Úřady práce se obávají, že bude hůř

"Letošní rok je zatím nejhorší, máme rekordní počet nezaměstnaných," říká Svatava Baďurová z Úřadu práce v Ostravě. Nejvíce lidí stále propouštějí hutní firmy, doly, ale i obchodníci. Nic, co by v nadcházejících měsících radikálně zvrátilo špatnou situaci na Ostravsku, nečekají.

"Pár zahraničních investorů sice přišlo, ale to jsou desítky a stovky nových pracovních míst a my bychom jich potřebovali tisíce," říká Baďurová.

"Vrchol v nezaměstnanosti už je snad za námi, letos je to o něco lepší než loni," říká Petr Záhořík z lounského Úřadu práce.

Nezaměstnanost sice zůstává vysoká, ale do okresu přišlo deset zahraničních firem, hlavně Japonci a Italové.

"Není to tolik pracovních míst, letos zatím 853, ale je to znát," říká. Lounům pomáhá i to, že se udržely místní firmy a nepropouštějí. "Takový kandidát na propouštění je tu už jen jeden," odhaduje.

"V příštím roce žádný závratný vývoj nečekám, nic velkého se nechystá," říká Josef Vyroubal z Úřadu práce v Jeseníku. V jejich evidenci jsou mezi nezaměstnanými paradoxně lidé takových profesí, po nichž je mezi firmami největší poptávka.

Většina jich však nevyhovuje požadavkům, a tak se musí najímat řada Poláků, Slováků či Ukrajinců. To se týká jak řemeslníků, svářečů, číšníků, tak třeba zdravotních sester či lékařů.

"Jsme okres, kde je málo trvalých pracovních příležitostí, hodně dělá turistika. Takže teď čekáme růst nezaměstnanosti až do ledna," říká Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově.

Oproti loňsku je situace horší. Jednak se nevyvedla sezona, ale příliš se nedaří ani zahraničním firmám.

"Takže lidi nenabírají a občas někoho propustí," říká Mlčoch. Do budoucna navíc vidí jako riziko, že by se montážní firmy mohly přesunout jinam.