Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA Today: Wal-Mart a Schwarzenegger si jdou na ruku

  13:57aktualizováno  13:57
Společnost s největšími tržbami na světě a nejznámější americký guvernér si navzájem pomáhají, tvrdí USA Today. Wal-Mart loni daroval Arnoldu Schwarzeneggerovi milion dolarů a guvernér Kalifornie na oplátku vetuje zákony, které by mohly řetězci škodit, píše internetový server listu.
Arnold Schwarzenegger pomáhá Wal-Martu a naopak, píše USA Today.

Arnold Schwarzenegger pomáhá Wal-Martu a naopak, píše USA Today. | foto: CorbisProfimedia.cz

Schwarzeneggerova mluvčí i rodina Waltonových, která řetězec vlastní, jakoukoli spojitost mezi peněžními dary a guvernérovým hlasováním odmítají.

Podle USA Today obdrželo 7. října 2004 sdružení California Recovery Team, které financuje Schwarzeneggerovy kampaně, čtvrt milionu dolarů. Peníze přišly od Christy Waltonové a bylo to v ten samý den, kdy guvernér vetoval zákon o zdravotní péči.

Ten ukládá státu povinnost zveřejnit jména podniků, jejichž zaměstnanci využívají některé služby státního zdravotnictví, které jsou určené pouze pro chudé občany.

Lobbista za Wal-Mart Barry Brokaw sdělil, že řetězec nesouhlasí s tímto zákonem proto, že je nedokonalý a od podniků nevyžaduje dostatečný soubor informací, aby mohl sloužit veřejnému zájmu, píše USA Today.

Další čtvrtmilion dostal Schwarzenegger od Roba Waltona a sto tisíc od samotného Wal-Martu. Peníze měly přispět na kampaň podporující zákon, který by v důsledku posílil pravomoc republikánského guvernéra na úkor kongresu, který ovládají demokraté, píše zpravodajský server.

Zákaz zamykání zaměstnanců neprošel
Podle USA Today dalších 200 tisíc dolarů Waltonovi poslali guvernérovi dva týdny poté, co odvrátil zákon, který firmám zakazuje zamykat pracovníky. Podle Barryho Brokawa má ale Wal-Mart k tomuto zákazu neutrální postoj.

"V některých prodejnách zaměstnance na noc zamykáme, abychom je ochránili před případnými nezvanými hosty," připustila mluvčí Wal-Martu Mona Williamsová. "Vždy je ale na pracovišti někdo, kdo má klíč a v případě nutnosti jim odemkne," dodala.

Zamykání pracovníků a nedostatečná péče o jejich zdraví, kterou si často musí hradit sami nebo žádat o státní péči, kritizují odboráři i veřejnost, píše USA Today. "Desítky tisíc zaměstnanců Wal-Martu jsou závislé na státní zdravotní péči," říká Chris Kofinis z odborového svazu Wake-up Wal-Mart.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz