Americký prezident Barack Obama s viceprezidentem Joe Bidenem během projevu

Americký prezident Barack Obama s viceprezidentem Joe Bidenem během projevu poté, co prošla jím navrhovaná zdravotní reforma Sněmovnou reprezentantů (21. března 2010) | foto: AP

USA odvrátily díky navýšení dluhového stropu svůj bankrot

  • 106
Sněmovna reprezentantů v noci na úterý schválila zvýšení stropu pro státní dluh Spojených států ze současných 14,29 bilionu dolarů o zhruba 2,5 bilionu dolarů. Spojené státy tím odvrátily bankrot, který jim hrozil. Navečer zákon posvětil i Senát. Nyní ho musí už jen podepsat prezident Obama.

Očekává se, že i on vysloví s návrhem souhlas a odvrátí tím hrozící bankrot země.

Sněmovna zákon o zvýšení státního dluhu přijala poměrem 269 ku 161 hlasům. Hlasování se zúčastnila i demokratka Gabrielle Giffordsová, poprvé od okamžiku, kdy ji v lednu střelil do hlavy atentátník.

Návrh podpořili poslanci obou stran. Nad hlasováním ve sněmovně přitom visel největší otazník. Jak část demokratů, tak část republikánů totiž s nedělní dohodou vedení Kongresu s prezidentem Barackem Obamou nesouhlasila.

Škrty bude hledat speciální komise

Někteří republikáni se například obávají, že dohoda umožňuje zvýšení daní v budoucnu. Některým demokratům na ní zase vadí, že obsahuje pouze škrty, a ne nové daňové příjmy.

Dohoda ale nakonec ve sněmovně získala větší podporu, než se očekávalo. Pro hlasovalo 174 a proti 66 republikánů. Přestože má strana ve sněmovně většinu, potřebovala podporu demokratických zákonodárců. Ti s ní dlouho vyčkávali, protože čekali, až návrh podpoří dostatečné množství republikánů.

Proti návrhu jich přesto hlasovalo 95, tedy přesně polovina. Návrh zákona o zvýšení státního dluhu Spojených států nyní bude posuzovat Senát. Hlasování začne v úterý v poledne místního času (18:00 SELČ). Žádné drama se ale již neočekává. Plán v horní komoře Kongresu, kterou ovládají demokraté, má dostatečnou podporu. Obamův podpis pod zákon lze očekávat záhy.

Dohoda o zvýšení dluhu má dvě části. První obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci.

Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,4 bilionu dolarů. Strop pro státní dluh se pak zvýší nejméně o 2,1 bilionu dolarů. Vláda tak bude mít peníze celý rok 2012. Drama kolem navýšení dluhu se tak do prezidentských voleb v listopadu příštího roku nebude opakovat. Podle Bílého domu tím zmizí mrak nejistoty nad americkou ekonomikou.

Jednání o navýšení dluhového stropu byla tvrdá

Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Podle deníku The Wall Street Journal to byla jedna z nelítějších bitev o vládní výdaje v historii. Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o rozsáhlých rozpočtových úsporách. Obě strany pak dlouho nebyly schopné najít společnou řeč. K řešení se začaly blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, jež by bez navýšení dluhu po úterku neměla peníze na úhradu všech svých účtů.

S dosaženým kompromisem přesto nepanuje všeobecná spokojenost. Zatímco podle některých konzervativců jsou dohodnuté škrty málo radikální, takzvaně progresivní demokraté dohodu považují za zradu politiky strany. "Pokud tento zákon projde, bude to nejhorší zákon, který kdy opustil toto místo," uvedla ve sněmovní debatě demokratka z Kalifornie Maxine Watersová.

S výslednou dohodou není příliš spokojený ani Obama. Kompromis ale podle něj byl nutný pro odvrácení bankrotu.

,