Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady si kvůli stížnostem na růst cen posvítí na teplárny

  1:00aktualizováno  1:00
Řada majitelů tepláren využívá toho, že má jejich zdroj na dodávku tepla monopol, a ceny i přes kontrolu úřadů šplhají stále výš. Lidem se to přestává líbit a množí se stížnosti. "Hlídači" energetického trhu se proto chystají zavést opatření, která by mnohdy skokovému zdražování zamezila.
Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí.  Ilustrační foto.

Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí. Ilustrační foto. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt MF DNES potvrdil, že v poslední době počet stížností na teplárny významně narostl. Úřad navíc podle Fiřta také nedávno zahájil několik šetření výrazného zdražení.

"V některých případech jde o takové jednání, že přichází v úvahu i odebrání licence," uvedl bez dalších podrobností s tím, že celá věc je zatím v šetření.

Problém se zdražováním tepla je už i v parlamentu, který bude na začátku září řešit novelu zákona o cenách. Ta by dala jasná pravidla teplárnám, co vše si mohou započítat do ceny tepla a co ne. Má tak skončit například vysoký nájem za potrubí, které patří majiteli teplárny. Nově by podle zákona mohlo nájemné dosahovat jen výše odpisů.

"Současný kontrolní mechanismus je proti takovým způsobům bezbranný," říká jeden z navrhovatelů nového zákona Libor Ježek (ODS).

Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí.

Regulátor bude zkoumat energetický obchod století

ERÚ začne zkoumat i nákup opatovické elektrárny a Pražské teplárenské. Britská International Power, která tento týden prodala tuzemské teplárny skupině J&T a ČEZ, totiž sama napsala úřadu dopis, kde ho žádá o stanovisko.

"Budeme se tímto obchodem zabývat z pohledu ochrany konečného zákazníka, tedy zda nehrozí riziko, že by lidé na změnu majitele doplatili," řekl Fiřt.

ČEZ je již nyní v energetice dominantní hráč, na obchodu se má navíc blíže neupřesněným způsobem podílet i teplárenská skupina Dalkia, která je s dvacetiprocentním podílem na trhu největší hráč v teplárenství. Obavy ze zdražení tepla mají hlavně ve východních Čechách, kde je opatovická teplárna hlavním dodavatelem pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim.

Zvýšení cen tepla po změně majitele by nebylo novinkou. V posledních letech se navýšila cena například v severních Čechách, kde získala teplárenskou firmu United Energy právě J&T. Mluvčí firmy Martin Maňák odmítá, že by zdražování nějak souviselo s převzetím teplárny.

"Pokud jsme v United Energy kdy přistoupili k navýšen1í ceny tepla, vždycky to bylo z důvodu prudkého zvýšení cen uhlí od společnosti Czech Coal," hájí firmu Maňák.

O to, zda budou teplárny mít přísnější zákony i jinou kontrolu, bude ještě velký boj. Kontrola cen by měla podle novely přejít z ERÚ pod ministerstvo financí, kde už dříve bývala. Na tom se už shodli ministři financí a průmyslu loni.

"Energetický úřad neměl možnost ceny příliš zkoumat, zabýval se spíše technickými záležitostmi. Nejsou to účtaři," řekl například v minulém roce mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský. Přesun kompetencí na ministerstvo ale ERÚ odmítá .

"Považujeme to za nesmysl," tvrdí Fiřt. Podle Ježka jde ERÚ příliš na ruku teplárnám.

"Když ceny kontrolovalo ministerstvo financí, nebyly udělovány žádné výjimky. Teď jich ale je neobvykle mnoho," dodal Ježek.

ERÚ má však podle Fiřta na prověřování výrobců a jejich cen dostatečně kvalifikovaný tým specialistů. Požadavky poslanců podle šéfa úřadu není nutné dávat do zákona, protože je řeší předpisy energetické inspekce. A nový zákon odmítají i teplárny.

"Úroveň regulace cen tepelné energie považujeme za dostatečnou," říká mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz