Urban zatrhl Jahnovi druhý plat

  • 74
Ředitel státní agentury pro zahraniční investice Martin Jahn prožívá horké chvíle. Česká televize v úterý zveřejnila informaci o tom, že kromě platu v CzechInvestu jej odměňuje také sdružení firem AFI. To má v podstatě stejné cíle jako státní agentura a Jahn je jeho výkonným sekretářem.

Hned ráno musel okolnosti svého vedlejšího příjmu vysvětlovat ministrovi průmyslu Milanu Urbanovi.

Tomu se druhý příjem šéfa CzechInvestu nelíbí. "Je to sice v souladu se zákonem, tedy nejde o střet zájmů, ale nevnímám to jako příliš šťastné. V této podobě spolupráce agentury a sdružení dále pokračovat nebude," uvedl Urban.

S ministrem se shoduje i premiér Vladimír Špidla. "Myslím, že za takové aktivity by neměl brát peníze. O odvolání vůbec nemůže být řeč, ten člověk má cenu miliard," řekl předseda vlády.

Jahn se teprve ve čtvrtek rozhodl výši svých příjmů zveřejnit. K platu ředitele, který nedosahuje ani 40 tisíc korun, má ještě příjem 33 tisíc měsíčně od AFI. "Nic špatného ani nemorálního na tom nevidím. Nedělám to pro jednu firmu, v tom by konflikt zájmů byl. Dělám to pro neziskové sdružení mimo pracovní dobu a dostávám částku, která není nepřiměřená," tvrdí Jahn.

O všem prý věděli personalisté ministerstva. Jahnův plat z AFI způsobil rozruch mezi úředníky, kterým takové přivýdělky zakazuje zákon. Na zaměstnance příspěvkové organizace, kterou je i CzechInvest, se tak přísná měřítka nevztahují.

AFI sdružuje asi padesátku soukromých firem, které podnikají hlavně ve službách, a žije z jejich příspěvků. Jeho členové, mezi nimiž jsou hlavně auditorské, právní, poradenské, projektantské či překladatelské firmy, platí každý rok 70 tisíc korun, aby mohli v organizaci být.

Z těchto peněz se pak sponzorují různé semináře a společenské akce, kde se členové AFI mohou s investory potkávat. Z peněz se platí také společné sportovní akce či večeře.

Vedení AFI se staví plně za Jahna a tvrdí, že nebere dva platy za jednu práci. "Není pravda, že náplň činnosti AFI a CzechInvestu je totožná. Díky AFI se mohou konat akce zaměřené na podporu přílivu investorů do ČR, aniž by tím byl zatěžován státní rozpočet," tvrdí Jan Amos Havelka, který řídil agenturu před Jahnem a pak založil AFI.

Havelka vede řídící výbor sdružení. To, že se šéf CzechInvestu nechává od AFI platit a peníze sdružení jdou také na reprezentaci dalších zaměstnanců státní agentury, však popudilo jednoho z členů AFI.

"S hodnocením Martina Jahna nesouhlasím. Vadí mi, že peníze jsou vynakládány za dary, které slouží k jeho osobní prezentaci," říká ředitel Strojexportu PTA František Palic.

Jeho stížnost nakonec vyvolala zájem médií. ČT dokonce odvysílala, že Jahn má za práci v AFI celkem přes 200 tisíc korun měsíčně. To on rezolutně odmítá. "Dost nás to zaskočilo. Dosud jsme nevěděli, že z příspěvků jdou platy lidem z CzechInvestu," řekl v první reakci právník Luděk Vrána z kanceláře Linklaters, člena AFI.

"Osobně v tom konflikt nevidím. Zájmy agentury a sdružení si nekonkurují. Pravda však je, že ze zprávy o hospodaření nelze vyčíst, kolik takové odměny činí," doplnil později.