Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úroda se dá zpeněžit nebo proměnit na mošt či alkohol

aktualizováno 
Malá úroda ze zahrady nepotěší, příliš velká často také ne. Zvlášť jablek je letos víc než dost. Co s úrodou, kterou rodina nespotřebuje? Nejjednodušší, ale také nejhorší variantou je nechat ji svému osudu a shnilou svěřit kompostu. Lepším řešením jsou výkupny, moštárny a palírny. Ani to však nemusí být bez problémů. Výkupní ceny nejsou vysoké a někde ani nebudou například jablka chtít. Do některých moštáren a palíren je zase třeba se předem objednat.

Kilogram jablek za sedmdesát haléřů, maximálně korunu padesát, tak často vypadá nabídka výkupen, které ještě mají o jablka zájem. Na výkupu se zbohatnout nedá, letos jsou ceny nízké právě proto, že jablek je hodně.

"Loni jsme měli o sto procent vyšší výkupní ceny než teď. Letos je o výkup enormní zájem, ale nadbytek jablek je v celé Evropě, velmi těžko se pro ně shání odbyt," říká Jiří Kubeš, provozovatel sítě výkupen ve východních Čechách.

Stejné zkušenosti mají také na Moravě. "Loni jsme vykupovali za korunu sedmdesát, letos maximálně za korunu padesát a teď jsme dávali ještě o dvacet haléřů méně. Právě jsme ale výkup z kapacitních důvodů museli zastavit a už asi jablka vůbec přijímat nebudeme," vysvětluje Petr Jurník z výkupny OTMA v Uherském Hradišti.

Větší šanci na zpeněžení úrody mají podle Jurníka pěstitelé tykve, švestek a hrušek. "Hrušky začneme vykupovat asi za týden, předpokládáme, že za čtyři koruny za kilo," uvádí Jurník.

Dobrým artiklem jsou v současné době také šípky a jeřabiny. "O šípky je u odběratelů velký zájem, vykupujeme je za devět korun za kilo," říká Bedřich Číhala, který řídí několik výkupen na střední a severní Moravě.

To, jaká je konkrétní výkupní cena, závisí na velikostí nabídky i poptávky. "Ceny za ovoce se pořád mění, kdo má třeba možnost kvalitně jablka uskladnit, mohl by je prodat až tak za týden, to budou ceny asi zase vyšší," předpokládá Václav Kohout, obchodník z Vrutice na Litoměřicku.

Výkupen je málo

Další problémem je nedostatek výkupních míst, takže od výdělku za výkup musí zahrádkáři odečíst často ještě náklady na benzin.

"Ve vesnici u Lovosic, kam jezdíme na víkendy, dřív bylo několik výkupen, ale teď už tam není ani jedna. Lidé omezují pěstování ovoce, každý nemá na to, aby se postavil k silnici a prodával přebytky," říká Ivana Odarčenková z Prahy.

Podle Jiřího Kubeše výkupny zanikly, protože výdělky oproti počátku devadesátých let klesly - snižují se ceny, které jsou odběratelé ochotni za ovoce dát.

Výhodou na druhou stranu je, že otvírací hodiny výkupen jsou přizpůsobeny potřebám zahrádkářů i chalupářů, obvykle mají otevřeno i v neděli.

Avšak ne všechno, co se urodí, ve výkupnách přijmou. Ovoce by nemělo být červivé, nahnilé a napadené chorobami. Výjimkou je ovoce určené na pálení, tam červivost výkupcům nevadí.

Do moštáren je třeba se objednat předem

S dozráváním jablek přichází čas moštování. Zdatnější Mičurinové si mohou pořídit lis na ovoce - stojí okolo čtyř tisíc korun - a moštovat sami, ale většina lidí zamíří do moštáren.

Litr moštu je vyjde na dvě až čtyři koruny, tedy o hodně levněji než v obchodě. Problémem může být kapacita moštáren. "Přivstali jsme si ráno, abychom byli v moštárně první. Udělali jsme dobře, za námi už byla velká fronta," říká Helena Grundmanová z Chocně.

V některých oblastech, kde mají o moštování velký zájem i chalupáři, je potřeba se na moštování o víkendu objednat předem.

"Letos je o moštování eminentní zájem, budeme moštovat určitě ještě celý měsíc," říká Petr Procházka, majitel moštárny v Chyni u Prahy. Podle jeho odhadu musí zahrádkáři počítat, že z deseti kilogramů jablek budou mít pět až šest litrů moštu.

Palírny zákazníky neodmítají

Mnozí pěstitelé mají nejraději ovoce v tekutém stavu. Málokdo si uvědomuje, že vypalovat ovoce podomácku je nejen zakázáno, ale je to dokonce trestné.

Obcházení zákona se nevyplácí ze dvou důvodů. Jednak může podomácku vyrobený destilát osudově poškodit zdraví konzumenta, jednak pokuty finančního úřadu mohou být opravdu citelné, od sto tisíc do jednoho milionu korun.

V oficiálních palírnách si může nechat rodina vypálit maximálně šedesát litrů padesátiprocentního alkoholu.

"Ovoce musí pocházet z vlastní produkce, nelze zpracovávat ovoce nakoupené v obchodě. Je však možné vyrábět destiláty z lesních plodů," říká zástupkyně Unie destilatérů Helena Uhrová.

Síť palíren je nejhustší na Moravě, kde je palírna skoro v každé větší vesnici, ale ani v Čechách není těžké je objevit.

Do palírny je možné dovézt jakékoliv ovoce. "Podmínkou je, aby nebylo nahnilé, a hlavně musí být zralé, protože jinak není destilát kvalitní. Teď právě odmítám zákazníky, kteří spěchali se sklizní a vozí nám sem zimní jablka," uvádí Petr Kunst z lihovaru ve Dvořišti u Pacova.

Oproti cenám v obchodě vyjde alkohol z palírny nejméně o polovinu levněji. "Pálíme švestky, hrušky, jablka, za litr stoprocentního alkoholu zaplatí zájemce sto sedmdesát korun, na požadovaný obsah alkoholu mu pálenku naředíme, " vysvětluje Ladislav Petřivalský z Českého svazu zahrádkářů v Uherském Brodě.

Podle zkušeností Bedřicha Brázdila z palírny v Kroměříži je letos hodně jablek a meruněk, naopak švestek je daleko méně než loni. Na litr padesátiprocentního destilátu je potřeba třináct až sedmnáct kilogramů ovoce, záleží na typu a cukernatosti ovoce.

Cena za vypálení alkoholu (Kč/I*)
Palírna                                 Cena
Palírna Buchlovice 73
Lihovar Dvořiště u Pacova 92
Liqui-B Blatná 100
Palírna Kostrčany u Lubence 100
Palírna Petrovice 83 83
Palírna Radlík U Prahy 115
Palírna v Uherském Brodě 85
Palírna Žlebské Chvalovice 90
Palírna Sloupnice u Litomyšle 83

Pozn.: * za litr padesátiprocentního alkoholu
Pramen: palírny

Orientační výkupní cen Kč/kg
Ovoce                 Cena
jablka 0,70 - 1,50
hrušky 2 - 4
švestky 3 - 4
šípky 8 - 10
jeřabiny 5 - 6
ořechy suché celé 10 - 15
ořechy vyloupané 80 - 90

Pramen: výkupny

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Vajec je tak málo, že se prodávají v aukcích. Zdraží až na 6 korun

Vejce v obchodech začínají zdražovat. V příštích týdnech může stát jedno vejce 5 až 6 korun. Na trhu je jich takový nedostatek, že producenti začali prodávat...  celý článek

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.