Úřady hledají kličky, jak zaplatit odborníky

  7:37aktualizováno  7:37
P r a h a - Víc už vám přidat nemůžu, jediná možnost je udělat vás vedoucím. Tato slova často znějí na ministerstvech a dalších úřadech. Když chce totiž úřad alespoň trochu slušně zaplatit důležitého odborníka, musí z něho formálně udělat vedoucího a přilepšit mu příplatkem za vedení.
"Zároveň s čerstvým vedoucím se založí oddělení a vytvoří místa pro podřízené bez ohledu na to, zda jsou potřeba. Tak vzniká naprosto zvrácená logika odměňování ve státní správě," upozorňuje Jan Amos Havelka, bývalý šéf vládní agentury pro podporu zahraničních investic.
"Ano, na řadě úřadů si tak vypomáhají, řadu let křičím, že by se to mělo zastavit," říká šéfka odborů ve státní a veřejné správě Alena Vondrová.
Ministerstva používají tento trik, protože mzdové tabulky, do nichž jsou sešněrovány mzdy státních zaměstnanců, neumožňují nabídnout klíčovým lidem platy, které by se alespoň blížily sumám v soukromých firmách.
Fakt, že v řadě úřadů přibývají vedoucí, čísla potvrzují. Počet zaměstnanců Úřadu vlády se od roku 1997 zvýšil více než o polovinu, řady vedoucích se však rozrostly o 84 procent. Na ministerstvu průmyslu je vedoucím každý čtvrtý zaměstnanec. Zatímco stav na Úřadu vlády je dílem současného kabinetu, množství vedoucích na ministerstvu průmyslu bylo již před jeho nástupem. Na ministerstvu průmyslu je třikrát více lidí s příplatkem za vedení než na ministerstvu dopravy s více zaměstnanci. "Zahlcování úřadů vedoucími není žádná novinka, to se děje od začátku devadesátých let," říká Vondrová.
Několik vysoce postavených úředníků z ministerstev tyto praktiky potvrzuje, svá jména však nechtějí zveřejnit. "Není t o si ce nic průhledného, ale současný pl atový systém nedává moc možností, jak kvalitní lidi zaplatit," míní ředitel Výzkumného ústavu práce Martin Mácha.
Lidem, kteří na úřadech nyní nejvíce chybějí - například mladším právníkům či počítačovým specialistům, nemůže státní správa nabídnout příliš lukrativní plat. Ministerstva musí o kvalitní lidi bojovat na pražském trhu práce, kde sídlí významné společnosti, jež ženou úroveň platů vysoko.
Díky těmto fintám s vedoucími pracovníky zaměstnávají ve skutečnosti úřady méně lidí, než na kolik dostávají ze státního rozpočtu peníze. Kromě příplatků za vedení totiž ministerstvo získá za neobsazená místa i další výhodu. Peníze nevrací do rozpočtu, ale rozdělí je mezi ostatní. "Již druhým rokem se podle vládních usnesení mohou peníze za neobsazená místa rozdělit mezi ostatní zaměstnance na odměnách," říká Vladimír Merta, který se na ministerstvu práce zabývá mzdami. Vondrová potvrzuje, že odbory tlačily vládu, aby se tak zabránilo zmrazení mezd u lidí placených ze státní pokladny.
Proč úřady hledají nejrůznější triky, jak svým klíčovým lidem přilepšit, a raději nenavrhnou změnu odměňování? Jasnou odpověď odpovědní úředníci nedávají. "Úroveň platů ve státní správě musí odpovídat možnostem rozpočtu," říká Merta. Ani nový zákon, který by měl namísto nynějších dvanácti platových tříd pro státní zaměstnance nabízet výběr z šestnácti, totiž problém lepších platů pro důležité odborníky neřeší.
Státním zaměstnancům by měl výhody nad rámec platu přinést nový zákon o státní službě. Měli by se dočkat například zaručení poměrně vysoké jistoty zaměstnání, více dnů volna, lepších podmínek pro důchod. Jejich platy totiž budou pravděpodobně i v budoucnu zaostávat za úrovní mezd ve fi rmách. "To je běžné všude ve světě, ale další výhody z pozice ve st átní službě tento rozdíl v zahraničí alespoň srovnávají," míní sociolog Jiří Večerník.
Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz