USA uvolní 300 miliard na záchranu realitního trhu

  13:34aktualizováno  13:34
Skomírající trh s bydlením v USA má oživit nový zákon, jehož návrh v sobotu schválil americký kongres. Návrh počítá s finanční injekcí pro dva největší poskytovatele hypoték - polostátní banky Freddie Mac a Fannie Mae. Počítá také se vznikem regulačního orgánu, který bude na činnost bank dohlížet.

Americký trh je na tom nejhůř od velké hospodářské krize 30. let minulého století. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vláda počítá i s pomocí pro zhruba 400 tisíc lidí, kteří mají problémy se splácením úvěrů. V rámci opatření zřídí zcela nový fond, ve kterém bude z počátku pro tyto účely 300 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu Kč).

Lidé, kteří mají problémy se s plácením a z nějakého důvodu mají nestandardní úvěr, budou moci získat státem sponzorovanou hypotéku, s kterou nejsou spojena žádná nepříjemná překvapení ve formě výrazného zvýšení splátek.

Americký realitní trh je na tom nejhůř od velké hospodářské krize 30. let minulého století. Tato skutečnost a blížící se volby přiměly Kongres, aby návrh schválil velmi rychle. Bílý dům již sdělil, že s podpisem nebude otálet ani prezident George Bush.

Splátky nezvládá 2,5 milionu domácností
Krize na trhu bydlení se díky těmto opatřením zmírní. Ani tak razantní kroky ji ale zřejmě zcela nevyřeší.

"Trh bydlení je před srdečním kolapsem. Tento návrh je jako stimulační zařízení, které má stabilizovat situaci," řekl člen organizace Center for American Progress David Abromowitz.

Někteří experti odhadují, že jen letos bude mít v USA problém se splácením hypotéky kolem 2,5 milionu domácností, jimž hrozí zabavení nemovitosti.

Fond se 300 miliardami dolarů bude vytvořen pouze na přechodnou dobu. Zda bude úspěšný bude záviset i na ochotě věřitelů přijmout ztráty z původních půjček, aby mohli dlužníky přesunout na nové půjčky. Opatření se začne využívat od 1. října.

Makléři budou víc hlídaní
Přechodně bude platit i podpora pro agentury Freddie Mac a Fannie Mae. Tyto vládou sponzorované ústavy vlastní či garantují skoro polovinu všech hypotečních úvěrů v USA. Celkem je jich vydáno asi za 12 bilionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba 180 bilionů korun. Banky budou mít především lepší přístup k levným úvěrům.

Přestože Freddie Mac a Fannie Mae mají podporu státu, jsou koncipovány jako akciové společnosti a jejich akcie se obchodují na burze v New Yorku.

Návrh už ve středu schválila sněmovna reprezentantů a se souhlasem druhé komory se víceméně počítalo. V návrhu se počítá rovněž s daňovými úlevami, které mají podpořit zájem o nákup domů. V senátu návrh prošel poměrem hlasů 72 ku 13.

Nově vznikne i první celostátní systém přidělování licencí realitním makléřům a pracovníkům úvěrových institucí. Počítá se také s finanční podporou čtyř miliard dolarů oblastem, které jsou krizí na hypotečním trhu postiženy nejvíce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Vstup Uberu na burzu budí velká očekávání, může stát 120 miliard dolarů

Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto

Pokud společnost Uber vstoupí příští rok na burzu, jak slibuje, mohla by investorům nabídnout hodnotu okolo 120 miliard...

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší...Najdete na iDNES.cz