Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad, jenž má omezit byrokracii, končí

  1:00aktualizováno  1:00
Státní úřad, který má dohlížet na ostatní úředníky a omezovat byrokracii, je skoro jako důl. Těžko se ruší. Důkazem je Generální ředitelství státní služby, které fungovalo prozatímně tři roky při Úřadu vlády, aniž mohlo pořádně dělat práci, pro kterou bylo zřízeno.

Letos v květnu skončilo. Chybí totiž služební zákon, který měl umožnit větší kontrolu počtů státních zaměstnanců, dotlačit je k lepší práci a dát jim více peněz.

Nic by nebylo problém kromě toho posledního. Úředníků (těch pravých na správních úřadech) je 70 tisíc a zvýšení jejich platů by stálo kolem osmi miliard korun.

Ty se hledají těžko, a proto byl původní termín platnosti zákona - rok 2002 - už třikrát posunut. Ale ani naposled stanovený rok 2007 není poslední.

Úřad, který měl podle nových pravidel na úředníky dohlížet a tam, kde přebývají, je protřídit, vznikl už v roce 2002. Peníze však nebyly a zákon byl odsunut. A tak šedesát lidí na Úřadu vlády najatých na novou práci trpělivě vyčkávalo, až se to změní.

Co mezitím dělali? Podle svého šéfa Kamila Srnce měli na starosti i jiné věci, než co měl přinést zákon. Převážně personalistiku a vzdělávání státních úředníků.

Přece jenom by však nevypadalo dobře, že existuje úřad, jenž má dohlížet na úředníky a nemá k tomu v ruce papír. Termín roku 2007 nevypadá nadějně, a tak byl úřad pro úředníky raději v květnu zrušen.

"Z původních šedesáti pracovních míst jich k 1. srpnu zůstane pouze sedmnáct," popisuje další osudy Srnec. Přeživší zaměstnanci už se v květnu přestěhovali do nového odboru řízení lidských zdrojů ve státních úřadech. 

Paradoxní je, že ještě než Česko vstoupilo do Unie, bylo kvůli neexistenci zákona stále na tapetě. S novým zákonem se měly na úřadech potlačit mrtvé duše, státní správa se měla odpolitizovat a mělo být snadnější sečíst řady úředníků.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz