Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. | foto: Petr Topič, MAFRA

Imaginární zadavatel, hlásí ministerstvo. Úřady neumí zveřejňovat zakázky

  • 4
Všechny velké úřady mají problémy se zveřejňováním informací o svých zakázkách na takzvaných profilech zadavatele. Rekordmany jsou Česká pošta, Správa železniční a dopravní cesty a město Brno, kde na zakázku připadne více než jedna a půl chyby, vyplývá z analýzy.

Více než tři roky mají úřady povinnost zveřejňovat rozsáhlé informace o svých zakázkách na takzvaných profilech zadavatele. Transparentnost však zůstává pouze na papíře, v praxi jsou informace k zakázkám špatně dohledatelné, neúplné nebo zcela chybějí, vyplývá ze zprávy spolku při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy EconLab.

Stejný režim hodlají přitom poslanci v úterý schválit pro registr smluv.

Autoři výzkumu vyvinuli software, který všechny profily projde a hledá nedostatky. Nejprve ověří, jestli profil obsahuje všechna požadovaná data, pak jestli ta data dávají logicky smysl a konečně jestli souhlasí s čísly z centrálního Věstníku veřejných zakázek.

Chyba na chybě

V průměru vychází jedna chyba na zakázku – u jedné třetiny chybějí ceny, u třetiny dodavatelé a celou polovinu zakázek z Věstníku nelze dohledat podle evidenčního čísla. Za kontrolu profilů odpovídá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který však sám chyby nekontroluje a nesankcionuje. Není proto divu, že zadavatelé chyby neřeší – a velmi často o nich pravděpodobně ani neví.

„Drtivá většina zjištěných chyb je přímým porušením vyhlášky 133/2012 Sb., proto jsme se rozhodli podat hromadný podnět na ÚOHS a vyzvat k řešení problému i ministryni Šlechtovou. Nečekáme revoluci, ale rádi bychom na rozsáhlý problém upozornili. Mimo jiné i proto, že podobně nefunkční režim kontroly nyní navrhuje Senát pro připravovaný registr smluv,“ uvádí Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Imaginární uchazeči

Základní zákonné podmínky přitom nesplňují ani klíčové úřady jako je ministerstvo pro místní rozvoj a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Profil ministerstva provozovaný v rámci kontroverzního Národního elektronického nástroje navíc místo poskytování dat trvale hlásí: „omlouváme se za technické nedostatky, na nápravě se pracuje“. Druhý profil ministerstva sice funguje, ale u některých zakázek obsahuje zjevně nesmyslné informace – jako například uchazeče o zakázku „Imaginární 1“ a „Imaginární 2“.

Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že zmiňované chyby mohou být záležitostí testovacího prostředí https://nen-ref.nipez.cz/, které je pro uživatele označeno jako zkušební prostředí.

Databáze výsledků kontroly je dostupná na adrese http://www.profily.info. Nejvíce chyb je na profilech České pošty, Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) a profilu města Brno, kde na zakázku připadne více než jedna a půl chyby. SŽDC mělo přitom velké problémy se zveřejňováním informací na profilu zadavatele již v minulosti.