Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad znovu zreguluje ceny plynu všem

  12:51aktualizováno  15:01
Liberalizace cen na trhu s plynem se vrací o pár kroků zpět. Energetický regulační úřad oznámil, že od ledna znovu začne regulovat ceny všem zákazníkům, a to včetně velkoodběratelů. Jejich ceny přitom už od ledna určovaly výhradně smlouvy s dodavatelem.

Plynový sporák, vařič | foto: Profimedia.cz

„Souhlasím s tím, že trh s plynem nefunguje tak, jak by měl. Pokud bude Energetický regulační úřad postupovat v rámci zákona a nezačne fungovat trh, nelze proti tomuto rozhodnutí nic zásadního namítat,“ řekl k rozhodnutí šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Velké podniky neměly zůstat jedinými, kdo by platil tržní ceny. Od ledna 2006 se měl trh včetně cen uvolnit pro další zákazníky s výjimkou domácností.

Celkový počet těchto klientů se tak měl podle odhadů šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny dostat zhruba na 150 tisíc. V roce 2007 měl být trh volný i pro domácnosti. - více zde

Regulace potrvá ještě nejméně rok
Nyní si sice zákazníci budou moci vybrat od koho plyn koupí, tak jak s tím počítá scénář liberalizace, ceny ale budou pod dohledem regulátora. Ten stanoví maximální strop, který nebude možno přesáhnout.

„To ale nebrání dodavateli, aby si sjednal jakoukoli jinou cenu,“ citovala ČTK Blahoslava Němečka z Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Němeček soudí, že by se ceny měly regulovat minimálně rok. Příští podzim ERÚ opět provede analýzu trhu, na základě které se rozhodne, jak dál postupovat, upřesnila agentura.

Velké firmy si začaly stěžovat na předražený plyn krátce poté, co v lednu začaly platit tržní ceny. - více zde

RWE: Analýza byla chybná
Transgas se ale jakýmkoli nařčením vytrvale brání. „Společnost RWE Transgas musí jednoznačně odmítnout sdělení regulátora, že stížnosti zákazníků jsou oprávněné. Stejně tak jsme nuceni jednoznačně odmítnout informace o neoprávněně získaném majetkovém prospěchu,“ uvedla firma ve sdělení tisku.

Zjištění ERÚ označila firma za chybné. „Toto tvrzení doložíme regulátorovi v naší reakci, ke které jsme byli vyzváni,“ upřesnil mluvčí Martin Chalupský.

Pokuta v řádech milionů?
“Nárůst cen proti loňsku už činí v průměru 47 procent a u některých odběratelů může být i vyšší,“ tvrdil ale už dříve Jindřich Švec ze společnosti Kaučuk Kralupy. Ta patří mezi téměř čtyři desítky firem, které si na drahý plyn stěžovaly.

Vysoké ceny tak začaly zajímat i antimonopolní úřad. Objevilo se totiž podezření, že podnik zvyšoval ceny neoprávněně(více zde). Rozhodnutí zatím nepadlo, pokud se ale vina Transgasu prokáže, mohl by zaplatit pokutu v řádech milionů korun.

Podle informací MF DNES se Transgas zřejmě nevyhne ani další sankci. Padesátimilionovou pokutu mu měl uložit Energetický regulační úřad za přehnané ceny za skladování plynu. - více zde

Problémy s cenami plynu má i sousední Slovensko. Slovenský regulační úřad zamítl v pátek návrh cen, které mu předložil dominantní prodejce SPP a úřad o tarifu rozhodne sám. Podle regulátora počítal SPP s vyššími náklady, než mu úřad nařídil.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz