Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

  19:41aktualizováno  19:41
Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce. Skutečný Úřad práce ČR vydal varování před zavádějícími internetovými stránkami, které parazitují na jeho názvu nebo zkratce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

„Věděli jste, že máte nárok se ZDARMA rekvalifikovat a nebo jen rozšířit své znalosti? Níže najdete nabídku akreditovaných kurzů s možností úhrady celého kurzu vaším úřadem práce,“ láká web uradyprace.org.

Jenže skutečnost je taková, že nechat si zaplatit jakoukoliv rekvalifikaci jen tak nelze. „Dochází pak k případům, kdy se klient odvolává na tyto informace. Přitom na příspěvek na rekvalifikaci nevzniká automaticky nárok,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Klient úřadu nejprve musí splnit řadu podmínek – mít předpoklady k vybranému povolání (například střední školu, umět na počítači, mít řidičák) a po vybrané profesi musí být na trhu poptávka. Tyto věci posuzuje pracovník úřadu práce při pohovoru a odborná komise, která i zhodnotí kvalitu vybraného kurzu.

Další web se zavádějícím názvem www.urad-prace.cz zase slouží soukromé firmě Nabídky práce s.r.o. jako věšák na inzerci volných pracovních míst. Úřadu práce na tom vadí, že inzeráty, které tam běží pod jeho hlavičkou mohou být už neaktuální a místa obsazená.

Web www.upcr.cz je sice prakticky neškodný, protože na něm žádné informace nejsou, ale pro lidi, kteří je hledají, je to matoucí. Jediný oficiální web státního úřadu práce je www.uradprace.cz. „Pokud lidé mají obecné dotazy, mohou se obracet na naše Call centrum, kde se jim dostane fundované odpovědi,“ dodává Beránková.

V rekvalifikacích vedou řidiči a sociální pracovníci

Během tří let smí čerpat klient úřadu práce na rekvalifikaci maximálně 50 000 korun. Není na to automaticky nárok – první podmínkou je, že dotyčný musí být v evidenci úřadu práce, přičemž délka evidence nehraje roli. Vedle již uvedených podmínek musí být zájemce o přeškolení navíc zdravotně způsobilý jak k rekvalifikaci, tak následně i pro výkon vybrané profese. 

A úřadem schválenou a zaplacenou rekvalifikaci nejde jen tak opustit a nechodit na ni, protože by si ji musel sám zaplatit. Jedinou omluvou jsou vážné důvody – nemoc, rodinné důvody nebo stěhování.

„V rámci zvolených rekvalifikací mají klienti největší zájem o kurzy, v jejichž rámci získají řidičské a profesní průkazy, dále o kurzy pro pracovníky v sociální oblasti, kurzy se zaměřením na osobní služby a svářečské kurzy,“ říká Beránková.

Během loňského roku přispěl úřad práce téměř 6 700 účastníkům celkem 82,6 milionů korun. V roce 2016 absolvovalo zvolené rekvalifikace 9 701 lidí. Úřad práce ČR jim tehdy poskytl 164 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Evropský úřad pro boj proti podvodům řeší střet zájmů ministra Tomana

Prezident potravinářské komory a kandidát na ministra zemědělství Miroslav Toman

Evropský úřad pro boj proti podvodům má na stole případ možného střetu zájmů kvůli dotacím na rodinné podnikání...

Najdete na iDNES.cz