříjemné zkušenosti. Do Velké Británie vozí z Česka pneumatiky do britských automobilek, uprchlíci se snaží dostat do nákladního prostoru. Podle britských zákonů pak může za každého uprchlíka řidič dostat pokutu až dva tisíce liber.

„O pokuty se soudíme, něco jsme už vyhráli,“ dodal Starosta. I když jsou na francouzské straně rentgeny, často ani ty uprchlíky v návěsu neodhalí.

Objevují se ale i jiné komplikace: několikrát se stalo, že uprchlíci dojeli s nákladem až přímo do automobilky. V takovém případě se musí řidiči s nákladem otočit a odvézt ho zpět, protože ho zákazník odmítne převzít kvůli znečištění. Jednou si uprchlíci spletli i směr kamionu a namísto do Británie se dostali až do Česka přímo do továrny.

„Všechno toto jsou náklady navíc. Zákazník naštěstí situaci chápe a respektoval naše zdražení,“ dodal Starosta. Problém mají dopravci i s pojištěním. „Buď nechtějí platit plnění, nebo nás nechtějí pojistit,“ dodal.

Podle něj není řešení ani jezdit jinudy či přeložit pneumatiky na vlak, protože je to výrazně dražší. Někteří dopravci ale začali nakládat kamiony na vlak a projíždějí Eurotunelem, následně pak rozváží zboží po Velké Británii.

Zvyšování cen potvrzují i jiní dopravci. „Z důvodu snížení kapacity kamionů a dopravců, kteří tam jsou ochotni jezdit, došlo k navýšení ceny. Zákazníci jsou nicméně o této složité situaci informováni z médií a navýšení cen přeprav akceptují. Někdy jako přepravci hledáme jiné alternativní cesty mimo Calais, které jsou ale kilometrově i časově delší. a z toho důvodu také dražší,“ říká Tomáš Holomoucký, jednatel DB Schenker.

Francie chce vystěhovat migranty z Džungle:

23. února 2016