Úředníci nestíhají vyměřovat daně

  16:43aktualizováno  16:43
Výběr majetkových daní vázne. Finanční úřady totiž mají plné ruce práce s vracením zaplacených daní z převodu bytů a nestíhají vyměřovat nové daně. Za půl roku se na majetkových daní, mezi které kromě daně z převodu nemovitostí patří daň z nemovitostí a darovací a dědická, podařilo státním úředníkům vybrat na místo očekávaných 3,8 miliardy korun pouze 2,5 miliardy korun. To je nejhorší výsledek ze všech daní.

"Finanční úřady nestíhají vyměřovat nové daně, protože se zabývají vracením daní zaplacených z převodu nemovitostí," vysvětluje Eva Hrušínská z odboru správy daní ministerstva financí. Času mají dost, protože od přiznání daně má úřad na její vyměření tři roky.

O vrácení peněz mohou od loňského července žádat jak obce tak lidé, kteří v předchozích letech zaplatili daň z převodu bytu, garáže či ateliéru.

Finanční úřady daň vybíraly podle zákona o vlastnictví bytu, kde se řídily poznámkou pod čarou. Tam bylo řečeno, že osvobozen od daně je pouze převod družstevních bytů. Ústavní soud však rozhodl, že poznámka pod čarou není právně závazná, což vláda uznala.

Finanční úřady pak byly zahlceny desítkami tisíc žádostí o vrácení daně. Celkem musí stát vydat dvě miliardy korun, zatím vyplatil zhruba 1,2 miliardy korun.

S tímto dopadem letošní státní rozpočet při plánování příjmů počítal. V úvahu však úředníci nevzali, že finanční úřady mají pouze omezený počet lidí.

"Odbory majetkových daní byly sice na finančních úřadech posíleny, ale to je opět na úkor daňových kontrol, exekucí," uvedla Hrušínská.

Většina úřadů ale už má zřejmě to nejhorší za sebou. Nejvíce zahlcena byla města jako Ústí nad Labem, Ostrava, Brno, Kroměříž, která prodávala celá sídliště bytů.

Skluz, s jakým přibývají příjmy z majetkových daní do státního rozpočtu, by mohla do budoucna zkrátit ministerstvem financí připravovaná změna zákona.

Podle ní by se daň z převodu nemovitostí platila rovnou při podání daňového přiznání a odvíjela by se od znaleckých posudků ceny nemovitosti. "Daňová správa by se zjednodušila a rozpočet by získal peníze dříve než nyní," říká Hrušínská.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz