Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad: Zdražení elektřiny by mělo mít strop

  1:00aktualizováno  1:00
Podle nedávné aukce energie elektrárenského gigantu ČEZ stoupne cena proudu pro firmy o 17 procent. Podnikatelé se ale bojí většího zdražení. Antimonopolní úřad možná vyhoví jejich žádosti zastropovat cenu energie podle výsledků aukce.
Podle ČEZu je cena elektřiny u nás nejmenší ve střední Evropě. Ilustrační foto.

Podle ČEZu je cena elektřiny u nás nejmenší ve střední Evropě. Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Ceny elektřiny šplhají poslední dva roky významně vzhůru a některé podniky se začínají ptát: Přežijeme to? Domácnosti - hlavně důchodců a mladých lidí v rodinných domcích - mají také starosti, kde na růst cen proudu vzít.

Minulý týden přišla pro firmy i majitele elektrického topení další tvrdá rána. Polostátní elektrárenský gigant ČEZ prodal v aukci část elektřiny na příští rok, přičemž obchodníci mu za ni nabídli o 17 procent více než letos. Manažeři ČEZ pak potvrdili, že elektřina příští rok pro všechny zdraží.

"Situace je stejná jako u ropy, benzinu nebo plynu. Ceny těchto komodit stoupají a klesají podle poptávky a nabídky. U elektřiny je nyní poptávka velmi silná," uvedl šéf ČEZ Martin Roman.

Podniky se nyní připravují na nejhorší. "Překonalo to naše veškerá chmurná očekávání," postěžoval si Zdeněk Piskač, tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energií, které zastupuje podniky spalující čtvrtinu z celkové roční spotřeby proudu v republice.

Šest miliard z průmyslu
Velké firmy se obávají, že pokud aukce proudu ukázala zvýšení velkoobchodních cen o 17 procent, skutečnost bude ještě horší. Loni se cena na aukci vyšplhala o 15 procent, podniky však platí podle průzkumu Sdružení letos v průměru o 21 procent víc, výjimkou není ani zdražení o 30 procent.

V absolutních číslech to znamená, že letos vydají za elektřinu ve svých nákladech o šest miliard korun více než v předchozím roce.

"Máme případy firem, které si už začaly dělat studie, jestli by nebylo výhodnější jít s výrobou za levnější energií dále na Východ," dodal Piskač.

To potvrzuje i majitel textilní firmy Grund. "Pokud to bude takhle pokračovat, vyplatí se nám přesun do země, která je k podnikatelům přívětivější," říká Jiří Grund.

Kromě zdražení elektřiny postihl podniky ještě zhruba čtyřicetiprocentní loňský růst cen plynu, a tak se s největšími potížemi potýkají firmy s velkým podílem energií v nákladech, jako jsou právě textilky, ale i sklárny, porcelánky, papírny či výrobci stavebních materiálů.

"Každá další koruna v nákladech je pro nás velmi vážná věc, takže pokud se příští rok zdraží elektřina o dvacet procent, asi se nám už zase vyplatí jet na plyn," upozorňuje technický ředitel Krkonošských papíren Milan Vachek.

"Snažíme se všude hledat úspory, jenomže to nám dělá v nákladech snížení tak 5 až 10 procent za rok. Nestáhnete tím zdražení elektřiny a plynu o desítky procent," dodává Oldřich Pavelka ze společnosti Tondach ČR.

Pecina: Zkusíme se domluvit
Sdružení velkých spotřebitelů energií se v minulých dnech obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s požadavkem, aby se pokusil růst cen elektřiny přibrzdit.

Chtějí dosáhnout toho, aby ČEZ nesměl zdražit velkoobchodní cenu proudu pro své odběratele nad úroveň, které dosáhne v aukci. Část elektřiny ČEZ prodává v aukci právě proto, že mu to nařídil antimonopolní úřad, aby snížil jeho více než 60procentní podíl na trhu. Nyní by mohl úřad své požadavky ještě rozšířit.

"Zastropovat cenu podle aukce není hloupý nápad. Nebudeme zahajovat správní řízení, ale vyžádáme si stanovisko ČEZ a zkusíme se domluvit. Podle tohoto principu by se mohly uzavírat smlouvy už na příští rok," řekl MF DNES předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Většina manažerů firem oslovených MF DNES se shodla, že dominantní ČEZ zvyšuje ceny proudu neoprávněně vysoko. "Nemůžeme se ubránit dojmu, že ČEZ spíše využívá svého monopolního postavení na trhu a snaží se o postupné zvyšování cen," uvedl šéf Central Group Aleš Novotný.

ČEZ se brání, zbrždění růstu žádá i Paroubek
Části firem se podařilo zmenšit zdražení přechodem ke konkurenci. I ta se však v podstatě řídí cenami ČEZ, jak dokládá zkušenost šéfa Isolitu Bravo Kvido Štěpánka.
"Cena byla jinde takřka stejně vysoká," řekl Štěpánek.

ČEZ odmítá, že by své postavení zneužíval. "Ceny v Česku jsou nejnižší ve středoevropském regionu," uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Velkoobchodní ceny podle něho v Německu rostly v posledních dvou letech o 20 a 30 procent ročně, zatímco u nás to bylo o 11 a 16 procent.

Proti rychlému zdražování vystoupil ministr průmyslu Milan Urban, který prohlásil, že "ČEZ má při stanovení ceny přihlédnout k zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu". O přibrzdění růstu cen žádal šéfa ČEZ podle neoficiálních informací i premiér Jiří Paroubek.Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Zoot řeší obrovské množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Najdete na iDNES.cz