Úředník připravil ČSOB o miliardu

P r a h a - Zaměstnanec Československé obchodní banky, který se snažil zamaskovat neúspěšné obchody s cennými papíry, připravil banku o 1,5 miliardy korun. Povedlo se mu to hlavně díky tomu, že ho jiný kolega kryl. Jedná se o jeden z největších známých případů, kdy úředníci porušili vnitřní předpisy banky a prodělali tak vysokou částku. "Šlo o selhání lidí, kteří obchodovali s americkými vládními dluhopisy. Pro tak velký obchod neměli oprávnění," řekl Pavel Hejzlar z tiskového oddělení banky.

V bance selhala základní kontrola "čtyř očí", kdy se vzájemně kontrolují dvě osoby. "Jeden druhého kryl. Tím pádem trvalo nějakou dobu, než se na to přišlo," dodal Hejzlar.

Ani tak vysoká ztráta by však neměla ohrozit očekávaný zisk. "Ten bude na úrovni minulých let," řekl Hejzlar. To by bylo kolem tří až čtyř miliard korun.

Záležitost však může podle Bridget Gandyové z ratingové agentury FitchIBCA poškodit reputaci managementu ČSOB.

O případu byla informována i belgická KBC Bank, která Československou obchodní banku vlastní. "Domníváme se, že banka již učinila veškerá potřebná opatření a případ byl vyšetřen," konstatoval mluvčí KBC Peter Jaspaert. "Pokud se dva obchodníci domluví, může se stát, že se to okamžitě neodhalí. Nepodávali jsme o tom dosud žádné informace, protože podle nás jde o případ, který je v mezích normálního fungování finanční instituce," dodal. Růst zisku banky, který se v minulých letech pohyboval kolem tří až čtyř miliard korun, bude podle Jaspaerta pokračovat.

Jiné banky, které se v minulosti potýkaly se selháním pracovníků, jako například Komerční banka, žalují své zaměstnance o náhradu škody. O případné žalobě na oba pracovníky se však podle Pavla Hejzlara zatím neuvažuje a snahu o osobní obohacení lze vyloučit.

Ztrátová operace a její odhalení proběhla v posledním čtvrtletí loňského roku. Její podstatou podle Hejzlara bylo, že obchodníci při operacích s americkými dluhopisy prodělali a doufali, že pokud budou držet svou pozici delší dobu, situace na trhu se změní a oni ztrátu pokryjí. Postupem času však překročili povolené limity a porušili tím pravidla banky.

Pracovníci ČSOB nechtějí říci, jak byl velký obchod, z něhož vznikla ztráta 1,5 miliardy korun. Podle důvěryhodných informací z banky však uzavírání ztrátové pozice trvalo několik dní, což svědčí o tom, že muselo jít o obchod velkého rozměru.

O operaci nevěděla ani ratingová agentura FitchIBCA, která tento týden udělila ČSOB na české poměry vysoký rating BBB+.

"Kdybychom to věděli, tak bychom to ve zprávě určitě zmínili a v pasážích, které vyzdvihují kvality managementu, bychom asi byli opatrnější," reagovala Bridget Gandyová, spoluautorka hodnocení ČSOB.

"Stabilitu banky to ovšem nijak nepoznamená, daleko důležitější bude, jak banka zvládne jednání se státem o pokrytí ztrát z převzetí Investiční a Poštovní banky," dodala.

Na přidělené známce však ratingová agentura trvá. "Management ČSOB je dlouhodobě nejlepší a v porovnání s událostmi, jaké v minulosti vycházely najevo o Komerční bance nebo České spořitelně, je toto přece jen něco jiného. I velké západní banky mají s podobným pochybením obchodníků problémy," řekla Gandyová. Komerční banka přišla například kvůli selhání pracovníků o 8 miliard korun při obchodech s rakouskou firmou B.C.L. Trading a Česká spořitelna prodělala tři miliardy na obchodech s cennými papíry v Rusku.