Ministr práce chce superúřadem uspořit provozní náklady a zefektivnit vyplácení dávek.

Ministr práce chce superúřadem uspořit provozní náklady a zefektivnit vyplácení dávek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Úřady práce se spojují v jeden superúřad, od ledna budou vyplácet i dávky

  • 20
V Česku začne od 1. dubna fungovat nový superúřad práce. Kromě starosti o nezaměstnané bude vyplácet podpory, všechny příspěvky a dávky. Částečně tak převezme agendu radnic, což připraví o práci stovky úředníků.

Ministr práce si od nové instituce slibuje, že ušetří náklady na provoz a zefektivní vyplácení peněz od státu. "Organizační změna nemá žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. Všech 409 pracovišť zůstává v činnosti. Pro klienty se nic nemění," řekl Drábek.

V Česku dosud funguje 77 úřadů práce se čtyřmi stovkami poboček. Zaměstnaností se zabývá 250 z nich. Podle Drábka by se měla tato agenda postupně rozšířit do všech pracovišť. Nově budou spadat pod krajské pobočky, které bude řídit generální ředitelství - tedy centrální "superúřad" práce.

Kdo povede spojené úřady

Nová ředitelka centrálního úřadu práce Kateřina Sadílková

Kateřina Sadílková

Generální ředitelkou centrálního úřadu práce jmenoval ministr Drábek Kateřinu Sadílkovou, která vedla úřad práce v Liberci. Jejím náměstkem by se měl stát ředitel ministerského odboru sociálních služeb Martin Žárský.

Změna by podle Drábka měla letos uspořit kolem 180 milionů korun. Zdůraznil, že šetření se netýká podpor a dávek, ale nákladů na provoz.

Teď vyplácejí sociální dávky, podpory a příspěvky tři druhy úřadů - radnice ve dvou typech obcí a úřad práce. Od nového roku by lidé měli chodit jen na jedno místo, tedy do poboček úřadu práce. Posílit by se měla také kontrola.

"Na jedné straně výrazně vyšší kvalita vůči klientům, na druhé straně výrazně tvrdší postup vůči těm, kteří pravidla nedodržují, protože poškozují nás všechny," uvedl ke změně ministr.

Jeho náměstek Karel Machotka dodal, že díky "úspoře obslužného personálu" se bude moci rozšířit tým kontrolorů o 400 lidí. "To je v podstatě zdvojnásobení kapacity, kterou máme v současné době k dispozici," upřesnil náměstek. Podle něj by úřady práce měly od obcí převzít také organizování veřejně prospěšných prací a měly by pro ně zajišťovat pracovníky.

Úprava má i odpůrce. Proti byli někteří starostové. Podle nich se zneužívání nezabrání, protože úředníci z úřadů práce budou na vzdálenějších místech a situaci nebudou tak dobře znát. Se zákonem o zřízení centrálního úřadu práce nesouhlasil ani prezident Václav Klaus a vetoval ho. Norma je podle něj nesystémová a posiluje byrokracii. Sněmovna Klausovo veto přehlasovala.

,