Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřady musí šetřit a plánují propouštění, práci mohou ztratit až 4 tisíce lidí

  • 118
Úředníci pracující pro stát by mohli svému zaměstnavateli posloužit jako ideální prostředek pro dosažení úspor. Nejenže od Nového roku mají zaměstnancům státu v důsledku škrtání dlouhodobě neobsazených míst klesnout odměny, ale hrozí jim i propouštění.

"Mohu potvrdit, že jsou resorty, které se ztotožňují s návrhy na redukci počtu zaměstnanců," uvedl premiér Jan Fischer.

V souvislosti s osekáváním státního rozpočtu je podle odborů nejpravděpodobnější propouštění u celníků, Vězeňské služby, justiční stráže a v armádě.

"Odhaduji, že celkem bude muset státní služby opustit do konce roku až čtyři tisíce lidí," spočítala předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

"Ke konci roku snižujeme stavy o 421 míst z 6 690, ale ještě nevíme, v kolika případech půjde jen o škrtnutí prázdných židlí," uvedl mluvčí Celní správy (spadá pod ministerstvo financí) Jiří Barták.

Česká geologická služba (příspěvková organizace ministerstva životního prostředí), která se mimo jiné podílí na hledání budoucího úložiště jaderného odpadu, bude muset v krajním případě propustit 70 pracovníků z 270.

Konec černých duší nestačí

Vláda letos už do života státních zaměstnanců zasáhla – zmrazila růst platů a seškrtala 13 287 takzvaných mrtvých duší, tedy prázdných míst ve státní správě, na kterých reálně nikdo neseděl, ale na něž dostávala jednotlivá ministerstva ze státního rozpočtu peníze. Ty se pak zpravidla používaly na přilepšení existujícím zaměstnancům. S tím bude od Nového roku konec a úředníci to pocítí v menších odměnách. Stát zaměstnává zhruba 435 tisíc lidí.

Tato opatření však nestačí. Kvůli stále se zhoršujícím výhledům při plánování státního rozpočtu na příští rok (nejnověji se počítá až se schodkem 230 miliard korun) dochází i na propouštění.

"Počítá se s dalším zeštíhlováním výdajů na administrativu a státní správu," potvrdil ministr financí Eduard Janota.

Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro MF DNES, v nouzi nejvyšší by se podle něho musely kvůli úsporám zrušit některé státní instituce, výzkumné ústavy či podřízené organizace a některé činnosti veřejné správy převést na soukromníky.

"Jsem připraven diskutovat o poklesu mezd o jedno, dvě či tři procenta," dodal Janota.

Se zeštíhlováním státní administrativy nemají problém ani největší politické strany.

ČSSD, ODS i TOP 09 se shodnou, že je třeba zeštíhlit státní správu a snížit výdaje ministerstev až o dvacet procent.

Další chod rozpočtové diety

Vláda včera pokračovala i v debatě o státním rozpočtu. Stanovila maximální schodek 230 miliard korun, zároveň předloží poslancům balík zákonů, které by deficit snížily na 160 miliard. Jde o zvyšování některých daní a snižování sociálních výdajů.

Ministr Janota také musí důrazně krotit své kolegy v rozhazování. Dosud požadovali pro své resorty o 80 miliard víc, včera se ale jejich požadavky podařilo zredukovat na 12 miliard. Jednat o rozpočtu bude vláda opět 9. září.

,