Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA dotují své banky, ty si dovážejí levnější bankéře z ciziny

  4:08aktualizováno  4:08
Americká vláda utrácí stovky miliard dolarů, aby pomohla svým bankám zvládnout finanční krizi, kterou rozpoutaly. Mezitím jejich šéfové propouštějí Američany, z jejichž daní se státní pomoc také platí, aby mohli přijmout levnější zahraniční zaměstnance.
Banky se brání tím, že začaly brát zahraniční zaměstnance už dávno před vypuknutím krize a důvodem byl nedostatek zkušených Američanů. Ilustrační foto.

Banky se brání tím, že začaly brát zahraniční zaměstnance už dávno před vypuknutím krize a důvodem byl nedostatek zkušených Američanů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z průzkumu agentury AP, která zkoumala žádosti o pracovní víza do Spojených států. Dvanáctka amerických bank, která dohromady dostala pomoc už za 150 miliard dolarů, zažádala v uplynulých šesti letech o víza pro 21 800 pracovníků.

Zkušenosti za juniorský plat

Na běžné Američany taková čísla působí jako červený hadr. Mezi nejhledanějšími byly totiž pozice firemních právníků, investičních analytiků nebo personálních specialistů. Průměrná roční mzda je u těchto profesí přes devadesát tisíc dolarů, což je téměř dvakrát více, než kolik bere průměrná americká rodina.

A s tím, jak se loni finanční krize prohloubila a banky začaly mít existenční problémy, počet jejich žádostí o víza typu H-1B pro zahraniční pracovníky ještě o téměř třicet procent vzrostl.

Důvodem jsou nižší mzdy, které jim oproti zkušeným Američanům mohou vyplácet. Vláda sice oficiálně vydává mzdové řebříčky a hlídá, aby firmy platily na srovnatelných pozicích stejné peníze domácím i přeshraničním, ale systém se dá obejít. Banky například za juniorské platy zaměstnávají zkušené zahraniční bankéře. Ti jsou také spokojeni, protože si proti svým domácím příjmům v USA polepší.

"Systém je možné perfektně legálně obejít," říká právník John Miano z firmy Summit, jenž stojí v čele spolku, který by rád vydávání víz H-1B omezil. Tato víza mají být určena hlavně na dočasné zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků z "nedostatkových" oborů, například technických nebo IT.

Banky se brání tím, že začaly brát zahraniční zaměstnance už dávno před vypuknutím krize a důvodem byl nedostatek zkušených Američanů. Uvedla to šéfka Asociace amerických bankéřů Diane Casey-Landry. Tento důvod však chce dnes málokdo slyšet.

"Je čas velmi vysoké nezaměstnanosti, a když uvážíte pomoc, kterou banky dostávají od státu, dělají si z daňových poplatníků jen dojnou krávu," uvedl senátor Chuck Grassley z Iowy.

Na zažitou praxi se už objevily také první konkrétní stížnosti. Programátor David Huber z Chicaga svědčil před Kongresem proti svému bývalému zaměstnavateli Bank One. Ten se s ním rozloučil pro nadbytečnost, ale Huber později zjistil, že banka zažádala na jeho místo o zahraniční specialisty přes vízový systém H-1B. "Být Američanem je v naší zemi při hledání práce nevýhodou," nechal se slyšet Huber.

Penzistka Jennifer Scottová z Kalifornie, která dříve pracovala pro Bank of America, přiznává, že před čtyřmi lety asistovala při "dovozu" cizinců. "Nemělo to nic společného s nedostatkem lidí. Prostě nechtěli platit americké platy," dodává.

Bankovní balíček

Jak chce prezident Barack Obama pomoci americkým bankám

– peníze na poskytování půjček a úvěrů pro lidi a menší podnikatele, od čehož si stát slibuje vytvoření nových pracovních míst

– výměnou za pomoc omezí banky výplaty obřích bonusů ve vedení

založení "špatné banky", do které by stát od soukromých bank vykoupil jejich špatné investice a úvěry

– penězi z balíčku chce stát ručit za hypotéky, které předtím banky upraví tak, aby jejich splátky byly dostupnější

Pramen: Bloomberg

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Americký McDonald’s plánuje obří rekonstrukci za šest miliard dolarů

McDonald’s

Síť restaurací McDonald‘s v úterý oznámila plán na největší renovaci fastfoodů za poslední desetiletí. Za rekonstrukci...

Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích

Cereálie (ilustrační snímek)

Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny přišla s novým testem, který přináší další střelivo odpůrcům přípravků...

Najdete na iDNES.cz