Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA zadržely miliony v kryptoměnách. Měly sloužit k financování teroristů

  6:00
Bitcoin a další kryptoměny představovaly pro Islámský stát a další teroristické organizace zdánlivě dokonalý prostředek, jak získávat finance od příznivců. Domnívaly se totiž, že převody virtuálních měn budou anonymní. Jenže nejsou. Vyšetřovatelé Spojených států se k účtům teroristických skupin dostali a podle čtvrtečního prohlášení zatím zadrželi dva miliony dolarů (44 milionů korun).
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Největší zabavení kryptoměny v teroristickém kontextu,“ tak mluví američtí úředníci o akci, při níž se vyšetřovatelé dostali k dílčím finančním strukturám tří teroristických skupin, IS, Al-Káida a brigády Al Qassam, které tvoří militantní křídlo palestinské islamistické politické strany Hamás. Skupiny v kryptoměnách viděly bezpečnou cestu, jak získávat peníze od svých příznivců. Často se proto ani nesnažily převody kryptoměn zakrýt třeba vybíráním peněz na charitu.

„Nikoho by nemělo překvapit, že naši nepřátelé využívají moderní technologie, sociální sítě a kryptoměnu,“ uvedl ministr spravedlnosti William Barr v prohlášení. „Budeme zadržovat prostředky a nástroje, které používají pro chod svých operací, kdykoliv to bude možné.“

„Dnešní opatření zabavilo Hamásu, Al-Káidě a Islámskému státu miliony dolarů, za které si chtěly pořídit zbraně a vycvičit teroristy,“ cituje Johna Demerse, zástupce generálního prokurátora pro obor národní bezpečnosti ministerstva spravedlnosti, The New York Times. „Díky vybírání kryptoměn pomocí sociálních sítí, se tito teroristé snažili financování svých organizací posunout do současného věku. Naše opatření nicméně dokazují, že vymáhání práva je zase o krok před nimi.“

Koronavirus jako katalyzátor. Islámský stát našel díky pandemii novou sílu

Vyšetřování začalo díky otevřeným výzvám teroristických skupin na sociálních sítích. Organizace se domnívaly, že jim v tomto virtuálním prostoru nic nehrozí. Podle čtvrtečního prohlášení zablokovaly Spojené státy tři sta kryptoměnových účtů, několik webových stránek a facebookových profilů. Úřad prezidenta USA Donalda Trumpa uvedl, že jedna z internetových stránek Facemaskcenter.com prodávala falešné ochranné prostředky za účelem získání finančních prostředků.

„Web nabízel tyto produkty uživatelům po celém světě, včetně zákazníků ze Spojených států, kteří se snažili koupit roušky s filtry N95 a jiné ochranné prostředky pro nemocnice, pečovatelské domy a hasičské sbory,“ uvádí se v prohlášení. Podle resortu spravedlnosti vytvořil web Murat Cakar, který je údajně zodpovědný za správu některých hackerských operací Islámského státu.

V rámci konkrétního vyšetřování vláda převzala kontrolu nad jinou webovou stránkou a po dobu třiceti dnů sbírala informace o účtech, které posílaly teroristům finanční dary. Podle ministerstva spravedlnosti mohly být některé internetové platformy rovněž použity k praní špinavých peněz. 

USA umístila některé soukromé účty s miliony dolarů v kryptoměnách na černou listinu. To znamená, že pro majitele těchto účtů bude těžší využít bankovních služeb, pokud by si chtěli dát peníze proplatit.

Ukryti za čísly

Kouzlo kryptoměny, které teroristickým organizacím zřejmě učarovalo, spočívá v její zdánlivé anonymitě. Všechny transakce zaznamenává takzvaný blockchain, tedy databáze, v níž účty nejsou vázány na identitu člověka, ale na řetězec čísel. „Pseudoanonymita“ tohoto systému evidence, píše NPR, udělala z bitcoinu a dalších kryptoměn populární platidlo při trestné činnosti.

„To, že Bitcoiny jsou anonymní, neplatí tak docela. Anonymní jsou jen dokud je někam neodešlete, poté se data o transakci uloží na blockchainu,“ vysvětluje zakladatel československého fintechu Platon finance Daniel Tanner. 

„Všechny bitcoinové transakce jsou veřejné, sledovatelné a trvale uložené v bitcoinové síti. Takže Bitcoiny nejsou tak anonymní, jak lidé rádi věří. Každá provedená transakce se odesílá z online peněženky na jinou online peněženku a tato data jsou veřejně dostupná všem v blockchainu. Úřady mohou snadno vytvořit spojení mezi peněženkou na burze a peněženkou, která provedla převod,“ míní Tanner.

Ministerstvo spravedlnosti USA v nových soudních dokumentech uvádí, že je možné určit totožnost jednotlivce účastnícího se transakce pomocí několika různých nástrojů, které mají orgány činné v trestním řízení k dispozici. Pokud například někdo smění bitcoiny za americké dolary ve směnárně se sídlem ve Spojených státech, úřady mohou odhalit jeho totožnost právě v souvislosti s touto transakcí.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Investoři vyhlížejí půlení bitcoinu. Změnu jeho ceny teď odhadují jen stěží

19. dubna 2024  16:26

Investoři do kryptoměn s napětím očekávají sobotní tzv. půlení bitcoinu, takzvaný halving. Při něm...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...