Úřady hledají kličky, jak zaplatit odborníky

  7:37aktualizováno  7:37
P r a h a - Víc už vám přidat nemůžu, jediná možnost je udělat vás vedoucím. Tato slova často znějí na ministerstvech a dalších úřadech. Když chce totiž úřad alespoň trochu slušně zaplatit důležitého odborníka, musí z něho formálně udělat vedoucího a přilepšit mu příplatkem za vedení.
"Zároveň s čerstvým vedoucím se založí oddělení a vytvoří místa pro podřízené bez ohledu na to, zda jsou potřeba. Tak vzniká naprosto zvrácená logika odměňování ve státní správě," upozorňuje Jan Amos Havelka, bývalý šéf vládní agentury pro podporu zahraničních investic.
"Ano, na řadě úřadů si tak vypomáhají, řadu let křičím, že by se to mělo zastavit," říká šéfka odborů ve státní a veřejné správě Alena Vondrová.
Ministerstva používají tento trik, protože mzdové tabulky, do nichž jsou sešněrovány mzdy státních zaměstnanců, neumožňují nabídnout klíčovým lidem platy, které by se alespoň blížily sumám v soukromých firmách.
Fakt, že v řadě úřadů přibývají vedoucí, čísla potvrzují. Počet zaměstnanců Úřadu vlády se od roku 1997 zvýšil více než o polovinu, řady vedoucích se však rozrostly o 84 procent. Na ministerstvu průmyslu je vedoucím každý čtvrtý zaměstnanec. Zatímco stav na Úřadu vlády je dílem současného kabinetu, množství vedoucích na ministerstvu průmyslu bylo již před jeho nástupem. Na ministerstvu průmyslu je třikrát více lidí s příplatkem za vedení než na ministerstvu dopravy s více zaměstnanci. "Zahlcování úřadů vedoucími není žádná novinka, to se děje od začátku devadesátých let," říká Vondrová.
Několik vysoce postavených úředníků z ministerstev tyto praktiky potvrzuje, svá jména však nechtějí zveřejnit. "Není t o si ce nic průhledného, ale současný pl atový systém nedává moc možností, jak kvalitní lidi zaplatit," míní ředitel Výzkumného ústavu práce Martin Mácha.
Lidem, kteří na úřadech nyní nejvíce chybějí - například mladším právníkům či počítačovým specialistům, nemůže státní správa nabídnout příliš lukrativní plat. Ministerstva musí o kvalitní lidi bojovat na pražském trhu práce, kde sídlí významné společnosti, jež ženou úroveň platů vysoko.
Díky těmto fintám s vedoucími pracovníky zaměstnávají ve skutečnosti úřady méně lidí, než na kolik dostávají ze státního rozpočtu peníze. Kromě příplatků za vedení totiž ministerstvo získá za neobsazená místa i další výhodu. Peníze nevrací do rozpočtu, ale rozdělí je mezi ostatní. "Již druhým rokem se podle vládních usnesení mohou peníze za neobsazená místa rozdělit mezi ostatní zaměstnance na odměnách," říká Vladimír Merta, který se na ministerstvu práce zabývá mzdami. Vondrová potvrzuje, že odbory tlačily vládu, aby se tak zabránilo zmrazení mezd u lidí placených ze státní pokladny.
Proč úřady hledají nejrůznější triky, jak svým klíčovým lidem přilepšit, a raději nenavrhnou změnu odměňování? Jasnou odpověď odpovědní úředníci nedávají. "Úroveň platů ve státní správě musí odpovídat možnostem rozpočtu," říká Merta. Ani nový zákon, který by měl namísto nynějších dvanácti platových tříd pro státní zaměstnance nabízet výběr z šestnácti, totiž problém lepších platů pro důležité odborníky neřeší.
Státním zaměstnancům by měl výhody nad rámec platu přinést nový zákon o státní službě. Měli by se dočkat například zaručení poměrně vysoké jistoty zaměstnání, více dnů volna, lepších podmínek pro důchod. Jejich platy totiž budou pravděpodobně i v budoucnu zaostávat za úrovní mezd ve fi rmách. "To je běžné všude ve světě, ale další výhody z pozice ve st átní službě tento rozdíl v zahraničí alespoň srovnávají," míní sociolog Jiří Večerník.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Najdete na iDNES.cz