USA uvolní 300 miliard na záchranu realitního trhu

  13:34aktualizováno  13:34
Skomírající trh s bydlením v USA má oživit nový zákon, jehož návrh v sobotu schválil americký kongres. Návrh počítá s finanční injekcí pro dva největší poskytovatele hypoték - polostátní banky Freddie Mac a Fannie Mae. Počítá také se vznikem regulačního orgánu, který bude na činnost bank dohlížet.

Americký trh je na tom nejhůř od velké hospodářské krize 30. let minulého století. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vláda počítá i s pomocí pro zhruba 400 tisíc lidí, kteří mají problémy se splácením úvěrů. V rámci opatření zřídí zcela nový fond, ve kterém bude z počátku pro tyto účely 300 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu Kč).

Lidé, kteří mají problémy se s plácením a z nějakého důvodu mají nestandardní úvěr, budou moci získat státem sponzorovanou hypotéku, s kterou nejsou spojena žádná nepříjemná překvapení ve formě výrazného zvýšení splátek.

Americký realitní trh je na tom nejhůř od velké hospodářské krize 30. let minulého století. Tato skutečnost a blížící se volby přiměly Kongres, aby návrh schválil velmi rychle. Bílý dům již sdělil, že s podpisem nebude otálet ani prezident George Bush.

Splátky nezvládá 2,5 milionu domácností
Krize na trhu bydlení se díky těmto opatřením zmírní. Ani tak razantní kroky ji ale zřejmě zcela nevyřeší.

"Trh bydlení je před srdečním kolapsem. Tento návrh je jako stimulační zařízení, které má stabilizovat situaci," řekl člen organizace Center for American Progress David Abromowitz.

Někteří experti odhadují, že jen letos bude mít v USA problém se splácením hypotéky kolem 2,5 milionu domácností, jimž hrozí zabavení nemovitosti.

Fond se 300 miliardami dolarů bude vytvořen pouze na přechodnou dobu. Zda bude úspěšný bude záviset i na ochotě věřitelů přijmout ztráty z původních půjček, aby mohli dlužníky přesunout na nové půjčky. Opatření se začne využívat od 1. října.

Makléři budou víc hlídaní
Přechodně bude platit i podpora pro agentury Freddie Mac a Fannie Mae. Tyto vládou sponzorované ústavy vlastní či garantují skoro polovinu všech hypotečních úvěrů v USA. Celkem je jich vydáno asi za 12 bilionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba 180 bilionů korun. Banky budou mít především lepší přístup k levným úvěrům.

Přestože Freddie Mac a Fannie Mae mají podporu státu, jsou koncipovány jako akciové společnosti a jejich akcie se obchodují na burze v New Yorku.

Návrh už ve středu schválila sněmovna reprezentantů a se souhlasem druhé komory se víceméně počítalo. V návrhu se počítá rovněž s daňovými úlevami, které mají podpořit zájem o nákup domů. V senátu návrh prošel poměrem hlasů 72 ku 13.

Nově vznikne i první celostátní systém přidělování licencí realitním makléřům a pracovníkům úvěrových institucí. Počítá se také s finanční podporou čtyř miliard dolarů oblastem, které jsou krizí na hypotečním trhu postiženy nejvíce.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Do autobusu bez lístku. Lucembursko ruší poplatky za hromadnou dopravu

Lucemburský premiér Xavier Bettel. (19. září 2018)

Lucemburské velkovévodství se příští léto stane prvním státem na světě, který plošně zavádí hromadnou dopravu zdarma....

Další černý den bitcoinu. Během obchodování ztratil 11 procent

Jako na horské dráze?

Nejpopulárnější alternativní platidlo bitcoin opět ve čtvrtek utrpělo těžké ztráty. Během seance na burze Coindesk...

Realitní krize naruby. V Japonsku se na venkově rozdávají domy zdarma

Ilustrační foto

Japonsko čelí neobvyklému realitnímu problému. Vzhledem k masivnímu přesunu obyvatelstva do měst se vyprazdňují vesnice...

Najdete na iDNES.cz