Za kubánský doutník se v USA platí až 6 700 korun.

Za kubánský doutník se v USA platí až 6 700 korun. | foto: profimedia.cz/corbis

USA milují doutníky z Kuby

  • 4
Již 34 let jsou v Americe kubánské doutníky kvůli obchodním sankcím proti režimu Fidela Castra zakázány. Přesto se s nimi nechávají fotit herci jako Mel Gibson a Jack Nicholson, či dokonce republikánský kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Jak Američané řeší rozpor? Jednoduše. Buď kouří padělky, což se však ve vybrané společnosti právě nenosí, nebo si zavdávají z doutníků, které byly vyrobeny na Kubě ještě před vyhlášením embarga. A to je povoleno.

Musí však počítat s tím, že sáhnou hluboko do peněženky. Doutníky tím, jak stárnou, údajně neztrácejí na své kvalitě, pokud je o ně dobře pečováno. A to zvyšuje jejich cenu jako u kvalitního vína.

"Podobně jako u vína, může se i chuť doutníků postupem času zlepšovat," řekl zpravodajství CNNMoney Brad Berko, dodavatel doutníků do několika luxusních hotelů.

"Kubánské doutníky vyrobené ještě před uvalením embarga jsou pro skutečné znalce to nejlepší z nejlepšího. Je to jako kupovat diamanty. Musíte jít za tím správným člověkem," dodal Berko.

Doutník až za 6 700 korun
Ty nejvybranější doutníky se dají koupit třeba na aukcích. Dvakrát za rok je prodává v rámci svých aukcí zaměřených na víno i aukční síň Christie's.

Cena jednoho desítky let uleželého doutníku se pohybuje od 150 do 300 dolarů, tedy od 3300 do 6700 korun. V některých luxusních hotelích je prodávají dokonce po 500 dolarech za kus.

O něco levnější - mezi 50 až 150 dolary - jsou doutníky vyrobené před uvalením embarga z kubánského tabáku, ale již v Americe. A nejméně - okolo 50 dolarů (1150 korun) - stojí doutníky ze starého kubánského tabáku, ale vyrobené v současnosti. Pokud se starý tabák ještě naředí tabákem z Ekvádoru či jiné latinskoamerické země, může jít cena ještě více dolů.

Závisí však nejen na tom, kde kupujete, ale také co kupujete. Za 150 dolarů jsou k mání doutníky, které byly před 34 lety vyrobeny z kubánského tabáku přímo na Kubě. Těch je na skladech již jen málo.

V Americe existují i specializovaní obchodníci, u kterých si lze doutníky objednat. Občas jsou staré kubánské doutníky k sehnání i v některých velkých obchodech.
A určitě na ně narazíte ve známém hráčském doupěti Las Vegas, kde se schází ta správná klientela.

"Někdo vyhraje v kasinu 10 tisíc dolarů v kostkách. A tak mu není líto dát si na oslavu doutník za 500 dolarů," potvrdil pro CNNMoney i lasvegaský obchodník s doutníky Michael Frey.

Američané však nejsou, co se doutníků týče, tolik vybíraví. Podle vládních statistik loni vykouřili více než pět miliard nejen kubánských doutníků a utratili za ně 3,2 miliardy dolarů. Z toho zhruba 300 milionů se dá považovat za prémiové, vyrobené ručně z kvalitního tabáku.

Když nemáte na ty pravé kubánské, můžete sáhnout po produkci jiných latinskoamerických zemí, jako je třeba Jamajka či Dominikánská republika. Ale jak říkají znalci - nad ty pravé kubánské není.