Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady si kvůli stížnostem na růst cen posvítí na teplárny

  1:00aktualizováno  1:00
Řada majitelů tepláren využívá toho, že má jejich zdroj na dodávku tepla monopol, a ceny i přes kontrolu úřadů šplhají stále výš. Lidem se to přestává líbit a množí se stížnosti. "Hlídači" energetického trhu se proto chystají zavést opatření, která by mnohdy skokovému zdražování zamezila.
Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí.  Ilustrační foto.

Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí. Ilustrační foto. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt MF DNES potvrdil, že v poslední době počet stížností na teplárny významně narostl. Úřad navíc podle Fiřta také nedávno zahájil několik šetření výrazného zdražení.

"V některých případech jde o takové jednání, že přichází v úvahu i odebrání licence," uvedl bez dalších podrobností s tím, že celá věc je zatím v šetření.

Problém se zdražováním tepla je už i v parlamentu, který bude na začátku září řešit novelu zákona o cenách. Ta by dala jasná pravidla teplárnám, co vše si mohou započítat do ceny tepla a co ne. Má tak skončit například vysoký nájem za potrubí, které patří majiteli teplárny. Nově by podle zákona mohlo nájemné dosahovat jen výše odpisů.

"Současný kontrolní mechanismus je proti takovým způsobům bezbranný," říká jeden z navrhovatelů nového zákona Libor Ježek (ODS).

Zisky tepláren jsou na první pohled kvůli regulaci malé, ale značná část zisků jde na spřízněné firmy nebo převodem do zahraničí.

Regulátor bude zkoumat energetický obchod století

ERÚ začne zkoumat i nákup opatovické elektrárny a Pražské teplárenské. Britská International Power, která tento týden prodala tuzemské teplárny skupině J&T a ČEZ, totiž sama napsala úřadu dopis, kde ho žádá o stanovisko.

"Budeme se tímto obchodem zabývat z pohledu ochrany konečného zákazníka, tedy zda nehrozí riziko, že by lidé na změnu majitele doplatili," řekl Fiřt.

ČEZ je již nyní v energetice dominantní hráč, na obchodu se má navíc blíže neupřesněným způsobem podílet i teplárenská skupina Dalkia, která je s dvacetiprocentním podílem na trhu největší hráč v teplárenství. Obavy ze zdražení tepla mají hlavně ve východních Čechách, kde je opatovická teplárna hlavním dodavatelem pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim.

Zvýšení cen tepla po změně majitele by nebylo novinkou. V posledních letech se navýšila cena například v severních Čechách, kde získala teplárenskou firmu United Energy právě J&T. Mluvčí firmy Martin Maňák odmítá, že by zdražování nějak souviselo s převzetím teplárny.

"Pokud jsme v United Energy kdy přistoupili k navýšen1í ceny tepla, vždycky to bylo z důvodu prudkého zvýšení cen uhlí od společnosti Czech Coal," hájí firmu Maňák.

O to, zda budou teplárny mít přísnější zákony i jinou kontrolu, bude ještě velký boj. Kontrola cen by měla podle novely přejít z ERÚ pod ministerstvo financí, kde už dříve bývala. Na tom se už shodli ministři financí a průmyslu loni.

"Energetický úřad neměl možnost ceny příliš zkoumat, zabýval se spíše technickými záležitostmi. Nejsou to účtaři," řekl například v minulém roce mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský. Přesun kompetencí na ministerstvo ale ERÚ odmítá .

"Považujeme to za nesmysl," tvrdí Fiřt. Podle Ježka jde ERÚ příliš na ruku teplárnám.

"Když ceny kontrolovalo ministerstvo financí, nebyly udělovány žádné výjimky. Teď jich ale je neobvykle mnoho," dodal Ježek.

ERÚ má však podle Fiřta na prověřování výrobců a jejich cen dostatečně kvalifikovaný tým specialistů. Požadavky poslanců podle šéfa úřadu není nutné dávat do zákona, protože je řeší předpisy energetické inspekce. A nový zákon odmítají i teplárny.

"Úroveň regulace cen tepelné energie považujeme za dostatečnou," říká mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz