Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Úroky italských dluhopisů se vrátily nad kritickou hranici

  • 10
Itálie se znovu dostala pod tlak investorů. Úrok klíčového italského dluhopisu s desetiletou splatností se vrátil nad sedmiprocentní hranici, kam vystoupil minulý týden. Tak vysoký úrok je pro zemi se slabou ekonomikou dlouhodobě neudržitelný.

Podle zdrojů agentury Reuters na trhu znovu intervenuje Evropská centrální banka (ECB), cenu papírů se jí ale nedaří ovlivnit.

Šéf italského sdružení zahraničních bank (AIBE) zároveň varoval před katastrofou, pokud nový italský premiér Mario Monti nebude schopen sestavit vládu.

Itálie v pondělí poměrně hladce prodala dluhopisy se splatností pět let, což na chvíli pomohlo zklidnit situaci na trhu. Výnos desetiletých papírů se tak snížil pod 6,4 procenta, zájem o italské dluhopisy ale později opět ochabnul. Výnos desetiletého dluhopisu tak byl ještě do večera nad hranicí 6,7 procenta.

Čtěte: Potíže Itálie a Španělska by nejvíc odnesla Francie

K nervozitě podle analytiků zřejmě přispívá i to, že designovaný premiér Monti zatím nemá sestavenou vládu, která zemi povede do příštích voleb. Na trzích se s takovým zpožděním nepočítalo. "Pokud Montiho snaha k ničemu nepovede, pak z hlediska postoje, který má vůči Itálii mezinárodní finanční komunita, to bude znamenat katastrofu," podotkl šéf asociace AIBE Guido Rosa.

Krátce po poledni byl výnos italského státního dluhopisu se splatností deset let na 7,1 procenta. Hranice sedmi procent je teď na trzích vnímána velmi citlivě. Irsko, Řecko a Portugalsko totiž požádaly o mezinárodní finanční pomoc krátce po tom, co výnosy jejich dluhopisů překonaly hranici sedmi procent a zůstaly nad ní. Itálie je ale mnohem větší a eurozóna nemá šanci teď pro Itálii zorganizovat stejnou pomoc.

"Doufám, že Monti udělá to, co udělat musí," poznamenal Rosa na výročním shromáždění asociace. Ta mimo jiné uvedla, že zahraniční banky nemají v úmyslu z Itálie odejít, zároveň ale neuvažují ani o žádné další expanzi.

Pokud by se pro ni rozhodly, nejprve by se prý musely změnit podmínky, aby měly banky jistotu, že mohou v Itálii opět vydělávat. Znamená to například nutnost omezit byrokracii a zlepšit soudnictví a daňový systém.

,