Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníků ve Zlínském kraji rychle přibývá

  9:18aktualizováno  9:18
Počet úředníků ve Zlínském kraji se za poslední tři roky téměř zdvojnásobil. Zatímco v roce 2003 rozhodovalo o dění v kraji zhruba 230 lidí, dnes má podle mluvčího Zlínského kraje Patrika Kamase nějakou funkci na úřadě 410 lidí.

Krajský úřad má dvakrát víc zaměstnanců než předloni. Pomůže personální audit? | foto: Profimedia.cz

Jejich mzdy a s nimi spojené náklady spolknou měsíčně jedenáct a půl milionu korun z kapes daňových poplatníků.

Na konci roku 2002 nadobro zanikly původní okresní úřady a jejich zaměstnanci, zařízení i agendy se rozptýlili do třinácti měst s rozšířenou působností nebo na krajský úřad. Od těch dob krajský úřad doslova bobtná. Největší nárůst úředníků zaznamenaly samosprávné oblasti, kde je potřeba víc lidí při řešení problematiky čerpání peněz z evropských fondů.

Na internetových stránkách Zlínského kraje už se proto objevily kritické hlasy i ze strany nejvyšších představitelů. Z přívalové vlny nových administrativních pracovníků nejsou ani trochu nadšeni.

"Vážně se zamyslíme, jestli je pro státní správu nutné mít tolik úředníků," komentuje situaci například hejtman Libor Lukáš.

Kraj má vyšší kompetence, potřebuje víc lidí
Podobně reaguje i ředitel krajského úřadu Vladimír Kutý. Na samém začátku podle něj tvořilo krajský úřad šestatřicet až čtyřicet lidí, po zrušení okresních úřadů přibyli jejich zaměstnanci. "Od té doby ale neustále narůstá počet zákonů a povinností kraje. A s tím je spojený i nárůst administrativních pracovníků. Na většině krajů už proto dnes probíhají personální audity, které prověřují, jestli jsou všechna místa opravdu potřebná," řekl.

Doplnil, že v posledních letech se rozrostl hlavně počet úředníků, kteří se starají o čerpání peněz z evropských fondů. "Zpracovávají krajské projekty, grantová schémata, pracují na regionálních operačních programech. Také narostla oblast zabývající se správou majetku," vysvětlil. Dalšímu rozšiřování už se však podle něj úřad brání. Není potřebné.

Průměrná mzda vedoucího úředníka: přes 30 tisíc
Už tak totiž spolknou mzdy zaměstnanců úřadu jedenáct a půl milionu korun. Tato suma alespoň vyplynula z výpočtů MF DNES. Použity k tomu byly statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. Ty udávají, že v prvním pololetí roku 2005 pobíral odborný administrativní pracovník krajského úřadu průměrně 20 444 korun měsíčně včetně prémií a příplatků. Mzda vedoucích pracovníků se pak pohybovala kolem 33 439 korun.

Pokud se k tomu přičtou další mzdové náklady na zdravotní a sociální pojištění a povinný příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, vyšplhá se měsíční výdaj kraje na zaměstnance k závratnému číslu 11 401 185 korun.

Ve státní sféře také rostou platy zaměstnanců daleko rychleji než v podnicích. Zatímco u soukromých zaměstnavatelů vzrostly za poslední rok o 5,5 procenta, státní zaměstnanci a úředníci si polepšili o 8,6 procenta. Řadu profesí ve státní sféře vláda zařadila do vyšších platových kategorií. Polepšili si tak třeba zaměstnanci v sociálních službách nebo lidé z celní správy.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Umíráček kampeliček? Záložny se mění v banky, některé krachují

Ilustrační snímek

Kampeličky už nejsou, co bývaly. Nejvyšší úrok na trhu se u nich sice stále ještě najde, ale už není bez rizika. Počet...

Najdete na iDNES.cz